Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Aktuality Bezpečnost mají zlepšit kamery

Bezpečnost mají zlepšit kamery

7. 7. 2014

Úpice - Kamerový systém a více policistů v ulicích. Na tom, jak účinně a rychle zlepšit bezpečnostní situaci ve městě, se shodují všichni. Veřejnost ale stále hlasitěji kritizuje představitele města i policii za nečinnost, což vyústilo v předání otevřeného dopisu při středečním veřejném jednání.
Bezpečnost mají zlepšit kamery

Bezpečnost mají zlepšit kamery

 
„Upozorňujeme na stále zhoršující se podmínky života v našem městě. Neustále se zvyšuje kriminalita ze strany nepřizpůsobivých občanů. Proto žádáme zastupitele k řešení tohoto problému. Dochází k napadání nejen dospělých, ale i našich dětí, které pro toto město znamenají budoucnost. Už teď spousta lidí odchází z důvodu bezpečnosti, stupňuje se napadání nejen slovní, ale i fyzické. Spousta lidí je tímto stavem neřešení věcí znechucena a zároveň i zastrašena, neboť ví, že přístup zastupitelů k tomuto problému je zcela laxní," stojí v dopise.
 
Na program jednání se tak vrátil návrh zřízení kamerového systému z vlastních peněz, který minule zastupitelé zamítli. Úpice totiž neuspěla s žádostí o dotaci na ministerstvu vnitra, problematické je zejména zajištění požadovaného čtyřiadvacetihodinového dozoru. Státní policie tuto službu garantovat nemůže, technické možnosti městské policie Trutnov okamžité připojení více kamer neumožňují. Zřízení vlastní městské policie je nad finanční možnosti Úpice.
 
„Je to drahé, 1,5 milionu korun je hodně peněz, které budou chybět jinde. Pokud na kamery nebude policie trvale dohlížet, jsou to vyhozené peníze," namítal zastupitel Pavel Mach. Navíc plánovaných pět kamer se přítomné veřejnosti zdálo na rozlohu Úpice málo. 
 
Dlouholeté zkušenosti s kamerovým systémem má ředitel Městské policie Trutnov Karel Povr. „V Trutnově ho budujeme od roku 1999 a začínali jsme se dvěma kamerami, které nás stály 2,5 milionu. Takže vašich pět za 1,5 milionu není špatná cena, navíc technické možnosti dnešních zařízení jsou nesrovnatelně větší," upozornil na středečním jednání zastupitelstva.
 
„Dozorovací stanice bude v budově policie, do tří až čtyř měsíců může být systém v provozu. Každá další kamera by pak měla stát mezi 80 až 100 tisíci. Rozšiřování bude jen na vůli dalších zastupitelů," doplnil úpický starosta Jaroslav Hůlek.
 
Vyšší objasněnost
 
O tom, že situaci v Úpici policie registruje jako rizikovou, svědčí i návštěva krajského ředitele, brigádního generála Martina Červíčka. „Garantem bezpečnosti je policie České republiky. Obvodní oddělení, územní odbor i kraj," předeslal. „Jsem ve funkci několik měsíců a Úpice je od samého počátku jednou z priorit. Stejně jako Nový Bydžov, Jaroměř či Broumovsko. Vloni tu bylo spáchaných 323 trestných činů, předloni 283, rok předtím 243. V roce 2012 byla policie z mého pohledu velmi neúspěšná, objasněnost se pohybovala kolem 47 procent. Ale situace se změnila. Vloni stoupla na 67 procent a pracujeme na tom, aby tomu minimálně tak bylo i nadále. V roce 2012 tu bylo 15 policistů, nyní 19, k 1. srpnu počet naroste na 21. Navíc pro období prázdnin je plánované další posílení dohledu, na kterém se budou podílet ostatní policisté z Královéhradeckého kraje," dodal Martin Červíček.
 
Ale poukázal i na to, že stejnou spoluzodpovědnost má také samospráva. „Nechceme, aby město nahrazovalo práci policie, ale také disponuje mnoha možnostmi, jak přispět k větší bezpečnosti občanů. A možná trochu troufale se ptám: Co jste dělali v posledních dvou letech?."
 
„Snažili jsme se získat dotaci na kamerový systém, to se nepovedlo. Na letošní rok jsou už peníze u ministerstva vnitra vyčerpané, další žádost je možná až v roce 2015. My ale potřebujeme rychlejší řešení," vysvětlil starosta Hůlek, proč podporuje nákup systému z rozpočtu města. „Další opatření pak připravujeme s Městskou policí Trutnov, jejíž přítomnost v našem městě bude posílená," dodal starosta.
 
Kamerový systém podpořil i krajský policejní ředitel, stejně jako spolupráci s trutnovskými strážníky. „Jednal jsem se starostou Trutnova Ivanem Adamcem a shodli jsme se, že i on má zájem na tom, aby v okolních městech a obcích byl klid." Ale upozornil také na nebezpečný trend, kdy obyvatelé mnoho trestné činnosti ani nenahlásí. „Chcete-li dobře fungující policii, musí se o každém případu dozvědět. To je absolutní základ. Pak to teprve můžeme řešit. A když zjistím, že se někdo na něco vykašlal, budu jednat. Ale za poslední rok se to na zdejším oddělení nestalo," zdůraznil Martin Červíček.
 
„Před dvěma lety jsme řešili neustálý bordel v parku. Volal jsem policii, šlo minimálně o 26 výjezdů. Jenže celé to ztratilo smysl, protože dotyční dostali na komisi jen stovku pokuty. To tady můžeme mít policistů kolik chceme a stejně to k ničemu nebude," poukázal na další z problémů jeden z přítomných občanů, Petr Špetla.
 
Většina pro
 
Petra Sixtová se zase ptala, zda je možné domy, v nich přebývají problémoví obyvatelé, odkoupit. „Možné to je, ale na něco takového město nemá peníze. Pomoci by snad mohl připravovaný zákon o sociálním bydlení, který by donutil vlastníky alespoň částečně do těchto objektů investovat," odpověděl starosta Hůlek.
Po dvou hodinách diskusí nakonec zastupitelé pořízení kamerového systému z vlastních zdrojů odsouhlasili jasnou většinou. Proti byly jen dva hlasy. ⋌
 
Autor: Aleš Vaníček, převzato z Krkonošského deníku