Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Aktuality 100. výročí vzniku Československé republiky v Lázních Bělohradě

100. výročí vzniku Československé republiky v Lázních Bělohradě

10. 12. 2018

Letošní 100. výročí vzniku Československé republiky si v Lázních Bělohradě připomněli 2 způsoby – odhalením pomníku padlým v první světové válce v Prostřední Nové Vsi a vydáním knihy bělohradského rodáka Viktora Maye „Pět let vojákem“.

 100. výročí vzniku Československé republiky v Lázních Bělohradě

100. výročí vzniku Československé republiky v Lázních Bělohradě

Město Lázně Bělohrad tvoří 8 městských částí, většinou menších vesniček. Ve většině z nich byly ve 20. letech minulého století odhaleny pomníky obětem první světové války. Pomník ale nebyl nikdy vytvořen v původně samostatné vesnici, dnes součásti města – v Prostřední Nové Vsi. Přitom z vesničky, která měla necelých 70 čísel popisných, padlo v první světové válce 20 vojáků. Město si údaje o padlých získané z kroniky obce ověřilo v Ústředním vojenském archivu a na podzim 2017 začalo připravovat ve spolupráci se Střední průmyslovou školou kamenickou a sochařskou v Hořicích vybudování pomníku. Návrhy na pomník vypracovalo v rámci klauzurních prací 10 studentů školy a rada města Lázně Bělohrad z nich vybrala návrh Františky Hausdorfové, který byl 28. října slavnostně odhalen v parku v Prostřední Nové Vsi. Za nevlídného počasí zahrála Skautská dechová hudba z Hradce Králové, hymnu zazpívali sólisté Státní opery a Národního divadla v Praze Lubomír Havlák a Zora Jehličková a s projevem vystoupil starosta města Pavel Šubr.
Současně město Lázně Bělohrad vydalo ve spolupráci s Janem Mayem, synem Viktora Maye, knihu „Pět let vojákem“. Bělohradský rodák Viktor May (1898 – 1989) v ní popisuje více než 2 roky strávené v první světové válce. Jako voják rakousko-uherské armády se po výcviku v uherském městě Šoproň dostal jako telegrafista na východní frontu a závěr války prožil na frontě italské. Autor krásnou češtinou a velice výstižně popisuje i následující dva a půl roku, které strávil v uniformě nově vzniklé Československé armády nejprve v Krkonoších a poté na Slovensku na hranicích s Maďarskem. Zajímavé je, že Viktor May sepsal své vzpomínky jako sedmasedmdesátiletý v roce 1975, přesto dokázal popsat detaily přírody a měst, kterými za války prošel. V knize často vzpomíná na vojáky z Bělohradu a okolí, se kterými se na frontě setkával, či na dovolené, které strávil u rodičů v Bělohradě.
Vydáním knihy a odhalením pomníku tak město pokračuje v připomínání občanů města, kteří buď padli v první světové válce (před 5 lety byla odhalena např. pamětní deska v obci Lány) nebo bojovali za naši svobodu ve druhé světové válce (letci RAF Bohumil a Jaroslav Liškové, Jiří Sehnal nebo Eduard Rulf). 


Ing. Pavel ŠUBR, starosta Lázní Bělohrad, 20.11. 2018

 

Autor: Miroslav Sazeček