Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Podzim rozhodne

Podzim rozhodne

29. 4. 2022

Dovolte mi malé zamyšlení nad letošními komunálními volbami a zdůvodnění, proč budou nejvíce sledované a nejdůležitější z těch, co jsme zatím zažili.

Erich Kříž, 2. místopředseda KV STAN

Erich Kříž, 2. místopředseda KV STAN

Tím prvním je geopolitika. Doba, ve které žijeme, je nejnáročnějším obdobím po roce 1989. Dnes mají zahraniční události přímý dopad na nás, na naše spoluobčany, na naše peněženky. Po předloňsko-loňském covidu se tak jedná už o druhé hořké připomenutí toho, že v dnešním globalizovaném světě je vše daleko bližší a bezprostřednější. Všichni fandíme hrdinným Ukrajincům a podle svých možností pomáháme. V našich obcích ubytováváme uprchlíky a posloucháme příšerné příběhy, kdy si říkáme, jak je toto v Evropě 21. století možné. Zrůdná válka se bezprostředně dotýká i našich peněženek, inflaci jako nyní jsme u nás nikdy nezažili (ta v 90. letech byla spíše návratem k tržnímu hospodářství než neduhem). Stále používáme ruský plyn a ruskou ropu a pokud ji přestaneme používat, bude zcela otevřeně hůř. To vše v pokračování bezprecedentní energetické krize. Nejen, že jsou ohroženi naši nejchudší spoluobčané, ohroženou se stává i střední třída, tradiční nositel demokracie. Být dnes starostou obce je náročnější než kdy jindy.

Druhým důvodem je politický příběh našeho hnutí. Mnoho let jsme se připravovali na vládní angažmá, trpělivě budovali hnutí starosta po starostovi, příznivce po příznivci, obec po obci. Mohli jsme se opřít o skvělou práci našich několika poslanců v opozici, díky které neúnavně zvedali „starostenská“ témata. V roce 2016 jsme zaznamenali první velký úspěch v krajských volbách (již dříve velmi úspěšní SLK jistě prominou), kdy se například začal psát příběh našeho předsedy ve velké politice. V roce 2017 jsme přežili lidovecký kotrmelec a díky týmové práci, na kterou nikdy nezapomenu, jsme se dostali do Poslanecké sněmovny. Malí ale sami. Od té doby se o nás mluvilo jako o bohaté nevěstě a náš příběh byl vydřený, úspěšný a tím přitažlivý. V roce 2020 se nám po neuvěřitelném vyčerpávajícím jednání podařil zázrak, vyrvali jsme náš kraj z rukou demagogického mikromanagementu a kraj se znovu nadechl. Nesmíme zapomenout na trpělivou a občas opomíjenou práci Senátu a našich senátorů, protože pro stabilitu našeho hnutí, jeho financování a např. přístup k Ústavnímu soudu, hraje dlouhé roky zásadní roli, ostatně výsledkem čehož byl rovněž v roce 2020 souboj o křeslo předsedy Senátu z pozice největšího klubu. Loňské volby máme ještě v živé paměti. Kdo by si to v roce 2013 býval pomyslel, když jsme tehdy ještě ne zcela samostatní byli propojeni s TOP 09 prakticky ve všem. Náš příběh byl až doposud vzestupný, pozitivní a my nemůžeme dopustit, aby nyní v nám vlastních obecních volbách nabral jiný směr.

Tím se dostávám ke třetímu bodu a tím je naše vládní angažmá. Jedno cynické úsloví praví, že největší nepřítel v politice se nazývá koaliční partner. Troufám si tvrdit, že v našem případě to platí dvojnásob. Po tom, co Piráti utrpěli debakl v náš prospěch, zůstáváme poslední silou, která vznikla jako přímá reakce na rozparcelování státu od Hrčavy po Krásnou z dílny ČSSD a ODS.  A ODS nezapomíná. Je však holým faktem, že si věci sami neusnadňujeme, naopak se dopouštíme řady nevynucených chyb bez ohledu na soupeře. Ale to k tomu patří. Ve Vládě jsme doposud sami za sebe nebyli, a díky volebnímu vítězství, v rozsahu větším, než kdokoli čekal, jsme museli ze dne na den vyrůst a zvětšit zázemí celého hnutí. V tomto smyslu je potřeba se dívat i na přešlapy posledních měsíců. Jsme pod poněkud větším drobnohledem, děláme chyby, jako každý a budujeme si kapacitu na to jim předcházet a když už, tak je dobře komunikovat. Co je hlavní, nenechme se natlačit do cizí hry. Nic z toho, co doposud proběhlo není důvodem, aby jakýkoli příznivce nebo starosta odmítal kandidovat pod hlavičkou STAN, naopak. Kdyby takto rychle a jednoznačně postupovala se svými problémy každá partaj byli bychom jinde. Na druhou stranu nevylévejme s vaničkou i dítě, i politik je tvor omylný a nemáme jich desítky v každém kraji, abychom hledali jen svaté. Neklesejme na mysli.

Zbývá uzavřít jedinou záležitostí, která nám může výrazněji zamíchat kartami. Tou je připravovaná úprava stavebních úřadů, protože se dotýká přímo našich starostů v předvolebním čase. Reforma má své opodstatnění a věřím, že tentokrát vše sdělíme dovnitř hnutí i voličům sami, tak jak chceme a potřebujeme, namísto toho, abychom v Poslanecké sněmovně poslouchali jednoho hnědého politického podnikatele, jak si bere naše hnutí do úst.

Erich Kříž, 2. místopředseda KV STAN

Autor: Jiří Duchek, Erich Kříž