Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Město nemá zájem o městské byty. To je potřeba změnit

Město nemá zájem o městské byty. To je potřeba změnit

24. 8. 2022

Zatímco o Mariánských Lázních hovoříme jako o světově známých lázních, bytový fond města už takovou slávou neoplývá. Město aktuálně disponuje osmi desítkami bytů. Většina je charakterem pro zvláštní určení. Bez zvláštního režimu vlastní 31 bytů, které však plánuje prodat.

Město nemá zájem o městské byty. To je potřeba změnit

Město nemá zájem o městské byty. To je potřeba změnit

„Volné bytové jednotky se již nedávají do nájmu, ale odprodávají ve výběrovém řízení dle pravidel Města Mariánské Lázně,“ přiblížila Kateřina Latislavová – referentka bytové agendy města. Pro porovnání, sousední pětitisícová Planá hospodaří celkem se 175 byty, z toho 49 bez zvláštního režimu. Bytový dům má město v majetku pouze jeden – č.p. 314, v jehož přízemí sídlí také klub důchodců. Zde najdeme 7 bytů, ostatní jsou pak v různých domech po městě.

„Domnívám se, že v současné době by měla být snaha „bytový fond“ nejen udržet, ale také rozšiřovat. Záměru prodeje městských bytů nerozumím,“ uvedl Jiří Škroch. Právě městské byty jsou mimo jiné jednou z věcí, prostřednictvím které může město vytvářet podmínky pro zubaře, ale i další lékařské profese, učitele a všeobecně profese, které jsou pro místní občany těžko dostupné. Dlouhodobě se v lázeňském městě hovoří také o vybudování startovacích bytů v budově městské Taorminy. „Tento záměr určitě podporujeme, kde ale asi nenacházíme shodu je rychlost vypracování projektové dokumentace,“ doplnil Škroch. Zastupitelstvo projektovou dokumentaci začalo řešit již v roce 2017, ale dodnes ještě není hotovo.

„Vnímáme, že bylo potřeba majetkově dořešit příjezdovou komunikaci, navíc samotná realizace je pochopitelně věcí financí, ale projektové připravenosti, aby bylo možné začít, nebrání nic,“ míní Kamil Špindler. Zástupci místního sdružení Starostů se domnívají, že je nezbytné vyhledávat v rámci městského majetku i další příležitosti pro budování takovýchto bytů.

Autor: Jiří Duchek, Jiří Škroch