Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Aktuality Podnikatelský propletenec, aneb jak se to ve 21. století dělat nemá

Podnikatelský propletenec, aneb jak se to ve 21. století dělat nemá

7. 10. 2014

V Chebu zatím nepochopili, že již nežijeme v devadesátých letech a že dnešní volič je na podobné spletence roztodivných zájmů velmi citlivý. Ukáže se to i na volebních výsledcích? Výroky pánů zní skoro jako z jiné planety. Záležitost popisuje Bohumil Zeman z portálu idnes.cz
Podnikatelský propletenec, aneb jak se to ve 21. století dělat nemá

Podnikatelský propletenec, aneb jak se to ve 21. století dělat nemá

Pozoruhodné majitele má nová firma Hofrat, která v Chebu začíná obchodovat s nemovitostmi. Založil ji koncem srpna chebský místostarosta Tomáš Linda spolu s významným podnikatelem a vedoucím stavebního úřadu. Podnikatelské spojení politika s vysokým úředníkem státní správy a byznysmenem je v kraji velmi neobvyklé.

Linda firmu založil konkrétně s vedoucím stavebního úřadu na radnici Martinem Maškem a s majitelem jedněch z největších stavebnin v regionu Petrem Bubancem.„Vypadá to na zajímavý a hodně divoký příklad vytváření klientelistické sítě,“ reagovala Lenka Petráková, výkonná ředitelka občanského sdružení Oživení. Nevládní nezisková organizace sleduje transparentnost veřejné správy.

Firma Hofrat hned koupila v Chebu nevyužívaný soukromý dům za 4,2 milionu korun. Bude ho pronajímat pro výrobu, obchod a skladování. Drtivou většinu ceny zaplatila firma z bankovního úvěru, z vlastních zdrojů použila 200 tisíc korun. „Než abych si kupoval nesmysly, tak jsem si pořídil podíl ve firmě, která koupila nemovitost. Úmysly s budovou jsou věcí jednatele pana Bubance. Věřím, že firmu povede dobře, aby mě to zabezpečilo možná na důchod,“ svěřil se šéf stavebního úřadu v Chebu Martin Mašek.

Nedělá nic nelegálního. Úředníci podle zákona nesmí být jednateli firem nebo sedět v představenstvech a dozorčích radách (pokud je tam vedení města nevyslalo). Bez potíží však smí vlastnit podíl v obchodních společnostech. To je i Maškův případ. „Do majetkových poměrů zaměstnanců mi nic není,“ konstatoval tajemník Městského úřadu v Chebu a Maškův nadřízený Václav Sýkora.
„I když je to očividný střet zájmů, tak při stávající právní úpravě bohužel nejde o nic nelegálního,“ zjistila i právnička Oživení Andrea Kohoutková.

Mašek vylíčil, že se s Lindou a Bubancem znají už od dětství. Potkávají se, sportují spolu a baví se také o věcech, které souvisí s financemi. Když zjistili, že dům naproti Kauflandu v Chebu v nabídce realitní kanceláře zlevnil, rozhodli se jít do akce. „Nic jiného za tím není. Místostarostu Lindu znám dobře a je za ním vidět práce. Části veřejnosti, kterou já moc neuznávám, to možná divné připadá, ale tak to v životě už chodí,“ uvedl Mašek ke zvláštnímu propojení lidí ze tří různých světů.

Místostarosta Linda ujistil, že firma nebude vstupovat do veřejných zakázek či vztahů s městem. „Z tohoto důvodu na tom neshledávám nic divného a přirovnal bych to k investici do bytu a jeho následného pronájmu. Podniká firma, kterou zastupuje pan Bubanec. Já a pan Mašek jsme společníci,“ uvedl Tomáš Linda.

Hofrat má základní jmění 200 tisíc korun. Bubanec do ní vložil 68 tisíc a získal 34 procent. Linda s Maškem mají po 33 procentech díky vkladu 66 tisíc korun. Firma Hofrat podle obchodního rejstříku sídlí v Chebu v Americké ulici v budově, kterou v červenci 2013 koupil Petr Bubanec od města v elektronické aukci za 1,6 milionu korun.

Vyvolávací cena byla 1 milion, zúčastnilo se šest soutěžících. Původní odhadní cena zněla na 2,5 milionu, ale zastupitelstvo ji snížilo, když se městu nedařilo nepotřebnou nemovitost zpeněžit.

Autor: Erich Kříž