Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Aktuality Kraj opět čekají změny v přijímacím řízení na střední školy

Kraj opět čekají změny v přijímacím řízení na střední školy

14. 9. 2014

Kraj zamýšlí zpřísnění přijímacích zkoušek. Jitka Pokorná, krajská předsedkyně a starostka Nové Role, k tématu: "Jako matka studenta a absolventa gymnázia jsem jednoznačně pro přijímací zkoušky na střední školy v celé republice. Stejně tomu bylo, když jsem se hlásila na střední školu já. S velkým nepokojem sleduji, jak některé školy upřednostňují kvantitu na úkor kvality. Tím se snižuje prestiž výběrových škol a zhoršují znalosti absolventů, kteří mají velké problémy s přijetím na vysoké školy a jako středoškoláci se obtížně uplatní na trhu práce. "
Kraj opět čekají změny v přijímacím řízení na střední školy

Kraj opět čekají změny v přijímacím řízení na střední školy

"Vedení kraje nevylučuje, že by příští rok opět zpřísnilo zájemcům o maturitní obor přijímací zkoušky. Ty by mohly být brzy povinné v celé republice, což ředitelé škol na pomezí krajů vítají. Na vyhodnocení loňských přijímacích zkoušek musejí počkat žáci, kteří se chystají v příštím roce do maturitních oborů. V regionu budou přijímačky opět povinné, a zda bude platit stejná laťka jako minulý rok, vedení kraje teprve rozhodne.„Loni jsme trochu přitáhli šrouby ohledně maturitních oborů, neboť do některých šli ti, kteří měli v deváté třídě čtyřky, což by se nemělo stávat,“ vysvětlil hejtman Josef Novotný.

Povinné přijímací zkoušky v regionu však nebudou zdejší žáky už tolik mrzet. Více než polovina krajů v republice se přidalo k pilotnímu projektu ministerstva školství, které by rádo zavedlo centrální přijímačky do maturitních oborů. Náklady na ně už nebudou platit kraje, nýbrž samo ministerstvo. Karlovarský kraj s připojením k projektu nejprve váhal, nakonec ale kývnul. Úředníky odboru školství přesvědčilo ujištění, že budou moci nastavit laťku přijímacích zkoušek podle aktuální potřeby.„Zatím máme informaci, že se přihlásilo devět krajů. Předpokládáme, že to udělají i ty zbývající, pak by šlo o zkoušky celoplošné,“ uvedl hejtman.Kraje to však školám nemohou nařídit, jen vydají doporučení, které by měli ředitelé respektovat. Josef Novotný věří, že pilotní projekt povinných přijímaček vystřídá co nejdříve jejich ostré spuštění.

Přivítalo by to i vedení středních škol v Mariánských Lázních. Město leží jen zhruba půl hodinu jízdy od sousedního Plzeňského kraje, kde žáci přijímací zkoušky do maturitních oborů skládat nemuseli. Řada z nich proto volila cestu nejmenšího odporu a hlásila se do škol na Tachovsku či Plzeňsku.„Pokud by byly přijímací zkoušky povinné v celé republice, tak by nám to relativně pomohlo, neboť někteří studenti by se asi vrátili zpátky,“ uvedl Petr Zenkl, zástupce ředitele Hotelové školy v Mariánských Lázních. Podle toho, co od žáků slyší, tak prý kvůli povinným přijímacím zkouškám jednoznačně utíkají. „Kolik jich je ročně, se ale těžko odhaduje. Mohl bych sice vzít studenty z Tachovska a Plzeňska, kteří u nás byli před lety, a podívat se, kolik jich máme teď, ale je to nesrovnatelné, protože tehdy byly zcela jiné počty dětí,“ řekl.Úbytek dětí z Tachovska a Plzeňska už nějakou dobu sleduje i Miloslav Pelc, ředitel Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně. Školu jich navštěvuje méně i přesto, že jejich rodiče do města pravidelně dojíždějí. „Pokud budou povinné přijímací zkoušky v celé republice, pak jistě smysl mají,“ řekl Miloslav Pelc.V regionu skládají zájemci o maturitní obory povinné přijímačky od roku 2010. Vloni museli zájemci o čtyřletá gymnázia zvládnout SCIO testy minimálně ze 30 procent, v žádném z předmětů nesměli získat záporný počet bodů. Na „malá“ gymnázia stačilo 18 procent. Deváťákům, kteří chtěli na střední odborné školy, stačilo k úspěchu minimálně 19 procent." (idnes.cz, Jana Plechatá)

Miroslav Stropek, člen krajského výboru a starosta Bukovan uzavírá: "Souhlasím s názorem kraje o zpřísnění povinné přijímací zkoušky."

Autor: Erich Kříž