Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Uplynulý rok činnosti mSTANu na jižní Moravě očima předsedy

Uplynulý rok činnosti mSTANu na jižní Moravě očima předsedy

8. 7. 2021

Před více než rokem zasedla krajská rada Mladých starostů na jižní Moravě, zvolila nové vedení a dohodla se na nastartování činnosti. Co za dvanáct měsíců Mladí starostové stihli? Informuje o tom přímo jejich předseda Jan Panzar.

Uplynulý rok činnosti mSTANu na jižní Moravě očima předsedy

Uplynulý rok činnosti mSTANu na jižní Moravě očima předsedy

Hned po sněmu jsem se jako nový předseda Mladých starostů vydal navštívit krajského předsedu Starostů a nezávislých a starostu obce Železné Radomíra Pavlíčka. Domluvili jsme se na spolupráci obou subjektů, na našem zapojení do krajských voleb a na podpoře naší činnosti ze strany krajského výboru.

500 hodin práce na krajské kampani

Ještě před krajskými volbami jsme stihli uspořádat celou řadu debat s krajskými politiky, třeba s tehdejším kandidátem do Senátu Karlem Zitterbartem, který se nakonec úspěšně do Senátu dostal. Vyjížděli jsme po celém kraji a organizačně jsme vedli volební stánek v Brně. Do celé kampaně jsme společnými silami věnovali více než 500 hodin času. Úsilí se vyplatilo – se ziskem 10 procent ve volbách jsme se stali součástí nové krajské koalice. Ve druhém kole jsme také podpořili našeho společného kandidáta na Znojemsku Tomáše Třetinu, který nakonec rovněž uspěl.

Kampaň měla pozitiva i mimo dobré výsledky. Dokázali jsme třeba zlepšit vztahy s ostatními mládežnickými organizacemi, kterým tímto moc děkuji za spolupráci.

I mezi námi, Mladými starosty, se nám dařilo více potkávat, seznamovat se a budovat přátelský kolektiv. Kromě celé řady neformálních akcí jsme se zúčastnili třeba zářijového celostátního sněmu mSTANU v Praze, Kobylnických hodů či Pernštejnských slavností.

Jan Panzar

Máme místopředsedy i předsedu

Aktivita našich členů nezůstala bez odezvy ani na oblastních sněmech, kde jsme obsadili několik předsednických a místopředsednických funkcí. Místopředsedou oblasti Brno venkov – východ se stal Michael Ulbrich, místopředsedkyní Vyškovska se stala Iva Koláčková. Pozici předsedy Znojemska obhájil Jakub Krainer, který se po pádu znojemské koalice stal dokonce radním města Znojma.

Se začátkem léta obnovujeme i my po pandemické pauze své aktivity. Náš člen Ondřej Bečička se v Praze zúčastnil konference Bezpečná země, pořádané Institutem moderní politiky iSTAR. Po ničivém tornádu jsme spolu s dalšími Mladými starosty z Moravy a Slezska pomáhali v Moravské Nové Vsi.

Já sám jsem se letos zúčastnil sněmů mSTANU ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, také jsem jel do Prahy natáčet promo video našeho spolku, které bude sloužit k jeho propagaci a náboru nových členů.

A kde nás letos ještě budete mít šanci potkat?

Právě vytváříme vlastní plavidlo, se kterým se plánujeme zúčastnit břeclavské Neckyády. Ještě před volbami uspořádáme debatu s našimi koaličními poslanci a kandidáty Radkem Holomčíkem a Janou Krutákovou. Naši členové se také zúčastní summer campu mSTANu v Mnichovicích u Prahy. Já sám tam budu mít přednášku na téma bezpečnostních prověrek od NBÚ. Také se chystáme vypravit na celostátní sněm STAN v Praze. Aktivní budeme i v celé sněmovní kampani – na 14. místě ostatně kandiduje náš člen Michael Ulbrich.

Děkuji všem, kteří podporují naši činnost a umožňují naší krajské organizaci růst. Můžete nás sledovat na Facebooku či Instagramu.

Jan Panzar, předseda krajské rady mSTAN – Jihomoravský kraj

Autor: Jan Panzar