Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tiskové zprávy Ministr Balaš navštívil jižní Moravu. Diskutoval financování venkovských škol

Ministr Balaš navštívil jižní Moravu. Diskutoval financování venkovských škol

16. 11. 2022

Ministr školství Vladimír Balaš navštívil v pondělí 14. listopadu jižní Moravu. Přijel na pozvání našich poslanců Martina Hájka, Jany Krutákové a Josefa Fleka. Společně navštívili několik škol a školek, mezi nimi i ty, které byly zasaženy loňským tornádem.

Ministr Balaš navštívil jižní Moravu. Diskutoval financování venkovských škol

Ministr Balaš navštívil jižní Moravu. Diskutoval financování venkovských škol

V pondělí 14. listopadu navštívil jižní Moravu, konkrétně region Strážnicka a Břeclavska, ministr školství Vladimír Balaš. Přijel na pozvání jihomoravských poslanců Martina Hájka, Jany Krutákové a Josefa Fleka (všichni STAN) a v průběhu dne navštívil 4 obce a jimi zřízené mateřské a základní školy. Šlo postupně o Radějov, Lipov a tornády zasažené Moravskou Novou Ves a Hrušky.

Zatímco v prvních dvou školách byly prioritním tématem specifické otázky málotřídních škol, zajištění dostatečných kapacit ve třídách, pedagogického a nepedagogického personálu a financí, v tzv. tornádových obcích poslankyně Krutáková seznámila ministra Balaše s postupem obnovy budov škol a jejich zařízení po přírodní katastrofě.

V rámci diskuze ministr Balaš připomněl, že minulý týden vláda rozhodla o navýšení jednotkové ceny na vytvoření žákovského místa z 800 tis. Kč na 1,1 mil. Kč. „Díky tomu by mělo vzniknout ve školách 11 tisíc nových míst. A to nejen ve Středočeském kraji, ale i na jižní Moravě.“ řekl ministr.

Poslanec Hájek zdůraznil význam venkovských škol a nutnost zajistit peníze na jejich provoz.

„Na menších obcích školy neplní jen vzdělávací funkci, ale nabízejí mnoho volnočasových aktivit. Mají nenahraditelnou úlohu v komunitě, která se díky nim dál rozvíjí. Přispívají k udržování tradic. Díky menším třídám je téměř pravidlem, že ke každému dítěti může pedagog zvolit individuální přístup, který je odbornou veřejností tolik žádaný,“ řekl na tiskové konferenci Martin Hájek, poslanec, v minulých třech volebních obdobích starosta Radějova, dřívější ředitel a pedagog tamější školy.

Ačkoliv plánované výdaje na rok 2023 jsou pro regionální školství navýšeny o více jak 12 miliard korun, stále to nestačí. Navíc při celkovém srovnání výdajů do škol k celkovým výdajů státního rozpočtu došlo dokonce k mírnému poklesu. Ministr Balaš ubezpečil, že ministerstvo stále pokračuje ve snaze vyjednat další finanční prostředky.

„Tak, jak musíme být připraveni na to, že kdekoliv můžeme bojovat s přírodní katastrofou a nesmíme v krizovém řízení vynechat žádné území, tak musíme plošně zajistit kvalitní školství. O přístupu ke kvalitnímu vzdělávání by nemělo rozhodovat to, kde se dítě narodí, zda u Prahy, nebo v Beskydech“, dodala Jana Krutáková.

Autor: Martin Vérteši