Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Spotřební daň na víno odmítáme, zní od jihomoravských Starostů

Spotřební daň na víno odmítáme, zní od jihomoravských Starostů

10. 5. 2023

Jihomoravští politici hnutí STAN nesouhlasí se zavedením spotřební daně z tichých vín, kterou aktuálně zvažuje vláda v rámci konsolidačního balíčku. Opatření by způsobilo nárůst administrativy a faktický konec vinařské kultury v Česku tak, jak ji známe.

Spotřební daň na víno odmítáme, zní od jihomoravských Starostů

Spotřební daň na víno odmítáme, zní od jihomoravských Starostů

Jihomoravští představitelé vládního hnutí STAN vyjádřili jasný nesouhlas se zvažovaným zavedením spotřební daně na tichá vína. Úprava, která je zvažována jako součást konsolidačního balíčku vlády, by dopadla prakticky výhradně na Jihomoravský kraj, kde vzniká téměř veškerá produkce vína v Česku.

„Malá vinařství by byla fakticky zlikvidována administrativními povinnostmi, které se zavedením spotřební daně souvisí. Jde třeba o nutnost vybudování daňových skladů, ale i nadbytečné papírování. Pokud chce vláda pohřbít vinařskou kulturu na jižní Moravě, zvolila k tomu rychlý krok,“ okomentoval předseda STAN na jižní Moravě a starosta Železného Radomír Pavlíček.

Nesouhlas se zvažovanou změnou přitom na úterním jednání vyjádřil jednomyslně celý krajský výbor hnutí. Připojili se také všichni čtyři poslanci, zvolení za Jihomoravský kraj – Jana Krutáková, Petra Quittová, Martin Hájek a Josek Flek. Pokud se návrh skutečně dostane do Poslanecké sněmovny, nezvednou pro něj ruku.

„Je nám jasné, že jednání o konsolidačním balíčku na vládním půdorysu jsou složitá. Nepovažujeme však za vhodné tahat možné úspory jen tak z klobouku bez dostatečné debaty o dopadech. Je navíc zřejmé, že výnosy z této daně by byly s ohledem na dopady zanedbatelné,“ říká místopředseda KV STAN JMK a starosta brněnských Medlánek Michal Marek.

Jihomoravští zástupci STAN nyní vyjednávají o podpoře svého postoje jak ve sněmovně a ve vládě, tak na kraji či se zástupci vinařů. Ti se logicky obávají o svou budoucnost.

„Pokud by skutečně došlo ke schválení této novely, vedlo by to k devastaci lokální ekonomiky tady na jižní Moravě. Nesouhlas jsme vyjádřili i v rámci Svazu měst a obcí,“ doplnil náměstek hejtmana František Lukl, který zároveň předsedá SMO ČR.

Autor: Martin Vérteši