Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Slovácký rok opět oslavil folklorní tradice

Slovácký rok opět oslavil folklorní tradice

14. 8. 2023

Po čtyřech letech se do Kyjova vrátil folklorní festival Slovácký rok. Přilákal opět tisíce návštěvníků a nadmíru se vydařil.

Slovácký rok opět oslavil folklorní tradice

Slovácký rok opět oslavil folklorní tradice

Koná se jednou za čtyři roky, ale olympiáda to není. Řeč je o nejstarším folklorním festivalu v České republice s názvem Slovácký rok, který si v o víkendu v Kyjově nenechaly ujít tisíce návštěvníků. Vrcholem události se v neděli stala velkolepá Jízda králů v podání chasy ze Skoronic. Kromě toho si lidé vychutnali například letošní novinku v podobě festivalové zóny plné regionálních pokrmů i vín.

Páteční program zahájil koncert dechové hudby, následně pokračoval slavnostním stavěním máje. Úvodní slova na kyjovském Masarykově náměstí pronesl náš starosta a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. „Kyjov, královské město, otevřelo své brány, a lidé Slovácka svoji náruč,“ nešetřil při zahájení nadšením. S týmem spolupracovníků na akci odvedl obrovskou porci práce.

Za zvuků cimbálové muziky se po celý víkend v areálu bývalé kyjovské mlékárny tančilo až do brzkého rána. V neděli si milovníci lokální kuchyně pochutnali na snídani v trávě v městském parku, laty nebo béleše našli ve stánku nazvaném Krmelec na náměstí Hrdinů. Součástí byla rovněž prezentace osmi rodinných vinařství převážně z Kyjova.

Hlavní postavu Jízdy králů ztvárnil teprve desetiletý Teodor Šťastný. Toho jako krále převlečeného v dívčím kroji s růží v ústech doprovázelo devětadvacet jezdců. Shromáždit tři desítky koní k jízdě ale nebylo vůbec jednoduché. „Sehnat koně je rok od roku větší problém. Navíc je potřeba mít vhodné koně do páru. Všechna čest koňákům, kteří nám bez potíží a s velkou ochotou vyšli vstříc,“ poděkovala Marie Holcmanová, která koňskou jízdu pořádala.

Premiérový Slovácký rok se uskutečnil již před víc než stoletím, konkrétně v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního festivalu navázal hned v dalším roce následující, tradici přerušily až politické zákazy v době druhé světové války a krátce po ní. Od roku 1957 se koná pravidelně každé čtyři roky. Svou nezaměnitelnou atmosférou, pestrobarevnými kroji a regionální kuchyní zláká každý ročník desítky tisíc návštěvníků.

Autor: Martin Vérteši