Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj OS STAN Vyškovsko: Tři největší města i řada starostů.

OS STAN Vyškovsko: Tři největší města i řada starostů.

30. 9. 2019

V září se ke svému třetímu jednání sešlo oblastní sdružení STAN Vyškovsko. Jedná se o jednu z nejrychleji rostoucích okresních buněk STAN v republice. Pevnou rukou ji vede PaeDr. Ivan Pokorný.

Předseda OS STAN Vyškovsko PaeDr. Ivan Pokorný.

Předseda OS STAN Vyškovsko PaeDr. Ivan Pokorný.

Vinklárek, Chramostová, Šebesta, Žalkovský, Červinka, Zitterbart, Pokorný, Kachlík, Válek, Musil. Jména komunálních politiků a starostů, která jsou na Vyškovsku dobře známá. Nezávislí kandidáti se pod značkou STAN propojují již desátým rokem.

V tuto chvíli má STAN své personální zastoupení ve 25 z osmdesátky obcí na Vyškovsku. "Nejvýše postaveným" politikem, pokud to tak lze vůbec říci, je místostarosta Vyškova Josef Kachlík. 28 let pracoval v ZOO Vyškov: "Pokusili jsme se ji vybudovat včetně Dinoparku a hvězdárny. V zastupitelstvu jsem 25 let, teď máme pětičlennou koalici a já v ní mám na starosti kulturu, památky, životní prostředí, zoo a turistický ruch – ročně díky zoo přijede do Vyškova 240 000 turistů. Až mě tu naštvou, tak jsem do týdne zpátky v zoologické zahradě," říká s úsměvem místostarosta Kachlík.

"Začínáme chystat studii využitelnosti zámku. Budujeme biokoridory, opravujeme rybníky, příští rok nás čeká střecha synagogy, opravy křížků. Práce je před námi moc. Příští rok například i renovace kina za 13 milionů," dodává ke své činnosti Kachlík.

Setkání navštívil také lékař MUDr. Karel Zitterbart: "Bydlím v Mokré-Horákově, je mi 41 let, 15 let jsem pracoval v dětské nemocnici a poté jsem přešel do primární péče v Pozořicích, kde dělám dětské praktika. Ve STAN jsem spolupředsedou komise pro zdravotnictví. Budeme dělat oponenturu krajským programům," vysvětlil Zitterbart a hned představil dvě konkrétní témata: "Prevence – pokud procházím systémem tak jak mám, chodím na prevence, alespoň tak jako s autem, měla by mě čekat bonifikace za absolvování preventivních prohlídek, sleva na dani, podobně jako u dárce krve. Druhé téma je venkovský lékař a dostupnost lékařů," odkryl Zitterbart.

Kandidátky STAN loni v komunálních volbách uspěly ve Vyškově, Slavkově u Brna, Bučovicích, Ivanovicích na Hané, v Křenovicích, Letonicích, Bošovicích, Šaraticích i Hodějicích. Ze 17 největších obcí nad 1000 obyvatel je tak STAN zastoupen v devíti z nich a s nadějí vyhlíží krajské volby v příštím roce. "Věřím, že s touhle partou můžeme pořádně uspět. Starostové pro jižní Moravu jsou značkou poctivé práce a konkrétních řešení. Věříme, že naši práci v komunální politice i program pro celý kraj voliči ocení," uzavřel Pokorný.

Autor: Jakub Krainer