Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj O dotace na podporu venkovských prodejen mohou obce Jihomoravského kraje žádat do konce února. K dispozici jsou 3 miliony korun.

O dotace na podporu venkovských prodejen mohou obce Jihomoravského kraje žádat do konce února. K dispozici jsou 3 miliony korun.

25. 2. 2020

Do pátku 28. února mohou obce Jihomoravského kraje zažádat o dotaci na zachování provozu obchodů se smíšeným zbožím a základními potravinami. Dotační program je určený pro obce s méně jak 750 obyvateli. V letošním roce je vyhrazena částka 3 miliony Kč a výše dotace pro jednu obec je až 70 tisíc Kč.

Radomír Pavlíček, předseda výboru pro regionální rozvoj JMK (STAN), který stojí za dotačním programem.

Radomír Pavlíček, předseda výboru pro regionální rozvoj JMK (STAN), který stojí za dotačním programem.

Cílem je zachovat na venkově základní funkce v oblasti služeb. Dotační program Podpora provozu venkovských prodejen v Jihomoravském kraji pomáhá tam, kde není jediný obchod schopen pokračovat v provozu bez podpory obce. "Jihomoravský kraj dotací pomohl zachránit vesnické prodejny, které v posledních letech mizí především z malých obcí. Rostoucí počet hypermarketů a velkých obchodních řetězců nedokáže zajistit nákup základních potravin především pro ty, kteří nemají možnost je navštěvovat. Pro tuto skupinu občanů jsou obchody s potravinami na vesnicích nepostradatelné," říká Radomír Pavlíček, předseda výboru pro regionální rozvoj JMK (STAN), který stojí za dotačním programem.

Vyhrazená částka na tento rok je stanovena na 3 miliony Kč. Oproti loňskému roku došlo k mírnému navýšení, kdy byla finálně vyplacená částka 2 790 000 Kč. Výše podpory na projekt, akci, či činnost prodejny je v rozmezí 25 - 70 tisíci Kč. Schválení dotací Radou JMK je naplánováno na 23. března 2020, zastupitelstvem přesně o měsíc později. Finální rozhodnutí kraje k udělení dotace se žadatelé dozví písemnou formou.

Hlavní motivací je zachování dostupnosti služeb pro starší občany

Obchody byli a jsou nedílnou součástí života každé obce. Zejména malé obce se však čím dál více potýkají s problémy, jak si obchody udržet. Především pro starší obyvatele je dojíždění do vzdálenějších měst problematické a mnohdy nereálné. "Jsme malá obec se 119 obyvateli. Velkou část z nich tvoří lidé starší generace a obchod je potřebnou součástí naší obce. Dlouhodobě jej pronajímáme za symbolickou cenu živnostníkovi, který ho již po dobu 15 let provozuje ke spokojenosti občanů. Starší generace občanů naší obce zde nakupuje vše pro svůj chod domácnosti a je pro ně neschůdné dojíždět autobusem a dovážet objemné nákupy jako granule pro domácí mazlíčky, ale i pro hospodářská zvířata, minerální vody a jiné nezbytné věci. V naší smíšené samoobsluze nakoupí vše potřebné," osvětluje situaci Lenka Šikulová, starostka obce Synlov a dodává: "Rozhodli jsme se proto podat žádost na JMK v programu Podpora provozu venkovských prodejen v Jihomoravském kraji pro rok 2020 a to na zlepšení stavu budovy. Rádi bychom provedli částečné zateplení budovy dle připravovaného projektu."

V loňském roce dotaci získali všichni žadatelé

Minulý rok na dotaci dosáhlo všech 70 žadatelů. Přerozdělená částka přesáhla původní 2 miliony Kč díky nevyčerpaným prostředkům z dotačních programů na podporu vinařství, vinohradnictví, ovocnářství, zelinářství a včelařství.

Úspěšným žadatelem o dotaci byla obec Níhov. V roce 2018 a 2019 žádala o krajskou dotaci ve výši 35 tis. Kč, oba roky jí byla přiznána v plné výši. Žádost Níhov podává i v letošním roce. "Před vznikem dotačního titulu se majitel obchodu se smíšeným zbožím v obci pohyboval stále na hraně udržitelnosti provozu. V roce 2017 byl v souvislosti s povinným zavedením registračních pokladen téměř rozhodnut ukončit provoz prodejny smíšeného zboží, ale nakonec se ho podařilo přesvědčit, aby se zavedeným obchodem pokračoval. Vyhlášení tohoto dotačního titulu bylo pro něj přesně tou motivací, kterou jsme potřebovali. Hned při první příležitosti jsme využili možnosti čerpání dotace na podporu obchodu," říká starosta obce Níhov, Jan Dvořáček. Podle něj by pro některé z místních seniorů konec prodejny v obci znamenal i konec jejich soběstačnosti v nakupování a nutnost oslovení rodiny, přátel, spoluobčanů nebo charity pro vyřízení nákupů.

Autor: Martin Kafka, Kateřina Tůmová  |  Zdroj: Brnenskodnes.cz