Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Kuřim netají nic o zakázkách a zveřejnila i mobily úředníků

Kuřim netají nic o zakázkách a zveřejnila i mobily úředníků

3. 10. 2011

Kuřim je obec otevřená svým obyvatelům. Ukazují to výsledky soutěže, která hodnotí svobodu přístupu k informacím u úřadů. BRNĚNSKO Kuřim si minulý týden vysloužila ceduli, která teď visí na budově radnice. Radní ji dostali místo medaile. Úřad získal „bronz“ v soutěži Otevřeno x Zavřeno. Porotci hodnotili kvalitu poskytování informací občanům a ukázalo se, že představitelé Kuřimi prolamují mnohá zdánlivá tabu.

„Na internetových stránkách pravidelně zveřejňujeme kromě podkladů pro jednání zastupitelstva i zápisy ze samotného jednání, a to nejen zastupitelstva, ale také rady města. Kromě toho jsou na webu uvedeny všechny aktuální smlouvy i výběrová řízení na zakázky nad sto tisíc korun,“ řekl starosta Kuřimi Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).
Město skončilo celkově třetí hned za Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem v Brně. Zvítězilo v počtu dvaadvaceti obcí. Soutěž pořádá obecně prospěšná společnost Otevřená společnost, která si klade za cíl dohlížet na dodržování práva na informace. „Soutěžní návrhy posílají samotní občané. V jednotlivých návrzích buď chválí úřad za jeho transparentnost, tedy jej nominují do kategorie Otevřeno, nebo naopak instituci kritizují a navrhují ji do kategorie Zavřeno,“ vysvětlil organizátor soutěže Oldřich Kužílek. Otevřená společnost potom nominace zpracuje a předá je k ohodnocení desetičlenné porotě složené z nezávislých odborníků. Ti jednotlivým institucím rozdělují body.
Informační otevřenost kuřimské radnice byla porotou ohodnocena jako zcela nadstandardní. Podle Kužílka je velmi netradiční i zveřejnění kontaktů na všechny úředníky a činitele města, a to včetně jejich mobilních telefonů.
Nejdůležitější je, že s přístupem k informacím jsou spokojeni samotní obyvatelé Kuřimi. „Na webových stránkách města se dá velice dobře zorientovat. Vždy na nich najdu to, co potřebuji, takže jsem s nimi spokojená,“ potvrdila obyvatelka Kuřimi Lenka Musilová. Další zajímavostí, kterouměsto nabízí, jsou záznamy z jednání městského zastupitelstva. Ty opakovaně vysílá kabelová televize, k níž má přístup téměř osmdesát procent domácností. Jednotlivá usnesení jsou navíc publikována v neradničním periodiku.
„Rádi bychom po vzoru Kuřimi vypracovali systém, který představíme a nabídneme odborným institucím a profesním sdružením, jako je třeba Sdružení místních samospráv nebo Svaz měst a obcí,“ komentoval úspěch Kuřimi předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. V budoucnu by pak systém, s jakým se v přístupu k informacím setkávají Kuřimští, neměl být výjimkou, ale standardem. V současné době totiž zveřejňování všech smluv a dokumentů na internetu rozhodně není samozřejmostí. „Konkrétní smlouvy na webových stránkách nevyvěšujeme. Kdo by o ně měl zájem, najde je na úřadě. Umisťovat je na netu nepovažuji za nutné,“ uvedl starosta Ivančic Vojtěch Adam (KSČM).

***

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno

Autor: Mladá fronta DNES