Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Kapacitu škol řešíme s předstihem. Starostové spolupracují na vzniku dvou nových svazkových škol na jižní Moravě

Kapacitu škol řešíme s předstihem. Starostové spolupracují na vzniku dvou nových svazkových škol na jižní Moravě

19. 6. 2023

Předejít vážným problémům s kapacitou základního školství v kraji chtějí zástupci STAN ve vedení měst. Prosazují vznik dvou nových svazkových škol na Tišnovsku a Slavkovsku. Pokud se podaří získat finance na oba rozpracované projekty, přinesou dohromady více než tisíc nových míst pro děti do rozvojových lokalit v okolí Brna.

Kapacitu škol řešíme s předstihem. Starostové spolupracují na vzniku dvou nových svazkových škol na jižní Moravě

Kapacitu škol řešíme s předstihem. Starostové spolupracují na vzniku dvou nových svazkových škol na jižní Moravě

Během několika následujících let nebudou na jižní Moravě stačit kapacity základního školství, především v oblastech velkých měst v prstenci kolem Brna. Starostové proto již nyní spolupracují v rámci dobrovolných svazků obcí na vzniku dvou nových společných škol. Vzniknou na Tišnovsku a Slavkovsku. STAN považuje vznik těchto škol za svou krajskou prioritu.

První základní škola vyroste v Předklášteří u Tišnova a bude sloužit dětem ze sedmnácti obcí, sdružených v Dobrovolném svazku obcí Tišnovsko. „Kapacita školy bude 540 žáků, nyní máme vybraný vítězný architektonický návrh a pracujeme na zajištění financování,“ řekl předseda DSO Tišnovsko a předseda krajského Výboru pro regionální rozvoj Radomír Pavlíček (STAN).

Financování je klíčové pro oba projekty, stavba nové školy vyjde v současnosti většinou zhruba na půl miliardy korun, a i spojeným samosprávám tak nezbývá než spoléhat na pomoc kraje a státu.

„Ve Slavkově chceme vybudovat školu spolu s dalšími šesti okolními obcemi, už nyní jsme do samotného projektu dali 36 milionů a musíme kvůli tomu brzdit jiné investiční akce. Data jsou ale jednoznačná, do pěti let bude Slavkovu a okolním obcím chybět přes 300 míst i za situace, kdy v regionu neodstartuje žádná nová výstavba,“ přibližuje situaci ve druhé lokalitě radní města Slavkov u Brna Veronika Slámová (STAN) s tím, že prozatím město raději vyhlásilo stavební uzávěru v rozvojové lokalitě na východě Slavkova.

Dobrovolný svazek obcí Dr. Václava Kounice proto pracuje na vzniku nové základní školy přímo ve Slavkově za autobusovým nádražím už od roku 2019, nyní projektanti zahajují práce na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí. V příštím roce by mohlo být vydáno stavební povolení a stavět by se mohlo začít na podzim 2025.

„Aktuální krizi s nedostatkem míst především ve středním školství považujeme za varování. Na jižní Moravě chceme budoucím problémům zabránit, proto jako STAN prosazujeme podporu pro svazkové školství z krajské úrovně a snažíme se jednat i s vládou. Příští týden budeme situaci dvou nových svazkových škol projednávat s ministrem školství,“ doplnil Pavlíček, který je zároveň předsedou STAN v Jihomoravském kraji.

DSO Tišnovsko už má se svazkovými školami zkušenosti, v předchozím letech již vybudoval společnými silami dvě pobočky mateřské školy.

V Předklášteří by se mohlo začít stavět v příštím roce a hotovo by mohlo být v roce 2027. Nová škola ve Slavkově bude sloužit primárně dětem ze Slavkova u Brna, Heršpic, Hodějic, Kobeřic, Němčan, Nížkovic, Vážan na Litavou. Současně se vedou jednání o přistoupení obce Velešovice. Škola by také mohla pomoci s napjatou situací v Holubicích.

Autor: Martin Vérteši