Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jana Surovcová: Na práci starostky mě těší možnost změnit to, s čím nejsem spokojená.

Jana Surovcová: Na práci starostky mě těší možnost změnit to, s čím nejsem spokojená.

4. 6. 2018

V našem letním seriálu představování starostů spjatých s hnutím STAN na jižní Moravě jsme tentokrát zavítali za naší oblíbenou starostkou do Břežan. Jana Surovcová vyhlíží druhé volební období i nové projekty v obci.

Jana Surovcová z Břežan na Znojemsku je nová ve funkci starostky i v hnutí STAN. Mít možnost ovlivňovat dění v obci ji baví.

Jana Surovcová z Břežan na Znojemsku je nová ve funkci starostky i v hnutí STAN. Mít možnost ovlivňovat dění v obci ji baví.

Dobrý den paní starostko, na čem právě pracujete?

Právě připravujeme rozjezd výstavby v obci – Lokalita pro výstavu RD Břežany, vznikne zde v I. etapě 22 parcel  na stavbu rodinných domů. Na přípravě pracujeme už skoro dva roky, nyní pomalinku finišujeme.

Co Vás na vaší práci těší?

Na práci starostky mě těší možnost změnit v obci to, s čím nejsem spokojená. Někdy to jde, někdy nejde, ale to je jako v životě. Spouštěčem pro veřejnou službu byla nespokojenost s děním v obci.  Šlo o maličkosti, které se daly úplně jednoduše řešit, ale tehdy nebyla vůle a chuť ze strany minulého vedení obce.

Co se Vám už ve funkci povedlo?

Povedlo se nám vybudovat tolik požadované a vytoužené dětské hřiště. Opravit několik místních komunikací a chodníků a dotáhnout rozdělané věci z minulosti, a že jich nebylo málo,  do zdárného konce. Mimo jiné jsme díky dotacím z JMK  mohli opravit budovu obecního úřadu, vyměnit okna a dveře, již v žalostném stavu, na budově mateřské školy a školní kuchyni. Dále vyměnit okna ,dveře a vrata na  hasičce. Zvelebit naši malou knihovnu a  dotáhnout  dodatečným povolením několik nepovolených staveb na hřišti.

A Vaše cíle do budoucna?

Prioritou je úspěšný rozjezd a realizace již zmiňované výstavby rodinných domů. Rozhodně bude nutné zapracovat na celkové rekonstrukci  společenské místnosti - videoklubu, která je ve špatném stavu a vzhledem k tomu, že je to jediný prostor pro pořádání obecních, ale také soukromých akcí, nelze to dále odkládat a mělo by se to objevit v jednom z nejbližších schválených rozpočtů obce. Poté řešit situaci Základní školy, kde mimo investic do budov je nutné zapracovat na získávání dalších žáků, abychom nebojovali s podlimitními počty žáků ve třídách. Dále využívat vyhlášených dotačních titulů např. připravit pro obec další zdroj pitné vody, opravit zbytek místních komunikací a chodníků, zrekonstruovat sportovní halu a popř. zřídit multifunkční sportovní areál. V neposlední řadě dotáhnout do konce odkoupení rybníku do majetku obce a pečovat o veřejnou zeleň, parky a lesy .

Kdo tvoří "váš tým" na obci?

Rozumné zastupitelstvo, aktivní místostarosta, kvalitní administrativní, sociální a mzdová pracovnice – ti všichni jsou tím nejlepším týmem.

Proč jste se přidala ke Starostům a nezávislým?

Do STANU jsem vstoupila z toho důvodu, že jsem zřejmě naladěna na stejnou vlnu. Většina členů STANU si prošla nebo právě prochází starostováním a dobře tedy vědí, s čím se denně potýkáme a za co je nutné ve vládě bojovat.

Jak Vám jde s komunální politikou skloubit rodinu a Vaše koníčky?

Skloubit  osobní a politický život je jedno velké umění. Chce to kopec trpělivosti, tolerance a porozumění ze strany rodiny. Potom to funguje. Ve volném čase, kterého je moc málo,  se věnuji přípravě akcí pořádaných spolkem ,,FRYŠAVÁCI,“ pracuji na zahrádce  nebo jezdíme s rodinou na kolech.

Mají to politiky vstupovat mladí lidé?

Pokud mají tyto ambice, ať do starostování určitě jdou. Nová krev je potřeba, přináší sebou mnoho nových nápadů,  poznatků, názorů a pohledů na věc.

Co jste se během starostování naučila Vy?

Naučila jsem se, že dělat starostku je jako sedět na houpačce. Jednou jste nahoře a jednou dole. Nikdy není nic dobře, nikdy nebudou všichni spokojení. Ale i přesto všechno se obec posouvá dál a kdo to chce vidět, ten to vidí, kdo nechce, nevidí a nikdo ho nepřesvědčí. Proto se řídím mottem ,,Co mě nezabije, to mě posílí."

Autor: Jakub Krainer