Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jak jsme zakládali mStan na jižní Moravě

Jak jsme zakládali mStan na jižní Moravě

31. 3. 2018

Slavnostně jsme dokončili zakládací proces a konstituování krajské organizace mSTAN (mládežnická organizace Starostů a nezávislých). Hurá!

Nyní je čas se ohlédnout a shrnout naše zakládání. Než se o slovo přihlásí další fáze – budování.

Památeční fotografie z ustavujícího krajského sněmu mStan na jižní Moravě.

Památeční fotografie z ustavujícího krajského sněmu mStan na jižní Moravě.

Začíná se v jednom, ve dvou lidech

MSTAN je v České republice v současné chvíli nejmladší politickou mládežnickou organizací. Vznikl teprve v předloňském roce a přirozeně začal sdružovat mladé členy Starostů a nezávislých. Zvláště v hlavním městě. V loňském roce však v souvislosti s parádní jízdou až do Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky přišli ke Starostům i nové tváře a vznikl dostatečný tah pro bujení jednotlivých místních a krajských organizací.

Nejinak tomu bylo i u nás na jižní Moravě. Před rokem touto dobou jsme přijeli na schůzi mStan do Prahy první dva zájemci o členství z jižní Moravy. Terezka Nováková, dnes již úspěšně aklimatizovaná v Bruselu, a já. Na počátku všeho stojí myšlenka. Cíl „sdružovat mladé lidi s liberálně konzervativními hodnotami, usilující o kultivaci politického prostředí“ přilákal i nás, první dva odvážlivce.

Sjednocuje úspěch i neúspěch

Pak už to šlo ráz na ráz. Parlamentní volby, noví pomocníci v kampani, velmi přátelská a dělná atmosféra, dlouhé večery po kampani a probírání politiky ze všech úhlů pohledu. Početní růst byl jen otázkou času.

Přímo v kampani jsme získali Verču, Matěje a Martina. Ve stejném čase, ale již déle sympatizující, břeclavské Mladé a neklidné – Jakuba, Ondřeje, Karolínu. Odpracovaná kampaň do sněmovny přilákala pozornost i do té doby váhajících a rozrostli jsme se o Doniku, Evču a Václava. Zatím poslední vlna rozšiřování nastala po prezidentských volbách, pro náš tábor tentokrát neúspěšných.

Vše zlé je však pro něco dobré a stejně jako předtím úspěšná i tato neúspěšná kampaň zvedla mnoho lidí ze židle a my jsme získali dvě nejmladší členky – Adélku a Ivču. Dnes už k nám patří i Lukáš, Aneta a Michal.

Na pivu, v kanceláři, na ulici

Poprvé jsme se v širším počtu sešli v prosinci v sídle STAN JMK, kde jsme si nastínili, co nás spojuje a do čeho bychom se rádi v letošním roce pustili. Padaly různorodé návrhy, nejživotaschopnější se jeví pomoc v komunálních volbách, kandidatury našich mladých, politické besedy, občanské vzdělávání a samozřejmě neopominutelná pravidelná setkání a vlastní debaty nejen nad politikou.

Lednové setkání v hospůdce nás chtě nechtě uvrhlo do prezidentské kampaně. Nemohli jsme zůstat stranou a každý dle svých možností, avšak se společnou koordinací, jsme vyrazili do kontaktní kampaně, motivovat rozhodnuté, přesvědčovat nerozhodnuté a debatovat s názorovými odpůrci.

Zrození legendy: Jihomoravský mStan spatřil světlo světa

Bylo jasné, že táhneme za jeden provaz a zbývalo přesvědčit centrální mStan, že už jsme dozráli početně i chutí naplňovat společné hodnoty a zasloužíme si vlastní krajskou organizaci. V úterý 13. 2. jsme se sešli v počtu 12 lidí (Donika, Eva, Václav, Matěj, Veronika, Karolína, Jakub, Ondřej, Adéla, Iva, Michal a Jakub) + předsednictvo z Prahy, založili jsme dva místní kluby – Břeclav a Brno, zvolili jejich předsedy Jakuba a Jakuba, a založili v souladu se stanovami i krajskou organizaci – Jihomoravský mStan.

Důvěru na post prvního krajského předsedy jsem dostal já, čehož si velmi vážím a zavazuje mě to vést organizaci v jejích začátcích pevně a rychle kupředu. Místopředsedou byl zvolen Jakub Matuška, historicky první krajskou tajemnicí jsme jmenovali Veroniku Houserovou.

Druhou hodinku jednání v krásných kulisách hotelu Slavia jsme věnovali přípravě na letošní rok, plánu našich činností a zapojení jednotlivých členů. O tom ale až někdy příště

Přidej se k nám

Takhle jsme tedy vznikli a nyní je jen na nás, zda dokážeme naplnit hodnoty, na kterých stojíme, cíle, které jsme si uložili a vizi, za kterou kráčíme.

Rozhodně přitom uvítáme nové tváře! Zajímáš-li se o politiku a chceš aktivně měnit svět okolo sebe k lepšímu, zveme Tě na jedno z našich pravidelných setkání. Bližší informace (než zprovozníme všechny komunikační kanály), získáš na adrese: jakub.krainer@stan.cz.

Rádi Tě mezi sebou přivítáme!

S přáním bláznivosti v plánování a hladovosti v uskutečňování Vašich/našich cílů

Jakub Krainer, předseda mSTAN JMK a zahraniční tajemník mSTAN.

Autor: Jakub Krainer