Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Výstavba bytů přinesla Dolnímu Třebonínu obyvatele i peníze do rozpočtu a investice

Výstavba bytů přinesla Dolnímu Třebonínu obyvatele i peníze do rozpočtu a investice

7. 1. 2022

Pavel Ševčík /STAN/ - starosta obce Dolní Třebonín

Zdroj: www.mapy.cz

Zdroj: www.mapy.cz

Velký krok do neznáma se Dolnímu Třebonínu na Českokrumlovsku vyplatil a obec, která před 20 lety neměla na žárovky do veřejného osvětlení, teď hospodaří s téměř 26 miliónovým rozpočtem, žije tu skoro třikrát tolik obyvatel a letos investice dosáhly 14 miliónů korun. Hrazeno bez úvěru.

„Na přelomu tisíciletí jsme na tom byli jako obec skutečně velmi špatně. Neměli jsme skoro na nic, v rozpočtu byly na investice doslova desítky tisíc korun a přemýšleli jsme, co budeme dělat. Jsem tu starosta již 27 let a nechtěl jsem to nechat osudu a dívat se, jak milovaný Třebonín chátrá,“ sdělil hned na začátku starosta Dolního Třebonína Pavel Ševčík.

Využil polohu obce, která se nachází na hlavní trase z Českých Budějovic do Českého Krumlova, kdy do obou měst a také do Kaplice je to zhruba stejně daleko a rozhodl se investovat do výstavby bytů.

„Byl to velký risk a krok do neznáma. Bylo mi ale jasné, že to nejde udělat jinak a šli jsme do toho. Byli jsme v podstatě pilotní obcí České republiky, která se rozhodla investovat do bydlení. Vzali jsme si úvěr, požádali o státní dotace a začali stavět. Do roku 2005 jsme postavili téměř 300 bytů za 450 miliónů korun. Lidem stačilo dát 250 000 korun jako základní vklad a investici pak spláceli obci měsíčně zhruba 4 000 korunami, v další etapě jsme si už mohli dovolit postavit byty obecní,“ vysvětlil starosta Ševčík.

Bytovou výstavbou se zvýšil počet obyvatel z původních 540 na stávajících zhruba 1340 a rozpočet je téměř 6x vyšší, kdy z původních 4,5 miliónů korun se vyšplhal na stávajících téměř 26 miliónů korun.

„Je to cesta, jak investovat do rozvoje obce. Jednoznačně. Nejprve jsme stavěli družstevní byty, které jsme potom převedli družstevníkům do osobního vlastnictví. Teď už ale máme byty obecní. V příštím roce budou splaceny a tím obec opět získá nemalé finanční prostředky do dalšího rozvoje. Pokud nějaký starosta přemýšlí, jak zvelebit svoji obec, toto je jedna z možných cest,“ podotkl starosta Ševčík.

Dolní Třebonín tak i nadále vzkvétá. Letos obec za 6,5 milionů korun rozšířila místní základní školu a postavila za 7,5 milionů korun chodníky podél hlavní silnice, která protíná celou obec. Ani jednu ze zmíněných investic nemusela obec řešit úvěrem. V prvním případě pomohla dotace, chodník hradil Dolní Třebonín komplet ze svého. „Plánů máme hodně i do budoucna. Asi nejaktuálnější je nyní příprava výstavby sportovní haly,“ dodal starosta Ševčík.

 

Autor: Michal Novák