Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj ON-LINE rozhovor s jihočeským senátorem Jiřím Šestákem

ON-LINE rozhovor s jihočeským senátorem Jiřím Šestákem

28. 5. 2018

Jiří Šesták, senátor za Budějovicko a Třeboňsko, který bude na podzim v senátních volbách obhajovat svůj mandát. Jiří Šesták v Senátu pracuje od roku 2012, poslední dva roky jako místopředseda horní komory. Je členem senátorského klubu Starostové a nezávislí.

 

 V Senátu se vedle běžné legislativní agendy zabývá tématy, která se týkají kulturní oblasti, hospicové péče či dětských domovů. Do celostátní politiky se Jiří Šesták vydal v roce 2012 se zkušenostmi z její komunální úrovně. Působil na budějovické radnici jako zastupitel a radní za hnutí Občané pro Budějovice. Většinu svého profesního života věnoval Jihočeskému divadlu, v jehož čele stál deset let. V současnosti také externě přednáší, mj. na pražské DAMU. Na aktuální politickou situaci i problémy jihočeského regionu se můžete Jiřího Šestáka zeptat v online rozhovoru v pondělí 21. května od 12 hodin.


DOTAZ: Dobrý den, pane senátore, zaznamenal jsem, že jste se zúčastnil několika jednání o stavbě obchvatu Lišova a Štěpánovic. Prosím, jak to s tímto projektem aktuálně vypadá? Dočkáme se někdy nové silnice? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: Situace přes různé komplikace, které v souvislosti s novou legislativou celý projekt asi před dvěma lety zbrzdily, už spěje k viditelným výsledkům, protože na konci tohoto roku by se měly začít vykupovat pozemky na této trase obchvatu. Považuji i za úspěch našeho sdružení obchvatu Štěpánovic a Lišova, který jsme založili se starosty dotčených obcí, že se rozběhly projektové práce na pokračování nové silnice mezi Vranínem a Třeboní, kde se již řeší dokumentace pro územní rozhodnutí. 


DOTAZ: Prý zvažujete spolu s dalšími senátory podání ústavní stížnosti na prezidenta Zemana? Věříte, že může mít úspěch?
ODPOVĚĎ: Začali jsme připravovat s některými senátory materiály, které budeme konzultovat s ústavními právníky. Z této konzultace vzejde i naše rozhodnutí, zda-li ústavní žalobu podáme. Považujeme situaci za natolik vážnou, že i samotná diskuze nad situací, která byla vyvolána kolem kauzy Novičok, je důležitým signálem pro prezidenta republiky. 


DOTAZ: Co vidíte jako Váš největší úspěch za 6 let ve funkci senátora? Na co se chcete zaměřit dál?
ODPOVĚĎ: Myslím, že za úspěch lze považovat otevření některých témat, kterým se naše společnost ne zcela odpovědně věnuje. Jsou to například osudy dětí, které odchází z dětských domovů, situace kolem našich hospicové péče, ale i třeba obrana veřejnoprávním médií. Jsem také velmi rád, že se podařilo do senátu pozvat tři sta starostů a starostek z celé České republiky, kteří slouží věrně svým obcím více než 20 let a předat jim oficiální poděkování od Senátu Parlamentu České republiky. Jsem také velmi rád, že se mi podařilo připravit zákon o veřejných kulturních institucích, na který čekají především česká divadla téměř 20 let. Bohužel, i když byl senátem jednomyslně odsouhlasen, sněmovna jej již nestačila projednat. Věřím, že se to podaří v nedaleké budoucnosti. Pro České Budějovice jsem kromě již zmíněného lišovského obchvatu a podpory dálničního obchvatu Českých Budějovic inicioval založení pobočky Post Bellum spolu s vydáním knihy Černí baroni od Černé věže, kde se zachycují osudy posledních zbývajících politických vězňů v Českých Budějovicích. 


DOTAZ: Dobrý den, pane senátore, chtěla bych vám poděkovat za vaši pomoc pro jihočeské hospice a zeptat se, proč jste se rozhodl zaměřit právě na podporu této oblasti? Mirka
ODPOVĚĎ: Každý řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek, a proto musíme být vnímaví i k tématům, která se nás zdánlivě netýkají, když jsme silní, zdraví a relativně úspěšní. Z těchto důvodů starost o problematiku hospiců, dětských domovů a různých společenských menšin vnímám jako jednu ze svých politických priorit, i když to nepřináší politické body. Možná, že právě proto. 


DOTAZ: Co říkáte na novou koaliční smlouvu ANO s ČSSD? Popř. co říkáte na vládu podporovanou komunisty?
ODPOVĚĎ: ČSSD vybírá ze dvou špatných variant. Teprve budoucnost ukáže, která je horší. Osobně považuji za horší variantu to, kdy vládu vede bývalý člen StB a trestně stíhaný premiér. A vláda podporovaná komunisty je věc, se kterou se nemohu smířit a které chci jako politik i jako občan vzdorovat. Čtyřicet let komunismu velmi těžce poškodilo naši společnost, především morálně. Je vidět, že s ekonomickou škodou jsme se dokázali vyrovnat, ale zároveň je vidět, že s morální škodou se budeme vyrovnávat ještě několik desetiletí. Jak dlouho to bude trvat, záleží na odvaze nás všech být lepšími. 


DOTAZ: Dobrý den, pane Šesták. Budete ve volbách znova kandidovat? A co vám práce v Senátu dala a vzala? Držte se, Zdeněk
ODPOVĚĎ: Ano, chci znovu kandidovat. V současné době sbírám tisíc podpisů spoluobčanů na podporu mojí kandidatury, protože chci i do budoucna udržet svou nezávislost. Vítám ale podporu demokratických stran a hnutí. Práce v Senátu mi vzala něco ideálů, dost volného času, ale přinesla daleko více uspokojení. Myslím, že jsem pomohl v různých situacích lidem v jejich složitých životních osudech, možná jsem i zabránil některým chybám v zákonech. Některým legislativním zlepšením naopak pomohl. Poznal jsem v Senátu také řadu poctivých a kvalitních politiků, kteří mě utvrzují v přesvědčení, že je Senát důležitý pro demokratickou budoucnost naší země a že v něm je i řada poctivých lidí, kteří jsou schopni podporovat a chránit liberální demokracii založenou na lidských právech a úctě k člověku.

 
DOTAZ: Dobrý den, pane Šestáku, jak vzpomínáte na svá léta ředitelování v divadle? Sledujete dění v divadle pořád? Co na ně říkáte?
ODPOVĚĎ: Na své působení v Jihočeském divadle vzpomínám velmi rád, protože divadlo považuji za nenahraditelnou součást naší duševní hygieny. Přináší nám nejenom estetické zážitky a inspirace, ale umožňuje nám zamyslet se nad důležitými věcmi naší lidské existence - abychom neztráceli citlivost k lidským osudům, abychom uměli vnímat náš život v důležitých souvislostech, které přesahují naše všední bytí. Jihočeské divadlo navštěvuji stále, byť samozřejmě ne tak intenzivně jako v době mého ředitelování. Mimo to jsem člen Garanční rady Národního divadla v Praze, takže mohu vnímat i širší kontext českého divadla. V neposlední řadě i tím, že přednáším na Katedře produkce Divadelní fakulty AMU. 


DOTAZ: Dobrý den, velice mě potěšilo, že jste se zastal studentů, kteří protestovali proti vládě založené na zvůli Andreje Babiše a Miloše Zemana. Co můžeme my jako občané dělat dál?
ODPOVĚĎ: Občané mohou, ba měli by se nesmiřovat se situacemi, kdy je Ústava překračována, nebo oslabována. Mají chtít po politicích, aby Ústavu hájili, a dávat jim najevo, že to je jedna z priorit, jíž musí naše společnost dlouhodobě ctít. A k tomu mají občané jedno z nejdůležitějších referend - volby.  


DOTAZ: Ještě jednou dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na současný stav Otáčivého hlediště. Jak to s ním do budoucna vypadá?
ODPOVĚĎ: Řešení věci otáčivého hlediště souvisí s intenzitou jakou se jí věnuje ministr kultury. Jsem členem ministerské komise a udělám vše proto, aby fenomén otáčivého hlediště byl zachován a pokud možno se mu otevřela další pozitivní budoucnost v Českém Krumlově. Doufejme, že již brzy vznikne stabilní vláda a že budoucí ministr kultury se bude věnovat i důležitým praktickým problémům české kultury, mimo jiné i otáčivému hledišti a s tím související připravované architektonické soutěži na jeho novou podobu a umístění. 


DOTAZ: Chcete v Senátu pokračovat? Myslíte, že Senát zvládne v dalších letech svojí existenci a vůbec snahu o destrukci systému? 
ODPOVĚĎ: Milý pane Ferdinande Vaňku, ano, chci v Senátu pokračovat a spolu se svými kolegy udělat vše pro to, aby Česká republika zůstala parlamentní demokracií, kde vláda práva a lidská práva jsou základními hodnotami, které z nás činí součást západoevropské civilizace. K tomu ale potřebujeme a budeme potřebovat důvěru, odhodlanost a odpovědnost nejen politiků, ale také velké části občanů České republiky. Věřím, že to dokážeme. Cesta vede skrze vzdělání a dodržování mravních hodnot. 


DOTAZ: Sledujete ještě komunální politiku? Co říkáte na dění na budějcké radnici? 
ODPOVĚĎ: Ano, samozřejmě sleduji a mrzí mne, že v poslední době se radnice opět uzavírá občanům a kritickým názorům. 


DOTAZ: Dobrý den, pane Šestáku, chybí podle Vás v ČB hospic? Neuvažuje se o jeho zřízení? A jak trávíte volný čas, tzn. jaké máte koníčky a kam se chystáte na dovolenou? Děkuji a přeji vše dobré. Zuzka
ODPOVĚĎ: V současné době považuji za důležitou podporu existence mobilních hospiců, protože nejtěžší chvíle života jsou snesitelnější, když je můžeme prožívat v kruhu svých blízkých a v domácím prostředí. Je to důležité i pro rodinu samotnou, neboť vytěsňování utrpení a smrti je negativní tendencí našeho moderního života. V důsledku nás to zbavuje respektu a úcty k životu samému. Mám rád takové volné chvíle, které trávím uprostřed své rodiny, se svými přáteli a v místech, kde cítím mít své kořeny. Někdy to mohou být i přátelé ze skautu, jako například při nedávné oslavě budějovických Čtveráků, a někdy to může být samota uprostřed Novohradských hor či Šumavy. Ale stejně tak jsem připraven strávit své volné chvíle v koncertní síni nebo na zahradě. Letošní léto strávím převážně potkáváním se s lidmi z Českobudějovicka a Třeboňska. Věřím, že to bude hezké léto :-). Děkuji všem za zajímavé otázky a zájem o mou práci.


Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-rozhovor-s-jihoceskym-senatorem-jirim-sestakem-20180520.html

Autor: Michal Novák