Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Dopis předsedy STAN Jčk

Dopis předsedy STAN Jčk

10. 9. 2021

Dopis předsedy STAN Jčk

Dopis předsedy STAN Jčk

Milé starostky, vážení starostové.

V letošním roce nás čekají volby do poslanecké sněmovny a my u nás ve STANu věříme tomu, že to budou volby přelomové a politika a politici na celostátní úrovni se zase vrátí zpátky na zem a dočkáme se toho, že zájmy obcí, měst a krajů budou z Prahy hájit lidé, kteří mají zkušenosti a nadhled z komunální politiky a také odborníci na různé oblasti lidského života. 

Věřím tomu, že nová vláda bude konečně poslouchat hlasy starostů a občanů ze všech krajů tedy i z jižních Čech. Mnozí členové předsednictva STAN jsou starostky a starostové, ať již ti současní, tak i ti, kteří již aktivně funkci nevykonávají. Většina z nás se zapojila do různých pracovních skupin při přípravě volebního programu tak, aby jeho případné naplňování bylo pozitivní zprávou pro celou naši společnost.

Největší úkol nově zvolené vlády bude náprava veřejných financí, spravedlivé, systematické a moudré rozdělování peněz ze státního i evropského rozpočtu. My přece, jako starostové a starostky, víme, že nic není černobílé a používání selského rozumu nám při správě obcí a měst usnadňuje práci. Když bychom chtěli dodržet všechna nařízení, vyhlášky a zákony současného byrokratického aparátu, tak si k bezesným nocím ještě musíme přimyslet naštvané občany, úředníky, kteří jen vyplňují tabulky, ankety, připravují podklady pro kontroly a všemožné monitorovací zprávy a odpovídají na dotazy podle sto šestky.

I přes to, že se intenzivně připravujeme na volby do PS, nezapomínáme ani na to, že v příštím roce nás čekají komunální volby, které jsou pro většinu starostek a starostů stejně důležitější něž ty celostátní a možná ještě důležitější. Většina z nás potřebuje dokončit nějaký projekt. Tak to prostě je a vždy bude, že starosta odchází z funkce s tím, že tamto jsem ještě potřeboval dokončit, tamhle to začít apod. O tom je práce dobrých starostů. Pomozme si tedy navzájem, abychom mohli v rozdělané práci pokračovat. Máme v našich řadách zkušené politiky, odborníky na různé oblasti veřejného života a pokud nevíme hned, víme, kam zavolat a na koho se obrátit. Jeden telefonát může mnohdy vyřešit dlouze diskutovanou záležitost. Problémy máme všichni stejné, jen se ten problém jinak jmenuje. Rád bych tedy nabídl pomoc svou i STANu při řešení každodenních strastí starostek a starostů. Pokud se s námi podělíte i o ty vaše drobné radosti, tak budeme rádi.

Pojďme tedy společně, pod hlavičkou STAN, už nyní pracovat na volební kampani do dalších komunálních voleb. Pomůžeme tím nejen obci a našim občanům, ale také už nyní našim kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Zastupuji obce už teď v různých výborech a dalších institucích:

- člen monitorovacího výboru Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství ČR

- člen antibyrokratické komise Ministerstva zemědělství a několika dalších pracovních skupin

- člen předsednictva Sdružení místních samospráv Jihočeského kraje

- člen Rady pro evropské strukturální a investiční fondy

- předseda Svazku obcí Blata

- místopředseda Místní akční skupiny Rozkvět

Mohu vám nabídnout pomoc a předat vám zkušenosti a rád to opravdu udělám. Jednou starosta, navždy starosta. A že těch zkušeností mám opravdu hodně. V roce 2017 se Pištín, kde dělám starostu, stal jihočeskou vesnicí roku. Navýšili jsme majetek obce o 300 miliónů korun a občané u nás neplatí za odpad, protože finance na něj si dokážeme sehnat z jiných zdrojů.

Pevně věřím, že společně s vámi vybudujeme silný STAN a stát a přispějeme tak k požadované politické změně, jak jsem psal z úvodu tohoto dopisu.

Neváhejte proto se na mě obrátit, ať už telefonem nebo e-mailem. Budu také rád, pokud se s vámi osobně potkám.

 

Jaroslav Havel

starosta obce Pištín a předseda STAN Jihočeského kraje

e-mail: pistin@pistin.cz

telefon: 606 624 616