Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Aktuality Život lidí na našem venkově a zemědělství

Život lidí na našem venkově a zemědělství

4. 10. 2013

Tématický článek kandidáta do voleb do PSP ČR 2013 pana Jaroslava Houby.
Život lidí na našem venkově a zemědělství

Život lidí na našem venkově a zemědělství

Život lidí na našem venkově a zemědělství

 

Život našich občanů na venkově je poznamenán narušením vlastnických vztahů k půdě a zemědělskému majetku obecně. Pole a zemědělské usedlosti byly v minulosti násilně kolektivizovány a tímto byl narušen dědický vztah k vlastnímu majetku a jeho udržování a zvelebování. Rodinné farmy byly násilně převáděny do družstev a v kolektivním vlastnictví se ztrácel vlastnický vztah k polím a dobytku. Po roce 1990 demokratické zřízení začalo vracet původním vlastníkům pole a zemědělský majetek, který byl ve většině devastován a zničen. Původní majitelé k vrácenému majetku a polím dávno ztratily kladný vztah a ve většině případů neměli prostředky na jeho obnovu. Nezbývalo než pole a louky nechat v levném pronájmu místnímu zemědělskému družstvu.

V minulosti život na vesnici probíhal v důvěře mezi lidmi a vzájemné pomoci jeden druhému. Vzájemně respektované osobnosti byli většinou pan starosta, učitel, farář a venkovský lékař. V dnešní době zůstává jen zvolený pan starosta. Učitel je většinou přeložen ze zrušené obecné školy do větších škol, kam většinou dojíždí za vzděláním i místní děti i několik desítek kilometrů denně. Příslušná farnost je mnohdy trvale neobsazena a kostel většinou uzavřen. Venkovský lékař dojíždí jednou týdně a léky nejsou k dostání. Těmito okolnostmi je venkovský člověk odkázán na ustavičné dojíždění od dětských let až do stáří omezenou autobusovou dopravou nebo vlastním dopravním prostředkem za nějakou svojí životní potřebou. V místním obchůdku jsou k dispozici omezenou denní dobu základní potraviny za vyšší ceny vzhledem k malému obratu zboží. V ne poslední řadě hrozí uzavření již omezené místní pošty.

Řešením této situace na venkově je jenom podpora vzniku malých živnostníků a řemeslníků, dále zemědělců a zemědělských podniků s jasnou vlastnickou strukturou a narovnání cen pozemků a jejich pronájmů s motivací k udržování krajinného rázu oblasti a úrodnosti obhospodařované půdy. Zavedením venkovských lékařů ve spádové oblasti tak, aby byla odstraněna anonymita pacientů a celých jejich rodin. Obnovení vesnických škol s přímým kontaktem učitelů se žáky a výstavba malých předškolních zařízení. Podpora fungování krajových tradic, vesnických spolků a sportovních klubů je samozřejmostí.

Rozhodujícím faktorem rozvoje našeho venkova je zvýšení pravomocí obecních zastupitelů ve věcech rozdělování finančních prostředků ze všech fondů EU tak, aby o většině rozhodovali sami s plnou odpovědností v souladu s jejich účelem a tam, kde je jich nejvíce potřeba.

Protože oni to ví nejlépe!