Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Vodní nádrž Slatina v Praze se dočká revitalizace i díky evropským dotacím

Vodní nádrž Slatina v Praze se dočká revitalizace i díky evropským dotacím

17. 3. 2015

Projekt revitalizace okolí nádrže Slatina v pražské Dubči se v posledních dnech intenzivně rozjíždí. Celkové náklady na jeho realizaci činí 3,5 milionu korun a budou hrazeny Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Oznámil to pražský magistrát ve své zprávě.
Vodní nádrž Slatina v Praze se dočká revitalizace i díky evropským dotacím

Vodní nádrž Slatina v Praze se dočká revitalizace i díky evropským dotacím

Investorem akce je právě Hlavní město Praha zastoupené odborem městské zeleně a odpadového hospodářství.

„Další z krásných míst v Praze se v letošním roce dočká revitalizace. Retenční nádrž Slatina a její okolí patří mezi nejcennější pražské ornitologické lokality a je častým cílem rybářů, cyklistů i in-line bruslařů. V rámci revitalizace budou kolem rybníka vysazeny nové stromy, založeny kosené louky s tůněmi, rovněž se upraví koryto Hostavického potoka a prodlouží trasa stávající cyklostezky, říká radní Jana Plamínková.

Retenční nádrž Slatina byla postavena na podmáčených loukách v okolí Hostavického potoka v katastru Dubeče v osmdesátých letech 20. století. Nádrž byla vybudována za účelem zachycení zvýšených průtoků na Hostavickém potoce, a to zejména z oblasti průmyslové zástavby Dolních Měcholup. Při povodních je nádrž schopna pojmout až 170 000 m3 vody a zatopená plocha je cca 11 ha.

Řešené území retenční nádrže Slatina je poměrně malé svou rozlohou, avšak tvoří ho oblasti rozdílného charakteru a využití. Zatímco ve východní a severní části se nachází plochy využívané převážně k volnočasovým aktivitám (rybářský revír, cyklostezka, in-line bruslení atd.) a louky s ojedinělou zelení, v západní části podél silnice se nachází naopak vzrostlý a hustý pás zeleně, s přechodem do neudržované louky s roztroušenými keři a stromy. Jižní část lokality je spíše klidovějšího charakteru, navazuje na neudržovaný sad a intenzivně zemědělsky využívané plochy až k přítoku Hostavického potoka v jihozápadní části území. Okolí nádrže je významné nejen z hlediska volnočasových aktivit − v rámci celé pražské aglomerace je Slatina velmi cennou ornitologickou lokalitou s potvrzeným výskytem řady chráněných druhů ptáků.

V rámci revitalizace se dnešní betonové koryto potoka v délce 280 m zruší a zasype, nově se vybuduje mělké přírodě blízké koryto. Součástí projektu je i úprava a obnova zeleně na ploše cca 9,8 ha městských pozemků. Podél silnice K Lesíku bude vysázen pás lesa, který v budoucnu oddělí okolí retenční nádrže od rušné silnice. Na neudržovaných plochách vzniknou kosené louky s roztroušenou zelení a remízky. Na loukách a na poli bude vyhloubeno několik tůní pro obojživelníky. Břehy nádrže budou na dvou místech pozvolnější, aby se lépe propojilo vodní a suchozemské prostředí,dodává radní Jana Plamínková.

Vzhledem k tomu, že v současné době stávající cyklostezka kříží silnici v délce cca 40 m, což je vzhledem k frekvenci dopravy velmi nebezpečné, projekt také řeší prodloužení cyklostezky mimo silnici tak, aby se silnice překonávala pouze kolmo v jednom místě a zvýšila se tak bezpečnost cyklistů i řidičů.

Portál Naše voda

Autor: Vlasta Urbánková