Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Přechod z doby rouškové do doby dopadů krize.

Přechod z doby rouškové do doby dopadů krize.

24. 4. 2020

Milí čtenáři pravidelné informace o naší práci v Praze,

pomalu jsme přivykli době "rouškové, dezinfekční a rukavicové" a přichází další fáze - sčítání škod a plánování odškodňování a pomoci restartování zasažené ekonomiky. S tím souvisí postupná uvolňování nouzových opatření. V tomto duchu probíhala tento týden aktivita na všech úrovních politiky, tedy i u pražských Starostů:
 

V pondělí 27.4. otevře ZOO Praha venkovní expozice.

V pondělí 27.4. otevře ZOO Praha venkovní expozice.

RHMP
Program: https://www.praha.eu/public/7d/4e/c4/3120795_1076308_Prg_16_Rada_2020.pdf 
Usnesení: https://www.praha.eu/public/e1/a7/17/3121462_1077213__16._Rada_HMP_2020_usneseni.pdf 

 
Z gesce Petra Hlubučka
V pondělí 20.4. se otevřou pro návštěvníky venkovní expozice Botanické zahrady: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/v_pondeli_se_otevre_botanicka_zahrada_hl.html
 
 
Poradní tým STAN (čítá 16 lidí - děkujeme zejména členům a příznivcům z Prahy 4) pro pomoc postiženým podnikatelům a živnostníkům tento týden dával dohromady 5 stěžejních bodů cílené podpory pro restart podnikání v hlavním městě. Navazovat by měly tyto výzvy na program finančních dotací programu Covid Praha, který byl 10 minut po svém uveřejnění toto úterý vyčerpán, na státní podporu s odklady podání daňového přiznání, půlroční odklad placení záloh na zdravotní a sociální pojištění a jednorázová odškodnění OSVČ a ošetřovné pro OSVČ ze strany státu. Všem, kteří se zúčastnili našeho brain stormingu děkujeme za náměty, zkusíme volit smyluplnou a jednoduchou pomoc, která usnadní Praze vytvořit podnikatelům vhodné startovací podmínky po zvládnutí krize k rozjedzu nového nebo původního byznysu. 
 
22.4. jsme si připomněli Den Země:
 
Ve středu naši pražští STAN zastupitelé vyrazili na Vyšehrad, kde je přivítal ředitel této národní kulturní památky Petr Kučera: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/pcb.3289136147777714/3289125027778826/?type=3&theater : "Vyšehrad je teď nádherně rozkvetlý. Plánujeme jeho další rozvoj. Do teď byl brán především jako kulturní památka. Má však i obrovskou přírodní hodnotu. Víte, že na Vyšehradě žijí například lišky? Právě na jeho potenciál jako přírodní památky se chceme více zaměři", zmínil Petr na svém FB.
 
KV STAN Praha
Ve čtvrtek zasedal videokonferenčně krajský výbor, který se věnoval aktuálním krokům pomoci směrem k podnikatelské sféře v městských částech, ať už jde o odpouštění či odklad nájmů po dobu trvání krize, či na delší dobu, odkup voucherů např. u knihkupců (P10) a jejich distribuce školám, podpora kreativního podnikání - umělci pořádají koncerty ve veřejném prostoru, rozdávají radost a platí je radnice MČ a podpora lokálních firem aj. 
Senátní klub chystá ústavní žalobu proti zákazu vycestovat, jak nás David Smoljak informoval: https://www.lidovky.cz/domov/stan-uz-ma-dostatek-podpisu-pro-navrh-na-zruseni-zakazu-vycestovani-z-ceska.A200423_124621_ln_domov_ele?, nakonec k ní asi nedojde, protože vláda včera po neúspěchu u městského soudu v Praze v souvislosti s opatřeními v nouzovém stavu couvla a vycestování uvolní. Obšírněji se k tomuto vládnímu rozhodování - nerozhodování vyjádřil Vítek Rakušan viz: https://www.facebook.com/groups/1881253122002884/?multi_permalinks=2710309232430598%2C2710727672388754%2C2710626549065533%2C2710338715760983%2C2710243242437197&notif_id=1587629765169454&notif_t=group_activity
 
 
Z gesce Hany Kordové Marvanové
Tento týden zasedala Komise pro dostupné bydlení, kde Hanka představila svůj pilotní projekt na dostupné družstevní bydlení pro střední vrstvy a jeho stručné představení zveřejnila na svém FB:
 
"PROJEKT DOSTUPNÉHO DRUŽSTEVNÍHO BYDLENÍ JE PŘIPRAVEN :-)

I když se doba nevrátila ještě do původních kolejí, a proto jednáme on-line a s rouškami, zasedala včera komise rady hl. m. Prahy k družstevnímu bydlení. Právníci a ekonomové připravili podrobný podklad k naplnění záměru, který považuji za jeden z nástrojů k tomu, aby se v Praze stavělo cenově dostupnější bydlení pro střední vrstvu obyvatel.

Principy by měly být následující:
1. Praha poskytne pozemky k výstavbě družstevního bydlení, přičemž k pozemkům zřídí právo stavby. Tím bude cena bydlení levnější, protože družstvo nebude muset v tuto chvíli investovat velkou částku na koupi pozemku.
2. Praha bude členem družstva a získá v družstvu k dispozici část bytů pro lidi v profesích, které potřebuje pro chod města (učitelé, zdravotníci, policisté, hasiči atd.).
3. Do bytového družstva se budou moci přihlásit jako členové občané, kteří se stanou družstevníky a budou byt používat pro vlastní bydlení.
4. Zájemci o členství uhradí čtvrtinu ceny bytu a zbytek budou hradit v měsíčních splátkách anuity, z čehož družstvo bude splácet úvěr u banky.
5. Po vyrovnání všech závazků bude možný převod pozemku do vlastnictví družstva a převod bytů do vlastnictví členů družstva.

Jsem přesvědčena, že musíme jako město vytvářet podmínky jak pro bydlení sociálně nejslabších skupin obyvatel, ale i pro ostatní obyvatele Prahy, včetně střední vrstvy. Kromě výstavby městské a družstevní je nutné zrychlit povolování staveb a vytvořit lepší podmínky pro výstavbu bytů soukromými developery. Zvýší-li se nabídka bytů na trhu, určitě to pomůže snížit ceny bydlení a učinit bydlení dostupnější."

 

Pražský ombudsman

Náš příznivec z Prahy 6 a uznávaný odborník na otevřenost veřejné správy a uveřejňování smluv Oldřich Kužílek se stal klíčovou osobou pro zajištění transparentního fungování našeho krajského úřadu, Praha má úřad ombudsmana: 

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_ma_informacniho_ombudsmana_je_jim.html

 

Dobrovolnické okénko Anety

"Zdravím!
Aktuálně plnim jménem Petra Hlubucka prani sociálním, zdravotním službám, agenturám domácí péče, ale i ZŠ, MŠ, DDM stran dodávek sterilizovanych textilních roušek. Sité roušky od dobrovolníků, které se vyberou na Mariánském nám. putují následně do nemocnice Na Františku, kde se sterilizuji a poté zajistim celopražsky jejich distribuci po místech, která projeví zájem jak pro své klienty, tak zaměstnance.
Dnes jsem tak mohla udělat obrovskou radost v DS Malešice, Armádě spásy a mám i spoustu balíčku pro ZŠ, které budou mít roušky jako “železnou rezervu” pro pohodlnější provoz po znovuotevření škol.
Kdo by věděl o dalších potřebných, ráda zajistím!
Vaše Aneta" 

Tak pevné zdraví!

Vlasta Urbánková

krajská tajemnice Praha

 
 
 

 
 
 

Autor: Vlasta Urbánková