Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Pravidelný týdenní přehled STAN Praha 25.2. - 3.3. 2019

Pravidelný týdenní přehled STAN Praha 25.2. - 3.3. 2019

1. 3. 2019

V uplynulém týdnu kromě Rady hl. m. Prahy zasedalo také Zastupitelstvo a 2 výbory, které řídí naši zastupitelé.

Z bezpečnostní noční akce v centru Prahy

Z bezpečnostní noční akce v centru Prahy

Pravidelný týdenní přehled STAN Praha 25.2. - 3.3.2019

 

  • Pondělní Rada hl. m. Prahy:

program:
http://www.praha.eu/public/5d/88/72/2905001_945740_Prg_8_Rada_2019__002_.pdf

a schválená usnesení:

http://www.praha.eu/public/72/0/8e/2906234_946386__8._Rada_HMP_2019_usneseni.pdf

 

  • Ve středu zasedaly rovnou dva výbory, pro zdravotnictví a bydlení Miloše Růžičky a pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jany Plamínkové. Programy jednání i projednávané podklady jsou k nahlédnutí zde:

http://zastupitelstvo.praha.eu/ina2014/tedprgjed.aspx?id=21543

Na výboru byly úspěšně schváleny granty ve zdravotnictví v celkové hodnotě 45 mil. Kč, Výbor se seznámil s projektem příspěvkové organizace Městská poliklinika Praha, která připravuje rekonstrukci pražské záchytné stanice v areálu Nemocnice Na Bulovce, vyslechl také aktuální situaci probíhající přípravy Akčního plánu prevence HIV/AIDS na území HMP a v neposlední řadě se strhla živá diskuze nad závěry Komise pro udělování grantů ve sportu. Miloš Růžička se připojil k výzvě našich zástupců v této komisi (Vojtěch Pavlík a Petr Bříza), aby došlo k navýšení investičních kapitálových výdajů, neboť pro řadu uchazečů o dotace je letošní významný propad v dotační podpoře pro jejich fungování, projekty a aktivity destabilizující, až likvidační. Granty ve sportu přijdou tak zcela určitě na program příštího jednání výboru, který již ponese název Výbor pro zdravotnictví, sport a volný čas.

 

http://zastupitelstvo.praha.eu/ina2014/tedprgjed.aspx?id=21683

Výbor doporučil vznik "Mezioborové pracovní skupiny pro stromořadí a stromy v ulici", která bude přinášet řešení a koordinovat jejich implementaci napříč obory a organizacemi HMP.

Iniciativa se váže na program adaptace Prahy proti klimatickým změnám. Úkol skupiny prezentovali Štěpán Špoula z IPRu a předseda arboristické společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu David Hora. Odbor OCP prezentoval také projekty v oblasti péče o zeleň pro rok 2019.

  • ZHMP - včera proběhlo únorové zasedání Zastupitelstva HMP:

http://www.praha.eu/public/35/a4/d5/2904237_947421_Schvaleny_program_jednani_4._zasedani_Zastupitelstva_hl_m__Prahy_dne_28.....pdf

 

  • Z gesce Petra Hlubučka

Petřínský park má nové výsuvné zábrany proti vjezdu nežádoucích automobilů: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/nove_sloupky_zamezuji_neopravnenym.html

 

Úterní program Petra Hlubučka se protáhl do pozdních nočních hodin, kdy spolu s místostarostou Prahy 1 Petrem Hejmou a radní Hanou Kordovou Marvanovou asistovali při noční preventivní bezpečnostní akci Městské policie a Policie ČR v centru Prahy, aby si ověřili nejpalčivější problémy v přímém přenosu (drogy, nabízení sexuálních služeb, incidenty lidí pod vlivem alkoholu či návykových látek, hluk, výtržnosti, znečišťování chodníků, vchodů domů, bezdomovectví, krádeže - nešvary znepříjemňující život v centru města). Takto Petr zhodnotil průběh a smysl celé akce:

"Během včerejší akce Policie České republiky a Městská policie hl. m. Prahyzkontrolovala a zadržela několik lidí podezřelých ze spáchání trestného činu v souvislosti s drogovou kriminalitou. Dále pracovníci Živnostenského odboru udělili několik pokut "naháněčům" do erotických klubů. Několik žebrajících osob bylo vykázáno a došlo k zadržení osob podezřelých ze spáchání kapesních krádeží. Praha připravuje komplexní legislativní návrh, který by pomohly situaci v centru Prahy lépe řešit. Naší prioritou je, aby centrum bylo bezpečné a aby v něm Pražané mohli spokojeně žít.Tyto akce budou rozhodně pokračovat."

Foto z noční směny: https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/52999859_2369055346452470_1328121952279199744_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=1de4cfd4c2550bd6c470e2fe86f5ddf5&oe=5D1CBBA0

 

Petr bere programové prohlášení rady opravdu závazně, přislíbili jsme Pražanům zlepšování stavu zeleně, rozšiřování parkových a zelených ploch, zadržování vody v přírodě, i lepší stav ovzduší. Ve středu se Petr zúčastnil namátkového měření emisí na Jižním městě:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_spolupracuje_s_policii.html

"80% znečištění vzduchu v Praze je způsobeno automobilovou dopravou. Polovina tohoto znečištění je způsobena jen 5% aut, které mají vymontované filtry pevných částic. Dnes jsem se zúčastnil pilotní akce Policie České republiky a Hlavního města Prahy, která se zaměřila na technický stav vozidel a tedy i na kontrolu výfukových emisí. Tyto kontrolní akce se od teď budou pravidelně opakovat. Lidé často řeší složení potravin, musíme však řešit i složení vzduchu, který dýcháme. Výfukové částice jsou karcinogenní" ,uvedl na svém FB, "Smyslem akce je vyslat jasný signál všem řidičům, kteří mají záměrně vymontované filtry, že taková auta do provozu nepatří!"

 

Praha zavádí nová opatření ke zmírnění smogové situace v kritických dnech, pomoci by měla MHD zdarma při vyhlášení smogové situace: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_zavede_pri_smogove_situaci.html

 

Všimli si toho také ve slovenských médiích, kde o tom RTVS přineslo následující reportáž: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_zavede_pri_smogove_situaci.html

 

Součástí pražské přírody jsou také zookoutky, které pečují o zvířata, která byla nalezena či odchycena poraněná a nemohou se již vrátit do svého působiště. Chuchelský zookoutek nachystal na sobotu oslavy Dne ochrany divoké přírody, udělejte si tam odpolední procházku a něco se o ochraně zvířat v Praze dozvíte a prohlédnete si místní zvířecí obyvatele: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/za_divocinou_do_prazskych_zookoutku.html

 

  • Z gesce Hany Kordové Marvanové

Hana Kordová Marvanová předložila v pondělí Radě tisk, který pomůže zlepšit dodržování pravidel poskytovatelům krátkodobých ubytovacích služeb a mírnit problémy, které tyto služby působí ostatním vlastníkům bytů. Ve středu probíhala koordinační schůzka na toto téma se zástupci velkých městských částí:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/rada_projednala_zavery_komise_pro.html

Hanka se svým týmem se věnovala v uplynulých týdnech také stavebnímu zákonu, aby definovala stanovisko Prahy k věcnému záměru stavebního zákona."Zjednodušení a zrychlení stavebního řízení je nezbytné, ale trváme na tom, že věcný záměr, který do velmi krátkého připomínkového řízení poslalo ministerstvo pro místní rozvoj, musí být dopracován. Zformulovali jsme s odborníky 8 zásadních připomínek a doufáme, že je vláda vezme vážně.", uvádí k této aktivitě na FB profilu Spojených sil pro Prahu

 

  • David Smoljak do senátu!

David je naším kandidátem v doplňovacích volbách do senátu v obvodě 24. Vyzývám všechny, kteří věří ve STAN, žijí ve STAN, fandí STAN a cenní si toho, co v Praze již STAN dokázal, o co se snaží..., aby držel palce, šířil podporu našemu kandidátovi na sociálních sítích, ve svém okolí a zejména se obracím s konkrétnější prosbou na vás, kteří žijete či působíte v těchto městských částech:

na území městské části Praha 9, s výjimkou k. ú. Hrdlořezy, k. ú. Hloubětín, části k. ú. Malešice ležícími na území městské části Praha 9., dále na území městských částí Praha 14, Praha 19, Praha 20, Praha 21, Praha-Běchovice, Praha-Dolní Počernice, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Satalice, Praha-Vinoř.

Pro vás má manažer kampaně Davida Smoljaka Tomáš Nakládal následující prosbu:

"Vážení kolegové,

David Smoljak, by ve své senátní kampani rád využil možnosti reklamních outdoorových plachet. Tyto plachty mají mnoho výhod, největší z nich je ta, že jsou výrazně levnější, než cokoliv jiného. Plachty (obvykle 2 x 1m, ale rozměr se dá přizpůsobit) se dají za svá oka pověsit třeba na plot, na balkon, na zeď domu, zkrátka kamkoliv. Věděli byste, prosím, o takovém místě, kam by se daly tyto plachty pověsit? Moc by to Davidovi a celému STANu pomohlo." (nakladat@gmail.com)

 

  • Volební okrskové komise

stejně tak vyzývám naše příznivce, sympatizanty, podporovatele a členy, aby navrhli své kandidáty do volební okrskové komise pro tyto doplňovací volby (do každého volebního okrsku můžeme delegovat za STAN jednoho zástupce a rádi bychom za ně byli!). Funkce je to placená a my budeme rádi, když nám pohlídáte sčítání hlasů v jednotlivých okrscích. Na příslušné úřady se musí dostat delegát nejpozději do 16.3., proto prosím, hlaste se mi nejpozději do pondělí 11.3., abychom delegaci doporučeně stihli včas doručit. Musíme znát jméno, příjmení, datum narození, trvalé bydliště a také kontaktní telefon a mail delegovaného, který musí být starší 18 let. Pokud preferujete některý volební okrsek, prosím také o jeho uvedení, pokud nebude obsazen naším jiným kandidátem, nahlásíme vás přímo tam. Týká se to volebních okrsků na výše definovaných územích senátního obvodu č. 24, ale zasednout v nich může kdokoli odkudkoli z ČR.

Autor: Vlasta Urbánková