Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Podpořte místní podnikatele a pomozte jim přežít!

Podpořte místní podnikatele a pomozte jim přežít!

9. 4. 2020


Krásný sváteční pozdrav posílám všem členům a příznivcům a věrným čtenářům v Praze. Snad vám slunce pomáhá zvládat nadále trpělivě nastavená protiepidemiologická opatření a můj pravidelný souhrn signalizuje rovněž závěr pracovního týdne,  a s ním vidinu odpočinkových svátečních dní. Užijte si je požehnaně se svými blízkými. 
 

Podpořte místní podnikatele a pomozte jim přežít!

Podpořte místní podnikatele a pomozte jim přežít!

Rada HMP
Rada schválila první pomocný balíček pro postiženou podnikatelskou sféru: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_pomuze_malym_a_strednim.html
 
Koronavirus v HMP
 
 
Z gesce Petra Hlubučka
Praha díky ČVUT a AV ČR testuje ochranné polomasky s nanofiltry, které jsou ve styku s nemocí covid -19 účinnější než asijské respirátory: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/cvut_s_prahou_a_avcr_testuji_novou.html
"V úterý po Velikonocích dáváme prvních 100 kusů na praktické vyzkoušení našim pracovníkům v první linii. Pokud se to osvědčí i po praktické stránce, tak do deseti dnů můžeme rozjet sériovou výrobu. Pak budeme moct tuto masku nabídnout každému Pražanovi", nešetří optimismem Petr na svém FB.  
 
 
V pražské Troji vyrostlo stanové městečko pro nakažené nebo ohrožené bezdomovce: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/pcb.3248142881877041/3248141195210543/?type=3&theater
 
Petr zajistil roušky od vězeňské služby, tam, kde ještě chybí. První tisícovka tento týden byla již rozdána, vězeňkyně budou šít dále: 
Koordinace dodání roušek od Vězeňské služby pro MČ se ujala Aneta: 

"Prosím naše členy a příznivce o látky, tkalouny i gumičky. Jsou to nyní přímo poklady. Jsem v kontaktu s vedením Vězeňské služby, která nám prostřednictvím několika věznic zajistí výrobu bavlněných roušek. Vězeňkyně jsou šikovné a již velmi zkušené šičky, zásobují rouškami FN Motol, ÚVN, Policii ČR a mnohé další. V praxi to funguje tak, že se u mě v kanceláři na MČ Praha 13 shromažďují dary - látky, hromadně zajistím jejich dovoz do věznice, kde šijí.

Kdo ze STANu na MČ, bude potřebovat dodávku roušek, tak se mi ozve a domluvíme předání.

Pro lepší představu: Ze 100 m látky nám Vězeňská služba zajistí výrobu 500 roušek.

Těším se na spolupráci!

Aneta, nadšená skladnice"

 
KV STAN Praha
V běžném termínu, avšak stále ještě v nestandardním formátu videokonference se sešel krajský výbor, který projednával aktuální stav v městských částech, jak se naši starostové obcí vyrovnávají se zaváděním vládních krizových opatření a jak stabilizovali situaci, jak funguje pomoc nejohroženějším občanům. Členové KV si vyměňovali zkušenosti s koordinací dobrovolné pomoci, testováním personálu domovů pro seniory a dodávkami ochranných pomůcek, ale také se zaváděním první pomoci postiženým podnikatelům. Všichni to zvládají velmi dobře!! Díky jim a vám všem, kteří pomáháte, za to! Roušek je dostatek, dezinfekce také, senioři a občané informováni, dobrovolníci koordinováni, výdejní místa fungují, krizové linky také. Nyní všichni přemýšlejí, jak pomoci místním živnostníkům. Petr Hlubuček inicioval vytvoření pracovní skupiny pro pomoc živnostníkům a podnikatelům v Praze, která má za cíl vytvořit strategii  pomoci postiženým subjektům navazující na odškodnění a pomoc od státu.
 
STAN Praha 4 pod vedením Lukáše Zichy pomáhá výzvou: 
image.png
 
Petr Hejma,náš starosta na Praze 1, kooperuje s hlavním městem při zajištění nemocniční péče nakaženým v koordinaci s Nemocnicí Na Františku, kde vzniklo uzavřené infekční oddělení. Sem pomohli spolu s Lukášem Zichou také umístit nemocné z domova pro seniory v Michli. Ve spolupráci s Prahou také připravuje balíček úlev malým a středním podnikatelům, kterých se krizová opatření citelně dotkla:  „Okamžitě jsme zareagovali a přijali jsme na Radě městské části Praha 1 usnesení, ve kterém jsme zastavili valorizaci nájemného, dali možnost odsunu plateb za nájmy podnikatelů a v návaznosti na vládní opatření a na opatření hlavního města Prahy zveřejníme v co nejkratší době soubor pomoci pro podnikatele, který pomůže podnikatelům překonat toto nelehké období,“ říká starosta městské části Praha 1 Petr Hejma.
 
Z gesce Hany Kordové Marvanové
 
"Poslanci schválili vládou předložený návrh zákona, který jsem za Prahu prosazovala celý loňský rok a dohodla s Ministerstvem pro místní rozvoj ještě před koronavirovou epidemií. Zákon reguluje krátkodobé ubytovací služby a ukládá povinnost platformám, jako je například Airbnb, povinnost poskytovat informace o bytech i hostech.", uvedla Hanka na svých facebookových stránkách: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_se_dockala_prvniho_duleziteho.html
"I když se po skončení pandemie nepochybně po určité době turisté vrátí a budou chtít opět bydlet v soukromých bytech, bude už platit zákon, že toto podnikání nebude možné provozovat skrytě, jako doposud, kdy digitální platformy odmítaly poskytovat informace, a Praha ani ostatní města neměly žádné zákonné nástroje řešit problémy s tím spojené", dodává Hanka.
 
Různé
V hledáčku kamer (bohužel i ruských) se minulý týden ocitlo vedení Prahy 6, tedy i náš místostarosta Prahy 6 Jan Lacina, který jako radní pro kulturu stál za odstraněním sochy maršála Koněva z podstavce na náměstí Interbrigády a jejím přemístěním do depozitáře, aby se stala jedním z prvních exponátů Muzea paměti XX. století: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/marsal-konev-socha-praha-6-rusko-moskva-pomnik-prazsky-magistrat_2004030954_gakhttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/socha-koneva-v-praze-rusky-ministr-obrany-sojgu.A200408_210808_zahranicni_lesa?.
 
Ať se vám nemoci vyhýbají a na slyšenou po Velikonocích!
 
 
 
S pozdravem
 
Vlasta Urbánková
krajská tajemnice Praha

Autor: Vlasta Urbánková