Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Novoroční setkání, krize koalice na Praze 1, daňový systém na další konferenci našeho institutu.

Novoroční setkání, krize koalice na Praze 1, daňový systém na další konferenci našeho institutu.

17. 1. 2020

Krásný podvečer při pátku, milí čtenáři, 
přináším aktuality 3. lednového týdne z Prahy.
 

Novoroční setkání členské základny STAN Praha na Petříně.

Novoroční setkání členské základny STAN Praha na Petříně.

Mimořádné zasedání KV STAN Praha
V neděli večer se sešel mimořádný krajský výbor ke krizové situaci na Praze 1 a blížícímu se termínu zastupitelstva této městské části, kde se po neúspěšném dohadovacím řízení chystala změna koalice, k níž skutečně došlo v úterý 14.1. Do popředí zájmu se dostalo sdružení My co tady žijeme, jehož součástí je i STAN v čele s naším členem Petrem Hejmou. Petr Hejma představil podrobně průběh celé krize, popsal, co jí předcházelo, a co ho vedlo k vypovězení koaliční smlouvy s dosavadními partnery Piráty a Prahou 1 sobě. Náš Krajský výbor k tomuto přijal toto usnesení: "Chápeme důvody výpovědi koaliční smlouvy na Praze 1 a respektujeme rozhodnutí našich zástupců vytvořit nový funkční formát poté, co selhaly všechny snahy vyřešit koaliční krizi na půdorysu stávající koalice. Plně důvěřujeme P. Hejmovi a jeho spolupracovníkům, kteří jsou zárukou pokračování společných projektů s HMP v klíčových oblastech dle programových priorit hnutí STAN." Jakkoli je situace sycena mediálními útoky zejména na sociálních sítích pro STAN citlivá, věříme našemu novému starostovi, že prokáže vysokou kompetentnost v řízení radnice této důležité a ostře sledované městské části, podaří se mu rozptýlit obavy ze zavedení "starých pořádků", podání ruky korupci a pozastavení mnoha rozjetých projektů v klíčových programových oblastech (hazard, byty, noční klid, regulace turismu). Naším heslem v minulých parlamentních volbách byla "Odvaha převzít odpovědnost"a tento závazek leží teď na Petrovi a my mu hodláme pomáhat. 
 
RHMP
 
STANoviny
 
Konference iSTAR - Daně, daně, daně!
Další konference Institutu moderní politiky přinesla různé pohledy na český daňový systém, jak si stojí ve srovnání se Slovenskem či EU, jak ho vylepšit, čím trpí daňové zákony a jaké největší prohřešky se na zákonu podepsaly. Konference si všimli i novináři, iSTAR výborně!! Další konference na téma Bezpečnost bude v dubnu, tak ať neujde vaší pozornosti.
 
 
Novoroční setkání členů a příznivců hnutí STAN Praha
Včera proběhlo naše tradiční zimní setkání s vámi, našimi členy a příznivci v restauraci Petřínské terasy s nádherným panoramatickým výhledem na osvětlenou Prahu. Doufám, že jste se dobře bavili, ráda jsem vás zase viděla a jsem ráda, že nás přišli pozdravit poslanec Jan Farský a senátor Petr Holeček. Jako vždy se nakonec dostaneme i k vážným tématům, máte zde možnost poznat své kolegy z ostatních městských částí, vyměnit si postřehy a zkušenosti, domluvit spolupráci a nebo se jen pobavit a odpočinout si u dobrého jídla a pití! Pár fotografií: https://photos.google.com/share/AF1QipOqHfQt47fsl9C02VRXcDrRKXTIWZTgv9WRs5ISj0JWW_K-naZnE0IOCSRjVCCRcg?key=NnJ3aEdhTkRTQ2djVVpnQWNWUFZJSHVnNVRVbm1n
 
Děkuji za hojnou účast a těším se na letní, uteče to jako voda!
 
Z gesce Petra Hlubučka
 
Rybník Šeberák je po rekonstrukci a Petr se raduje: "Máme hotovo. Příští týden znovu napouštíme Šeberák. Upravili jsme hráz a svahování břehů tak, že tam vzniknou nové biotopy pro vodní ptáky a další živočichy. Ani nudapláž nezanikne."
 
Z gesce Hany Kordové Marvanové
Hanka si minulý rok prohlédla některá "kasína" a i z popudu několika městských částí připravuje novelizaci vyhlášky o regulaci hazardu: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_novou_vyhlaskou_zakaze_herni.html. Městské části nyní obdrží návrh  vyhlášky o regulaci hazardu k připomínkám a v nejbližších týdnech uspořádá Hanka poradu, kam budou pozváni také zástupci městských částí.
 
Hančin návrh daňových úlev při pořízení nemovitosti (pražská zákonodárná iniciativa "daňový balíček") byl tento týden projednáván sněmovnou: "Na základě analýzy jsme zjistili, že daňové zatížení při pořízení bydlení je tak vysoké, že v Praze při koupi průměrného bytu zaplatí Pražan státu téměř 1 milion Kč na daních. V minulosti (před rokem 2008) tak vysoké zdanění bydlení nebylo. Jestliže chceme něco udělat hned pro rodiny, které nemají dost financí na pořízení bytu, cesta daňových úlev je nejrychlejší. Rodiny, mladí Pražané či senioři nemají čas čekat, až vláda zařídí zrychlení stavebního řízení přijetím nového stavebního zákona. I když dopadne reforma stavebního řízení dobře (což vůbec není vzhledem k množství výhrad jisté), pozitivní efekty mohou nastat až za řadu let. Daňové úlevy, a tím zlevnění bytu, je možno udělat hned!", míní Hanka
 
Přeji klidný večer a těším se na slyšenou za týden!
 

Autor: Vlasta Urbánková