Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Máme Davida v Senátu, boj s Covidem se zintenzivňuje, STAN exkluzivně jedná s Piráty.

Máme Davida v Senátu, boj s Covidem se zintenzivňuje, STAN exkluzivně jedná s Piráty.

16. 10. 2020

Dobrý den při pátku jednoho z nesmírně smutných podzimních týdnů. 

Radovali jsme se sice o víkendu z krásného volebního výsledku senátních voleb. STAN je dominantní stranou horní sněmovny, ale radost a oslavy byly krátce nato vystřídány tvrdou realitou. Zostřila se protiepidemická opatření se strmě narůstající křivkou nemocných, kteří plní zejména menší regionální nemocnice a napínají kapacity akutních lůžek na maximum. Od pondělí se nás premiér s ministrem zdravotnictví snaží přesvědčit každý jemu vlastním stylem o závažnosti situace, o tom, že bez nás to nikdy nemůžeme zvládnout a nasadili dosud nejtvrdší opatření na hranici úplného vypnutí ekonomiky. Čeká nás další velmi těžká zkouška, jak těch 14 dní černých scénářů přestaneme a napětí, jak obstojí náš zdravotnický systém, protože tento scénář přichází zřejmě po dvanácté.

Donesli jsme Davida do Senátu! Foto: Milan Říha

Donesli jsme Davida do Senátu! Foto: Milan Říha

David Smoljak - senátor

Společný kandidát STAN - Piráti - TOP 09 David Smoljak obhájil svůj post senátora ve volebním obvodě č. 24 a ve druhém kole zvítězil nad kandidátem ODS a KDU-ČSL Eduardem Stehlíkem. Do posledního dne to byl napínavý souboj dvou silných osobností a jsme moc rádi, že David dokázal přesvědčit více voličů. "Moc děkuju, že jste mě svými hlasy, vůlí a nadšenou podporou znovu donesli do Senátu! Tentokrát na plných šest let a za takovou dobu už se dá leccos stihnout.

Ještě jednou děkuju a příští rok pojďme zkusit dotáhnout změnu v celé zemi!", vyzývá David po potvrzení radostného volebního výsledku na svém FB: https://www.facebook.com/smoljakdavid

Rada HMP

Aktuální výstupy z RHMP jsou zde:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html

STAN v médiích k aktuálnímu dění

Tiskový mluvčí STAN Tomáš Pergl shrnul nejzajímavější mediální vystoupení našich politických představitelů v tomto týdnu: 

Jan Farský

 na DVTV k opatřením vlády

https://1url.cz/rzZmR

Vít Rakušan

 pro Deník k volbám předešlým i nadcházejícím

https://1url.cz/EzZm3 i zde https://1url.cz/rzZmb

Zbyněk Linhart

 k personální politice v Senátu

https://1url.cz/szZmV

Věra Kovářová Železná

 v diskuzi ohledně současné epidemie

https://1url.cz/tzZms

K tomuto tématu diskutoval i 

David Smoljak

https://1url.cz/5zZmj

Petra Pecková

 o tom, jak chce změnit Středočeský kraj

https://1url.cz/kzZmChttps://1url.cz/RzZmd i zde https://1url.cz/pzZm4

a v nedělních OVM k potřebám krajských samospráv

https://1url.cz/2zZmf

Rozhovor s 

Marek Ošťádal • hanácké senátor

https://1url.cz/RzZmg

Z gesce Petra Hlubučka

"V Praze pracujeme na zřizování dalších testovacích míst. Minulý týden jsme otevřeli drive-in místo na Výstavišti v Holešovicích, tento týden přibydou 2 další na Praze 6", uvedl Petr na FB spolu s výzvou , aby lidi přistupovali k situaci s Covidem s velkou vážností.

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_otevira_ve_spolupraci_s_ghc.html

https://echo24.cz/.../pocet-nakazenych-zdravotniku-se-za...

Tento týden Petr předal české policii v Praze 2 vozy Škoda Kodiak se speciální výbavou pro velitele mimořádných událostí:

https://www.facebook.com/starostovenezavisli.praha/photos/pcb.4560143740727312/4560138050727881

Krajský výbor

Ve středu jsme se online sešli na jednání KV STAN Praha, kde Petr shrnul výsledky krajských a senátních voleb, probrali jsme okolnosti změn v senátním klubu STAN, který oslabil po odchodu senátorů za TOP 09. Projednali jsme také usnesení Předsednictva STAN o zahájení exkluzivního vyjednávání společné koalice pro parlamentní volby 2021 s Českou pirátskou stranou a vliv tohoto kroku na pražskou krajskou politiku. Probírala se hlavní témata nadcházejícího Zastupitelstva. Krajský výbor kladně projednal také 3 žádosti o vstup mezi registrované příznivce a 2 žádosti o plnohodnotné členství.

Z gesce Hany Kordové Marvanové

Naše radní připravuje úpravu vyhlášky, která zpřísní pravidla použití zábavní pyrotechniky: "Původní záměr zněl zakázat na Silvestra a na Nový rok odpalování laické pyrotechniky na veřejném prostranství úplně. Na základě připomínek městských částí a některých zastupitelských klubů byla vyhláška upravena, takže konkrétně by mělo být zakázáno používat laickou pyrotechniku na místech, která jsou zvlášť citlivá - v památkové rezervaci, na vodních tocích a v jejich blízkosti, na ostrovech, v přírodních parcích, blízko nemocnic a domovů pro seniory, v blízkosti ZOO a útulků pro zvířata. Zároveň se úplně zakazuje vypouštění lampionů štěstí", vysvětlila Hanka podstatu novely, kterou předloží na jednání RHMP tak, aby mohla být v platnosti již koncem tohoto roku.

ZHMP

Čtvrteční zastupitelstvo projednalo tento program:

https://www.praha.eu/public/2/1d/cc/3175814_1121709_Schvaleny_program_jednani_20._zasedani_Zastupitelstva_hl_m__Prahy_dne_15._10._2020.pdf

 

Věřím, že si povedeme v boji s Covidem opět stejně statečně, ohleduplně jako na jaře a naše zdravotníky v tom nenecháme, ačkoli důvěra v naše vládní představitele je momentálně na bodu mrazu!

 

Opatrujte se!

Vlasta Urbánková
krajská tajemnice Praha

Autor: Vlasta Urbánková