Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Boj o primátorské křeslo hlavního města

Boj o primátorské křeslo hlavního města

29. 7. 2014

V boji o primátorské křeslo se v Praze utkají současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS). Oba jsou lídry kandidátek svých stran. Do podzimních komunálních voleb se pustí i další exprimátor Jan Kasl, který měl původně vést kandidátku ANO, nakonec si založil svou stranu Demokraté Jana Kasla. Zájem o posty v pražském zastupitelstvu již ohlásilo také sedm stran, které v něm nikdy zástupce neměly.
Boj o primátorské křeslo hlavního města

Boj o primátorské křeslo hlavního města

V Praze se před čtyřmi lety dostaly do zastupitelstva čtyři strany - TOP 09, ODS, ČSSD a KSČM. Voliči z nich v sedmi obvodech vybrali 63 zastupitelů. Vítězem se stala TOP 09, která získala 26 křesel a získala přes 30 procent hlasů. Druhá ODS získala 20 mandátů, ČSSD 14 a komunisté tři. Volební lídr vítězné TOP 09 Zdeněk Tůma se ale primátorem nestal, na koalici se tehdy dohodly ODS a ČSSD. Všechny čtyři zmíněné strany již mají vybrané své lídry a chystají se kandidovat znovu. Vládnoucí TOP 09, která vede Prahu v menšinové vládě s podporou ČSSD, povede do voleb současný primátor Hudeček. Ten se rozhodl kandidovat i přesto, že je spolu s některými svými kolegy vyšetřován v kauze opencard. Hudeček obvinění považuje za absurdní. ODS si vybrala za lídra exprimátora Svobodu, který vedl ODS do voleb již v roce 2010. Také on figuruje v kauze Opencard. ČSSD si zvolila na první místo kandidátky ředitele Motola a současně pražského zastupitele Miloslava Ludvíka. Před čtyřmi lety vsadila ČSSD na Jiřího Dienstbiera ml., ten ale mandát zastupitele na protest proti koalici ODS a ČSSD složil. Komunisté pak vyšlou do boje o primátorský řetěz stejně jako v roce 2010 poslankyni Martu Semelovou. Tu zase prošetřovala policie kvůli jejím výrokům v pořadu ČT HydePark na adresu komunisty popravené Milady Horákové. 

Staronovým členem zastupitelstva by se mohla stát Strana zelených (SZ), která se spojila s KDU-ČSL a STAN a budou kandidovat v trojkoalici. Lídrem bude předseda SZ Petr Štěpánek, který byl v letech 2006 až 2010 radním pro životní prostředí za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS). Zástupci STAN by pak byli úplnými nováčky, strana v zastupitelstvu nikdy člena neměla.

Mezi úplné nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří i Hnutí ANO Andreje Babiše. Stranu má do boje o primátorské křeslo vést podnikatelka Martina Schopperová. Další novou stranou je Občanská konzervativní strana. Její kandidátku povede předseda strany a bývalý radní a člen ODS v éře Pavla Béma Jiří Janeček. Nově bude v Praze kandidovat Hnutí Úsvit přímé demokracie, které povede poslanec a místopředseda hnutí Marek Černoch. V zastupitelstvu rovněž nikdy nesedělo hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera ani Česká pirátská strana, která jde do voleb v čele s právníkem Jakubem Michálkem. Neobvyklým způsobem chce kandidáty vybrat nově vzniklá strana Domov. Svého lídra a pořadí kandidátů sestaví losem. "Je to nejdemokratičtější řešení," píše strana na svém webu. 


Přehled stran a lídrů v podzimních komunálních volbách
 

Název strany

lídr 2014

lídr 2010

TOP 09

Tomáš Hudeček

Zdeněk Tůma

ODS

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda

ČSSD

Miloslav Ludvík

Jiří Dienstbier ml.

KSČM

Marta Semelová

Marta Semelová

SZ, KDU-ČSL, STAN

Petr Štěpánek

Petra Kolínská (SZ kandidovala za SNK-ED)

hnutí ANO

Martina Schopperová

strana nekandidovala

Občanská konzervativní strana

Jiří Janeček

strana nekandidovala

Pro Prahu

Zbyněk Passer

strana nekandidovala

Demokraté Jana Kasla

Jan Kasl

strana nekandidovala

Úsvit přímé demokracie

Marek Černoch

strana nekandidovala

Česká pirátská strana

Jakub Michálek

strana nekandidovala

Domov

vyberou losem

strana nekandidovala

 

Zdroj: ČTK

Autor: Zdroj: ČTK