Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií "Konec srandy." Gazdík: Občané kvůli Babišovi přijdou o peníze

"Konec srandy." Gazdík: Občané kvůli Babišovi přijdou o peníze

5. 12. 2018

České republice může být zastaveno čerpání evropských fondů, pokud se prokáže střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při dotacích pro holding Agrofert. Novinářům to ve Sněmovně řekli europoslanci Jiří Pospíšil (TOP 09) a Stanislav Polčák (STAN). Premiér se podle nich musí buď zcela zbavit Agrofertu, který už dříve vložil do svěřenských fondů, nebo zajistit, že nebude mít žádný vliv na jednání o evropském rozpočtu a o přidělování dotací z evropských prostředků.

"Konec srandy." Gazdík: Občané kvůli Babišovi přijdou o peníze

"Konec srandy." Gazdík: Občané kvůli Babišovi přijdou o peníze

Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl, podle něj věc vyřešilo vložení Agrofertu do svěřenských fondů. Ministerstvo spravedlnosti v pondělí zveřejnilo analýzu, podle níž svěřenský fond nemůže být ovládanou osobou, o níž mluví český zákon o střetu zájmů, který zakazuje poskytovat dotace firmám, v nichž veřejní činitelé vlastní alespoň čtvrtinový podíl.

"Podle našich zjištění hrozí zásadní újma na finanční straně pro Českou republiku, protože hrozí zastavení čerpání evropských fondů, které Česká republika využívá," řekl Polčák. Důvodem je podle něj střet zájmů u premiéra, který lze považovat za systémový problém čerpání dotací v Česku. Polčák upozornil, že u systémové vady při čerpání může Evropská komise požadovat vrácení plné částky poskytnuté Agrofertu z fondů pro kohezní politiku a přinejmenším polovinu peněz poskytnutých v rámci zemědělských dotací.

Evropské právo tu převyšuje české

Polčák řekl, že v záležitosti evropských fondů se nelze řídit českým zákonem o střetu zájmů, ale evropským právem. To příslušnou oblast podle něj upravuje už od roku 2012 a vyžaduje, aby politik, u kterého podezření na střet zájmů existuje, sám a bez čekání na rozhodnutí EK učinil taková opatření, aby možnému střetu zájmů zabránil.

"Samotné svěření majetku do svěřenského fondu neznamená, že politik vyřešil svůj střet zájmů," řekl Pospíšil. Podle něj u Babiše střet zájmů přetrvává, pokud je konečným příjemcem výhod plynoucích z toho, že Agrofert čerpá peníze z evropských fondů.

Předseda STAN Petr Gazdík zdůraznil, že aktuální vyjádření europoslanců není politický útok na premiéra, ale vyjádření obav z negativních finančních dopadů na Česko. "Tady přestává sranda. My jsme vyzvali premiéra ke konkrétnímu kroku, aby občané České republiky nepřišli o peníze z evropských fondů," řekl Gazdík.

O víkendu unikla do médií zpráva právní služby Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Zpráva uvádí, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny letos.

Celý článek vyšel na serveru Tyden.cz

Autor: Tyden.cz, ČTK