Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Čertovská trojkoalice

Čertovská trojkoalice

7. 6. 2010

Během koaličních jednání se účastníci tvářili státotvorně: společný projekt se rodí, není žádný problém. Petr Nečas se pořád usmíval. Za zavřenými dveřmi však taková pohoda nevládla. Hlavně kvůli nečitelným Věcem veřejným. O co jim skutečně jde, snažili se rozpříst staří političtí matadoři.


 U vyjednávacího stolu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se vyprávějí historky z vojny, pospává se i libozvučně švitoří. Celý týden proseděli nad podobou budoucí vlády u bezpočtu káv plazmový fyzik, kníže, skaut, člen Mensy, elektromechanik, spisovatel, trenérka atletiky a podnikatel, jenž hlídá i děti. A nebyla to vždycky selanka. Ostatně už den po volbách předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prorokoval, že se jistě „objeví nějací ti čertíci“. Měl pravdu.

Jen se špičkujeme

Dvě horké hlavy u jednoho stolu - politický matador proti politickému benjamínkovi - se objevily hned po volebním víkendu. Miroslav Kalousek a Vít Bárta se do sebe pustili před pondělní debatou v České televizi. Kalousek volebního manažera Věcí veřejných ve studiu přivítal ironickým dotazem, zda přišel reprezentovat bezpečnostní agenturu ABL, kterou Bárta založil, nebo svou stranu. A Bárta si nenechal nic líbit. „Jsem tu za Věci veřejné a chci vám říct, že jednou z našich priorit je snížení rozpočtu armády o deset miliard korun,“ kontroval narážkou na Kalouskova blízkého přítele Richarda Hávu, jenž stojí za několika armádními zakázkami pro ministerstvo vnitra. Hned v počátcích koaličního vyjednávání - byť se poté Kalousek dušoval, že šlo jen o žertovné pošťuchování - se ukázalo, kde bude problém. Straničtí exponenti se navzájem podezřívají, že fráze o odpovědnosti nejsou upřímné. Že se za nimi skrývají nejrůznější osobní zájmy, které se politickým vlivem dají prosadit. Kromě úspěšného podnikatele Bárty by politika mohla pomoci i dalšímu sponzorovi Věcí veřejných, který za stranu vyjednává: tím je Kamil Jankovský, majitel firmy Phar Service, jež staví technologické linky na výrobu léků.
Ve středu 2. června už po společné schůzce ODS, TOP 09 a VV hlavy vychladly. „Mezi mnou a panem Bártou žádný konflikt nebyl a není. Bylo to jen takové špičkování,“ tvrdil Kalousek a Bárta horlivě přikyvoval. Karel Schwarzenberg si také po vyjednávání v decentním motýlku a češtinou první republiky posteskl nad způsoby strany, která se hned napoprvé dostala do parlamentu, navíc s desetiprocentním mandátem. „Mají takové zvláštní způsoby..., ale snad se ještě naučí, jak zdvořile jednat,“ řekl serveru iDnes.cz.
To Petr Nečas se mu zamlouvá podstatně více. „Mám naprostou důvěru v Petra. Nečas je ten správný,“ vtiskl hned v pondělí Schwarzenberg lídrovi ODS pečeť premiéra. A jindy neměnný Nečasův obličej viditelně zjihl: „Mezi námi je vysoký stupeň důvěry. Vysoký stupeň,“ přitakal potěšeně. Známý politický šprýmař Kalousek si však neodpustil malé rýpnutí. Podle něho si prostě ODS musí zvykat na to, že už není na politické scéně jedničkou.

Klausova trojkoalice

Schwarzenbergův čertík také zaúřadoval při jednání s Hradem; tenkrát však jen pro ČSSD. Prezident Klaus totiž nepověřil úkolem sestavit vládu vítěze voleb, ale prvního poraženého. Bohuslav Sobotka, úřadující místopředseda sociálních demokratů, si snažil na prezidentském koberečku vydupat pověření k prvnímu pokusu o sestavení vlády. Václav Klaus se ale přemluvit nenechal a vyčkával. I když se u něho celý týden dveře netrhly, socialisté doplatili na to, že jejich jednání selhalo. Ostatní strany se totiž mezitím stačily „dohodnout, že se dohodnou“. A s ČSSD už si ani kávu nedají.
Poté co si ve čtvrtek prezident pozval na Hrad Petra Nečase, socialisté pozastavili vyjednávání o svém zastoupení v příští vládě. V pátek už Klaus pověřil sestavením vládního týmu svého oblíbence Nečase. A stvrdil tak výhro-prohru sociálních demokratů. „Jsem zklamán,“ reagoval po svém zvyku stroze Sobotka na prezidentovo rozhodnutí a přispěchal s námitkou, že jde proti dosavadním ústavním zvyklostem. Pověření sestavením vlády je však pouze neformální mezistupeň před jmenováním premiéra a ústava tento krok nijak nespecifikuje.

Už se dělí i křesla

O vládě se nebavíme, jen spekulujete, odháněli politici celý týden novináře. Přesto se už někteří z nich o křesla zjevně hlásili. Rozdělování resortů podle informací TÝDNE probíhá podle následujícího klíče: strany se snaží obsadit svými lidmi vždy alespoň dvě ministerstva, která jsou si svou agendou blízká.
Potíž je i v počtech křesel, která by jednotlivé strany obsadily. Původní verzi sedm pro ODS, pět pro TOP 09 a tři pro VV strana Radka Johna potopila; podle informací TÝDNE bude chtít alespoň čtyři resorty. Čísly zamíchá také plán na slučování některých ministerstev, jako jsou třeba regionální rozvoj a zemědělství.
Během týdne se ukázalo, že asi největší čertík sedí na ministerstvu vnitra. To chtějí obsadit všechny tři strany, nejvehementněji pak Věci veřejné; po celou kampaň se strana prezentovala jako silně protikorupční. Problém je ale ve Vítu Bártovi, majiteli bezpečnostní agentury ABL, jenž je zároveň největším sponzorem Věcí veřejných. Ten je už sice ze hry, ale stůl po Ivanu Langerovi a Martinu Pecinovi zřejmě zdědí zuřivý reportér Radek John. Zájem má také Alexandr Vondra (ODS), na něhož nejspíše nezbude ministerstvo zahraničí, přičemž speciální resort pro evropské záležitosti už znovu nevznikne, jak se strany v pátek dohodly. O zahraničí se od začátku hlásí TOP 09 a její předseda Karel Schwarzenberg. Vondra by jako bezpečnostní expert ODS mohl také pomýšlet na obranu. O ministra financí svede ODS tvrdý boj s TOP 09 (Kalousek), Nečas už ale avizoval, že stejnou chybu jako před ním Topolánek neudělá a finance uhájí. Zdravotnictví nejspíše přinese velký třesk. Během několika dní ODS odstavila poslance Borise Šťastného, strůjce svého programu, a na výsluní se vrací nechtěný reformátor a otec poplatků Tomáš Julínek. Šanci má rovněž exministryně Daniela Filipiová.
Ministerstvo průmyslu by zase mohl ovládnout bývalý šéf Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek z TOP 09 či jeho stranický kolega Miroslav Kalousek nebo politici ODS - třeba ostravský patriot Pavel Drobil. Post ministra spravedlnosti by rádi získali Nezávislí starostové (působící pod hlavičkou TOP 09) pro svého místopředsedu Stanislava Polčáka. Hovoří se však také o Jiřím Pospíšilovi (ODS). Obranu by chtěl vést Jan Vidím (ODS), ale také Jiří Šedivý (za VV). Ministerstvo práce a sociálních věcí velmi pravděpodobně povede žena. Adeptky jsou hned dvě: Miroslava Němcová (ODS) a senátorka Ludmila Müllerová (TOP 09). U školství je na výběr mezi Jiřím Pospíšilem (ODS) a nováčkem, vězeňským psychologem Josefem Dobešem (VV). Životní prostředí by rád obsadil vyjednavač ODS David Vodrážka, zemědělství starosta Berouna Jiří Besser (TOP 09). Ve hře je ještě ekolog a zemědělský inženýr Bořivoj Šarapatka (TOP 09). Věci veřejné mají také svého kandidáta -Víta Bártu, který by ale mohl dostat i ministerstvo pro místní rozvoj. Dopravu by v Česku znovu mohl řídit exhejtman Petr Bendl (ODS).

Poplatky? Ještě uvidíme

A další čertíci - program. Během jednání se zvláště TOP 09 a Věci veřejné rozcházejí. Také proto loni Kalousek a John nezaložili jednu novou, ale hned dvě strany. Jeden totiž chtěl ryze konzervativní (TOP 09) a druhý liberální (VV).
Jak se dohodnou John s Julínkem na placení u lékaře, není jasné. Bude to obchod, připustil už John, který - kdyby bylo po jeho - by poplatky zaváděl až na závěr reformy zdravotnictví. Jenže třicet korun už se platí a Věci veřejné by to částečně rády zrušily. Hejtmani ČSSD, kteří ovládají kraje, už nicméně s ohledem na nynější situaci raději oznámili, že do měsíce přestanou třicet korun proplácet.
„Jsem sám moc zvědav, jak budeme jednat o poplatcích a také o zdanění hazardu. Doteď nás poslanci připravili o více než 300 miliard, když tam (u hazardu, pozn. red.) nechali nízké daně. Na zdravotnictví se chceme shodnout i s opozicí,“ přiznal John. Je však možné, že Johnovi lidé nakonec couvnou -za příslib agenta-provokatéra (byť i v této věci už John požadavky formuluje mírněji) nebo zdanění hazardu. Zda jim to členové a příznivci odpustí, se uvidí brzy. Koalici musí potvrdit internetové referendum registrovaných sympatizantů strany, takzvaných „véčkařů“.

Tváře budoucí české vlády

Petr Nečas Je téměř jisté, že jméno pětačtyřicetiletého lídra Občanské demokratické strany bude i jménem devátého českého premiéra. Radek John Věci veřejné zasednou ve vládě. Jedním z vicepremiérů tedy zřejmě bude pětapadesátiletý šéf strany Radek John. Otázkou ale je, jaké 3 křeslo by na známého scenáristu (Sněženky a machři, Bony a klid, Tankový prapor), spisovatele (Memento) a publicistu (šéfoval pořadu Na vlastní oči) zbylo. Stál by o spravedlnost či vnitro, ale ODS se kroutí. Padl i návrh na ministerstvo pro místní rozvoj. 4 Karel Schwarzenberg O tom, že bude Petru Nečasovi dělat vicepremiéra dvaasedmdesátiletý šéf TOP 09, nikdo nepochybuje. Respektovaný potomek starého šlechtického rodu patrně získá křeslo ministra zahraničí. Miroslav Kalousek Bude dlouholetý člen strany lidové a zakladatel TOP 09 opět šéfovat financím? Devětačtyřicetiletý protřelý politik by o to sám stál, jenže ODS měla 5 plány se svým ekonomickým expertem Martinem Kocourkem, teď zase mluví o Pavlu Drobilovi. Pro Kalouska by se mohl vytvořit hybrid: ministerstvo hospodářství, které by převzalo pravomoci resortu průmyslu a část agendy resortů financí a místního rozvoje. 6 Alexandr Vondra Že devětačtyřicetiletý někdejší ministr pro evropské záležitosti v Nečasově kabinetu usedne, je jistá věc. K lídrovi ODS má blízko a patří do týmu lidí, které Nečas představil jako své nejbližší, s nimiž do vlády počítá. Otázkou je, co na něho "spadne". Zahraničí asi s ohledem na Schwarzenberga ne. Tak tedy obrana? Nebo sporné vnitro? 7 Miroslava Němcová Ve vládě budou určitě sedět i ženy, a tak se dá počítat i se sedmapadesátiletou Němcovou, patrně na pozici šéfky kultury. David Vodrážka Jistou pozici má i devětatřicetiletý místopředseda ODS. Jako stranický ekologický expert dostane zřejmě životní prostředí. 8 Jiří Pospíšil K lidem, s nimiž Nečas najisto počítá, patří bývalý šéf spravedlnosti Jiří Pospíšil. Čtyřiatřicetiletý právník, který se po aféře na plzeňských právech stal tamním děkanem a snaží se škole vrátit kredit, by mohl justici opět vládnout. V souvislosti s jeho osobou se však hovoří i o školství. Petr Bendl Čtyřiačtyřicetiletý místopředseda ODS, někdejší středočeský hejtman a bývalý ministr dopravy bude téměř jistojistě ve vládě. Zaprvé: 10 patří mezi ty, jež Nečas ještě před volbami představil jako lidi, s nimiž počítá. Zadruhé: ve volbách mu voliči kroužkováním naznačili, že i u nich patří mezi vyvolené. Dostane opět dopravu? 11 Josef Dobeš Resort školství by v rámci koaličních dohod mohl připadnout Věcem veřejným. Avizují, že v této oblasti mají jasno: pětačtyřicetiletý někdejší vězeňský psycholog a místopředseda strany Josef Dobeš, o němž se spolu s Vítem Bártou hovoří jako o "skutečných pánech" VV, je školským expertem johnovců. 12 Vít Bárta Šestatřicetiletý úspěšný podnikatel a sponzor Věcí veřejných ve vládě zasedne téměř jistě. Jako majitel bezpečnostní agentury ABL by ale neměl dostat žádný silový resort. Pravděpodobně se pro něho vyčlení ministerstvo pro místní rozvoj, možná sloučené s ministerstvem zemědělství.

Co řeší koaliční jednání

Kde panuje shoda Imunita a platy poslanců Vůbec první, na čem se ODS, TOP 09 a Věci veřejné shodly a s čím vystoupily, je omezení počtu funkcionářů sněmovny včetně jejích místopředsedů a místopředsedů výborů a podvýborů. Strany také chtějí snížit platy ústavních činitelů a zdanit jejich náhrady. Omezit se má i poslanecká a senátorská imunita. Méně úředníků Věci veřejné plánují propustit až deset procent státních úředníků. Pro ODS ani TOP 09 to nepředstavuje žádný vážný problém, neboť na výdajích na státní správu chtěly také šetřit. Ve svých programech žonglovaly s miliardovými úsporami ročně (ODS na provozních výdajích státu chtěla ušetřit až 24 miliard ročně, TOP 09 podobně, VV slibovaly "desítky miliard"). Sociální dávky Sociální dávky také zamrznou, popřípadě se sníží - i tady chtějí všechny tři strany šetřit a jde jen o to, domluvit detaily. Školné a státní maturity O tom, že budou vysokoškoláci v dohledné době platit školné, už není třeba pochybovat. Všechny tři strany ho mají v programu, jen je třeba doladit detaily - jak dlouho zavedení potrvá (hovoří se o roce 2013) a jaký model státní podpory či půjček (nebo tzv. odložené školné) se zvolí. Shoda panuje i na zavedení státních maturit, takže za rok se jich středoškoláci dočkají poprvé. Průhledné státní tendry Průhledné veřejné zakázky, tedy jejich zveřejňování na internetu, vyšachování neprůhledných firem či firem, které už v minulosti ve státních tendrech selhaly, to je další z bodů, u nichž panuje shoda. Kde dohoda drhne Agent-provokatér Pokud jde o protikorupční opatření, jsou Věci veřejné nejrazantnější. A to natolik, že některé jimi navrhované kroky jsou pro ODS a TOP 09 v podstatě nepřijatelné. Jde především o projekt agenta-provokatéra (první s ním ale přišla ČSSD), byš Radek John v pátek připustil, že své představy zmírní. Podobně se ODS a TOP 09 staví k dalšímu návrhu VV - zrušit takzvané akcie na doručitele. Daně Zatímco na úsporných opatřeních se všechny tři strany víceméně shodnou, v otázce daní se mohou objevit třecí plochy. Věci veřejné sice deklarují,že jejich "dlouhodobým cílem jsou nízké daně", nicméně jako jediné připouštějí mírné úpravy směrem nahoru. Týká se to především daňové progrese, kterou ODS a TOP 09 odmítají. Podle VV by měla daň z příjmu fyzických osob, jež mají měsíční příjem vyšší, než je šestinásobek průměrné hrubé měsíční mzdy (zhruba 145 tisíc korun), stoupnout na 25 procent. Daň z příjmu právnických osob by VV zvedly o procento. Škrty v armádě Také v armádní politice jsou představy VV pro jejich koaliční partnery oříškem. Johnovci totiž jako jediní hovoří o razantních úsporách (10 až 15 miliard, část z toho chtějí dát do školství) a rušení tankových a dělostřeleckých jednotek. ODS naproti tomu chce raketové vojsko modernizovat. Zdravotnické poplatky Velké téma sociální demokracie - rušení poplatků ve zdravotnictví OE mají VV ve svém programu, byš v okleštěné podobě. Strana Radka Johna chce co nejrychleji zrušit "nesmyslný poplatek za recept" a po "definování základní zdravotní péče zrušit celý stávající systém regulačních poplatků". Pouze pobyt v nemocnici a pohotovost by měly zůstat zpoplatněné. Věci veřejné rovněž chtějí jedinou zdravotní pojišťovnu. ODS a TOP 09 vidí zdravou budoucnost spíše v konkurenci více pojišťoven a zachování poplatků.

Co říkají podpisy: rozvážný Nečas, dominantní Schwarzenberg a nerozhodný Bárta

jakási jmenná pečeť, která symbolizuje autora," říká Zuzana Dobiášová z Asociace grafologů ČR, které TÝDEN předložil devět paraf, jimiž se vyjednávači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zvěčnili pod koaliční dohodu záměru sestavit společně vládu. Na co tedy grafoložka přišla? o o „Podpis charakterizuje naši prezentaci na veřejnosti. Je to, Pod pis na Je to

PETR NEČAS (ODS)
V úvodu je podpis užší a úvodní iniciála je menší. Pisatel své jednání velmi dobře zvažuje, než začne konat. Jakmile jsou důvody pro další činnost dostatečně pádné, pustí ses plnou vervou do práce. To dobře zdůrazňuje koncové písmeno.

DAVID VODRÁŽKA (ODS)
Úvodní písmeno je zdůrazněné, což přesně koresponduje s tím, že pisatel si žádá pozornost a chce být dostatečně viděn. Podpis je dynamický, což je mimo jiné projevem schopnosti přizpůsobit se a řešit věci v souladu s nastalou situací. Pisatel se nebojí pustit do nového a vyhledává nové podněty, které ke svému životu potřebuje.

PETR TLUCHOŘ (ODS)
 Podpis je velmi zjednodušený a je spíše parafou. Úhel představuje dostatečnou energii pisatele a schopnost jít vytrvale za svým cílem. Autor tohoto podpisu má stabilní názory, které - pokud je přesvědčen o jejich správnosti - jen tak nezmění, a to i za cenu jejich tvrdého obhájení

 KAREL SCHWARZENBERG (TOP 09)
Celkem dobrá čitelnost podpisu, spolu s dalšími písmovými znaky ukazuje na osobnost, která si vše musí ověřit, jedná s rozvahou a potřebuje pro své jednání a rozhodování pádné a hmatatelné podklady. Podpis patří dominantnímu pisateli, který důsledně kontroluje činnost svých podřízených.

MIROSLAV KALOUSEK (TOP 09)
Rozvolněný, širší podpis je známkou činorodé a aktivní osobnosti, dobře plánující budoucnost.
Vládne dostatečným množstvím nápadů, ale k jejich realizaci potřebuje lidi, kteří věci dopracují. Podpis patří osobnosti s dobrou intuicí, vnímavostí, a schopností se přizpůsobit momentální situaci.

PETR GAZDÍK (TOP 09)
Autor podpisu je osobnost, která klade důraz na konečné řešení. Má schopnost globálního nadhledu. Problémy vyhodnotí a řeší rychle. Jakmile se v rozhodne pro konání, důsledně setrvává na svém názoru, který rovněž důsledně prosadí.Je to osobnost aktivní a vitální.

RADEK JOHN (VV)
Podpis odpovídá dost přesně osobnosti veřejně známé. Je dostatečně velký, dokonce lze přečíst některá písmena podpisu. Jeho autor je činorodý, zaměřený především globálně.
Přesto nejdříve postupuje s rozvahou. Jakmile má v problému jasno, nastává jednoznačné a kategorické řešení.

KRISTÝNA KOCI (VV)
Těsnost podpisu, která je v celém průběhu podpisuje známkou rozvahy. Pisatelka zvažuje své jednání. I v průběhu řešení jakéhokoli problému opětovně zvažuje, jestli je vše v souladu. Zároveň však touží jít dopředu. Zdůraznění koncového tahu je opět známkou, že klade důraz na koncový efekt konkrétního problému.

VIT BÁRTA (VV)
Velmi těsný a nečitelný podpis ukazuje na pisatele, který si se svými názory a řešeními různých životních situací dává opravdu na čas. Nejprve u něho převažuje nerozhodnost. Mnohokrát zvažuje názory z různých stran a s konečným rozhodnutím velmi váhá. Je to osobnost, která jde dopředu s rozvahou, ale velmi systematicky.