Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Zachránili jsme stavebníky rodinných domů, náklady za pozemek klesnou

Zachránili jsme stavebníky rodinných domů, náklady za pozemek klesnou

24. 5. 2016

Poslanecká sněmovna na návrh klubu TOP 09 a Starostové opravila zákon o ochraně zemědělského půdního fondu a snížila poplatky za vynětí pozemků pro výstavbu rodinných domů. Nyní zaplatí stavebníci tisíce, v případě nejkvalitnější půdy maximálně desetitisíce korun.
Zachránili jsme stavebníky rodinných domů, náklady za pozemek klesnou

Zachránili jsme stavebníky rodinných domů, náklady za pozemek klesnou

"Jsme přesvědčeni, že jsme fakticky zabránili dalšímu vylidňování menších obcí, odkud odcházejí zvláště mladí lidé. Právě oni, jejich rodiny, jsou ale přeci základem budoucího rozvoje venkova,” vysvětluje předseda STAN a poslanec Petr Gazdík (klub TOP 09 a Starostové). 
 
Dosavadní znění zákona, které znamenala neúměrnou zátěž dalších statisíců korun jen za vynětí pozemku z půdního fondu, fakticky brzdilo stavebníky rodinných domů. Napříště by se za vynětí pozemku z půdního fondu pro dům o ploše 200 čtverečních metrů mělo platit zhruba 36 tisíc korun.
 
„Jde skutečně o výrazné snížení. Dosavadní podoba zákona celý stav jen prodražovala s řada lidí by si tak výstavbu nemohla dovolit. Pro obce je úspěchem, že se podařila odstranit i dikriminace při výstavbě pozemních komunikací,” vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), proč dnes přijatou novelu navrhla.
 
„Za tu dobu jsme zaznamenali stovky dotazů, protestů a roztrpčených reakcí. Mnoho lidí s výstavbou domu čekalo, zda novela projde a rozvoj obcí to brzdilo,” dodává Petr Gazdík.
 
Boj o změnu zákona, který vloni prosadila Sobotkova vláda, trval několik měsíců.
 
Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

Autor: Tiskové STAN