Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy V Praze vznikla meziparlamentní platforma dialogu se slovenskou opozicí. Jejím cílem je obrana demokracie

V Praze vznikla meziparlamentní platforma dialogu se slovenskou opozicí. Jejím cílem je obrana demokracie

28. 3. 2024

Poslanci Parlamentu České republiky se ve středu 27. března sešli v rámci meziparlamentního setkání se zástupci slovenské demokratické opozice zastoupené v Národní radě Slovenské republiky. Předmětem jednání bylo navázání vzájemných vztahů, které prohloubí spolupráci mezi demokratickými stranami obou zemí v oblastech společných hodnot, jako je ochrana liberální demokracie, právního státu, podpora Ukrajiny a pevné ukotvení v EU a NATO. Výsledkem setkání je založení Platformy česko-slovenského dialogu o budoucnosti evropské bezpečnosti a demokracie, jejímž cílem je vzájemné sdílení informací mezi parlamenty ČR a SR a vzájemná podpora ve snaze chranit sa před populismem, dezinformacemi a  porušováním demokratických principů. 

V Praze vznikla meziparlamentní platforma dialogu se slovenskou opozicí. Jejím cílem je obrana demokracie

V Praze vznikla meziparlamentní platforma dialogu se slovenskou opozicí. Jejím cílem je obrana demokracie

„Slovensko je naším nejbližším sousedem a jeho současné politické směřování nás znepokojuje. Je v zájmu obou zemí, abychom byli spolehlivými partnery, kteří respektují a prosazují principy a hodnoty právního státu. S kolegy ze slovenské strany jsme při intenzivním několikahodinovém jednání řešili současnou situaci na Slovensku, včetně například témat změn v trestním právu nebo vládní snahy o proměnu slovenského veřejnoprávního média RTVS. Děkuji všem kolegům poslancům, kteří se do nově vzniklé česko-slovenské platformy aktivně zapojili, za otevřené a konstruktivní jednání,” řekl předseda sněmovní Stálé komise pro hybridní hrozby Lukáš Vlček (Starostové).

„Jsme sousedé. Záleží nám na nich. Proto zakládáme platformu, jejímž cílem je vzájemné sdílení informací mezi parlamenty Česka a Slovenska, a vzájemná podpora ve snaze bránit se před populismem, dezinformacemi a porušováním demokratických principů. Shodli jsme se společně i na tom, že je nutné i nadále podporovat všestrannou pomoc Ukrajině, včetně té vojenské. Ústupky agresorovi nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou. Na tom, ať agresor Putin prohraje, závisí bezpečnost občanů Česka i Slovenska. Putinův plán je jít dál do Evropy a stane se pro nás bezprostředním ohrožením, a to nesmíme dopustit,” uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová.

„Společně s českými a slovenskými politiky se angažujeme v upevňování demokratického směřování obou zemí. Bezpečnost je pro nás prioritou, neboť bezpečnost Slovenska zajišťuje také bezpečnost České republiky,” sdělil Šimon Heller (KDU-ČSL). 

„Jsme nejbližšími partnery, i když se ne vždy shodneme úplně ve všem. A i přesto, že dnes vidíme řadu věcí jinak, což se promítlo i do mezivládní spolupráce, dále stojíme o důkladný, otevřený, upřímný a rovný dialog s těmi představiteli Slovenska, kteří nemají potřebu šířit ruskou propagandu, nechtějí být černým pasažérem v EU a jde jim o obranu a prosazování stejných demokratických hodnot, jako nám,” uvedl Ondřej Kolář (TOP 09).

„Ďakujeme českým kolegom a kolegyniam, že nám umožnili diskutovať o závažných otázkach, ktoré sa týkajú oblasti bezpečnosti, vojny na Ukrajine a vzájomnom upevňovaní vzťahov,” řekl Juraj Krúpa ze Slobody a Solidarity

„Viktor Orbán roky drancoval demokraciu, právny štát a slobodu v Maďarsku. Ficova vláda sa nás dnes rovnako snaží uniesť do izolácie. S tým rozdielom, že Orbán podkopával nezávislé inštitúcie roky, Fico to chce všetko stihnúť za pár mesiacov. Ale naráža na odpor - desiatok tisíc ľudí v uliciach aj opozície v parlamente. Slovensko totiž nie je len Robert Fico. A aj naše stretnutie s českými kolegami a kolegyniami dokazuje, že tak, ako česko-slovenské vzťahy prežili Mečiara, prežijú aj Fica,” dodala Beata Jurík za Progresívne Slovensko.

„Budujeme vzťahy  s českou stranou lebo sú kľúčové, lebo v ťažkých časoch potrebujete partnera, ktorý bude stáť pri Vás a ktorý Vám bude pomáhať. Som rád, že sa to dneska uskutočnilo a že v ďalších rokovaniach budeme pokračovať. Len spoločne môžeme posunúť aj Slovensko aj Česko,” zakončil František Majerský z Kresťansko-demokratického hnutie. 

Autor: Sára Beránková