Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ukazovat chytrá a inspirativní řešení z praxe: hnutí STAN zahájilo kampaň do komunálních voleb. Pro širokou veřejnost se otevřel web chcikandidovat.cz

Ukazovat chytrá a inspirativní řešení z praxe: hnutí STAN zahájilo kampaň do komunálních voleb. Pro širokou veřejnost se otevřel web chcikandidovat.cz

19. 4. 2022

Hnutí STAN dnes oficiálně zahájilo jarní část kampaně do komunálních voleb. Právě tyto volby považují zástupci Starostů a nezávislých za naprosto klíčové, proto si klíč zároveň vybrali jako symbolický prvek letošní kampaně. Během tiskové konference promluvili ministr vnitra Vít Rakušan, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková a Milada Voborská, poslankyně a starostka městské části Praha-Satalice. Společně představili trochu neobvyklou cestu, kterou se STAN v kampani vydává: ukazovat dobré příklady z praxe, sdílet chytrá a inspirativní řešení, která skutečně pomohou k lepšímu životu ve městech a obcích. Hnutí současně spustilo web www.chcikandidovat.cz, který je ode dneška dostupný široké veřejnosti. Web poskytuje i všechny důležité informace, termíny nebo grafické manuály.

Ukazovat chytrá a inspirativní řešení z praxe: hnutí STAN zahájilo kampaň do komunálních voleb. Pro širokou veřejnost se otevřel web chcikandidovat.cz

Ukazovat chytrá a inspirativní řešení z praxe: hnutí STAN zahájilo kampaň do komunálních voleb. Pro širokou veřejnost se otevřel web chcikandidovat.cz

„Hnutí STAN vyrostlo odspodu. Většina z nás získala své první zkušenosti právě na komunální úrovni, kde naši zástupci odvádí dlouhodobě dobrou práci. Komunální politika je jiná, výsledky jsou hmatatelné a jsou vidět v reálném čase. Jsme silnou značkou. Máme mezi sebou plno kvalitních a pracovitých lidí, kteří mají vizi a plány, jak zkvalitnit různé oblasti veřejného života, modernizovat obce a města. Věřím, že naši zvolení lídři jsou a budou zárukou jejich úspěšného fungování a rozvoje,” popsal ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. 
 
Symbolem letošní kampaně se stal klíč. Ten už ve starých dobách symbolizoval nejen významné společenské postavení, ale především možnost měnit věci k lepšímu, otevírat dveře k lepší budoucnosti. 
 
Podle poslankyně a starostky Milady Voborské jsou komunální volby specifické tím, že pokud jde o program, neexistují žádná univerzální řešení. „Žádný stranický volební program by nedokázal najít řešení pro města a obce tak rozdílné, jako jsou Pardubice, Moravská Nová Ves, Pištín nebo třeba Praha-Satalice. Proto jdeme letos jinou cestou, proto prezentujeme příklady dobré praxe, ukazujeme to, co naši lidé ve svých obcích už dokázali, a to ve dvanácti oblastech, které jsme pro komunální volby vytipovali jako klíčové,” vysvětlila. 
 
Mezi dvanáct klíčových oblastí patří moderní a chytrá řešení pro obce, zodpovědné hospodaření města či obce, transparentní přístup k občanům, podpora zeleně a životního prostředí, kvalitní zázemí pro vzdělávání, zdravý komunitní život, vstřícnost k seniorům, péče o kulturní památky, architektura ve veřejném prostoru, spolupráce s podnikateli, spolupráce se zemědělci a příprava na krizové situace. 
 
Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková považuje za hlavní cíl Starostů a nezávislých v jarní části kampaně co nejvíce lidem přiblížit práci v komunální politice a přesvědčit je, aby se do ní zapojili. „Pracovat na rozvoji místa, kde žijete, přispět, pomoct, zapojit se. Pokud nejste spokojeni s maličkostmi nebo s celým systémem, nestačí o tom jen mluvit, je potřeba s tím něco dělat. My jsme tady od toho, abychom každému co nejvíce pomohli. Vysvětlovali, předávali informace a dokázali lidem, že kandidovat v komunálních volbách není nic složitého a že to má obrovskou přidanou hodnotu,” uvedla.
 
K tomu může pomoci také web www.chcikandidovat.cz, který hnutí STAN dnes otevřelo pro širokou veřejnost. Na webu je možné vyplnit celou kandidátní listinu a po jejím složení ji vytisknout a rovnou podat. Současně jsou zde k nalezení kompletní informace o formách kandidátních listin, termíny či grafické manuály. Aktuální a důležité informace budou navíc stále přibývat.
 
„Dnes nám nejde o to lidi přesvědčit, že je pro ně nejlepší kandidovat za Starosty a nezávislé. Dnes nám jde o to, aby kandidovali. Aby nebyli lhostejní, aby se zapojili. Když to nebudeme my, nevadí. I tak poradíme, vysvětlíme, pomůžeme. Protože jen tak, že přesvědčíme maximum kvalitních lidí, aby se do komunální politiky zapojili, odlehčíme systému odspoda až nahoru. Čím kvalitnější lidé v obcích, tím méně problémů se přenáší na místa nejvyšší,” dodala Pecková. 

Autor: Sára Beránková