Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Stavební úřady jdou na ruku provozovatelům skládek. Stát si před tím musí přestat zakrývat oči

Stavební úřady jdou na ruku provozovatelům skládek. Stát si před tím musí přestat zakrývat oči

13. 8. 2015

Nejen skládky odpadů, ale také skládky zeminy představují velký problém, se kterým se správní orgány nedokážou uspokojivě vypořádat. Provozovatelé skládek si v současnosti doslova dělají, co chtějí, a stavební úřady mlčí. Na jejich nepochopitelnou nečinnost upozornily na dnešní tiskové konferenci bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv a senátorka Jitka Seitlová, poslankyně Věra Kovářová a pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková.
Stavební úřady jdou na ruku provozovatelům skládek. Stát si před tím musí přestat zakrývat oči

Stavební úřady jdou na ruku provozovatelům skládek. Stát si před tím musí přestat zakrývat oči

„Stavební úřady například ve středočeských Veltrusech nebo Chrášťanech nezasahují, přestože dochází ke skládkování zeminy ve zřejmém rozporu s podmínkami, které samy stanovily. Tento protiprávní postup už navíc trvá velmi dlouho,“ říká senátorka Jitka Seitlová, která se s tímto problémem setkala ještě jako zástupkyně veřejného ochránce práv.

„Nejenže dochází k doslova brutální proměně charakteru krajiny, kterou kopce navezené zeminy hyzdí, ale s největší pravděpodobností také k daňovým únikům. Trpí obce a jejich obyvatelé i stát; jediný, kdo na současné situaci v důsledků nečinnosti stavebních úřadů vydělává, jsou provozovatelé skládek, “ vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), která v této věci už interpelovala ministry životního prostředí a pro místní rozvoj a kvůli daňovým únikům se v nejbližší době obrátí s podnětem na ministerstvo financí a příslušné finanční úřady.

„Podobný problém existuje také v Praze 5 – Motole, kde byla ještě za starosty Jančíka uzavřena problematická smlouva o navážení zeminy, která je pro hlavní město a jeho občany jednoznačně nevýhodná. Skládka, která vznikla na jejím základě, je nestabilní a není jasné, kdo provede a zaplatí její rekultivaci,“ upozorňuje pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Senátorka Seitlová spolu s poslankyní Kovářovou s ohledem na rozsah a závažnost problému chystají na podzim letošního roku svolání kulatého stolu za účasti zainteresovaných ministrů, během kterého by byly diskutovány možnosti řešení takových situací v budoucnu, včetně případné změny legislativního rámce.

Ve Veltrusech, kde skládka vznikla v roce 2008, vyrostl v rozporu s projektem 45 metrů vysoký kopec. Firma, která sem navezla o 24 % více zeminy, než jí stavební úřad povolil, nyní dokonce žádá o povolení dalšího navážení.  V Chrášťanech-Chýni žádá o totéž firma, která zeminu v současnosti naváží na pozemky soukromníků, a to přes jejich nesouhlas. 

Věra Kovářová a Jitka Seitlová