Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Po čínské návštěvě chceme diskusi s ministrem vnitra o stavu práv a svobod

STAN: Po čínské návštěvě chceme diskusi s ministrem vnitra o stavu práv a svobod

31. 3. 2016

Předsednictvo STAN ostře protestuje proti způsobu, jakým policie zasahovala během návštěvy čínského prezidenta v Praze. STAN proto bude iniciovat debatu s ministrem vnitra o dodržování lidských práv a svobod ze strany úřadů. Diskuse by se kromě ministra Milana Chovance měli zúčastnit i experti na ústavní právo a odborníci na bezpečnost.
STAN: Po čínské návštěvě chceme diskusi s ministrem vnitra o stavu práv a svobod

STAN: Po čínské návštěvě chceme diskusi s ministrem vnitra o stavu práv a svobod

„Předsednictvo je znepokojeno jednáním policie v době konání návštěvy čínského prezidenta, a doufá, že selektivní přístup k demonstrantům nebyl na politickou objednávku. Toto podezření bude muset ministr vnitra či vedení policie vyvrátit. Musíme si být jisti, že naše demokracie není na cestě k autoritativnímu režimu,“ říká zastupující předseda STAN Petr Gazdík.
 
Předsednictvo hnutí upozorňuje, že návštěva čínského prezidenta ukázala, jak křehký je stav české demokracie. 
 
„Když jsme byli podle Miloše Zemana pod tlakem USA, tak při průjezdu americké vojenské kolony mohli být odpůrci i příznivci kdekoli a svobodně vyjadřovat svůj postoj, včetně nápisu Yankee go home. Teď Zeman tvrdí, že jsme se od tohoto tlaku osvobodili - a výsledkem je, že při průjezdu kolony čínského prezidenta není možné vyjádřit protičínský názor,“ říká člen předsednictva STAN Věslav Michalik.
 
Předsednictvo STAN považuje za závažné porušení práv a svobod následující okamžiky:
  • Uzavření některých prostranství bez předchozího upozornění pro české občany, nikoliv ovšem pro organizované skupiny Číňanů a příznivce čínského režimu.
  • Rozhodné zásahy policie na několika místech proti pokojným protičínským demonstrantům a naopak benevolence vůči často agresivním pročínským organizovaným skupinám.
  • Vynucené sejmutí tibetské vlajky v blízkosti hotelu, ve kterém bydlela čínská delegace. Policie to zdůvodnila "bezpečnostními opatřeními", přičemž stažená roleta na okně nevadila.
  • Prohlášení mluvčího policejního prezídia Jozefa Bocána, že lidé mohou protestovat, ale jinde, na "nějakém bezpečném místě, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a veřejného pořádku".
„Debata s ministrem je o to důležitější, protože existuje novela shromažďovacího zákona, která by dala ještě větší prostor úřadům veřejná shromáždění a demonstrace regulovat nebo i znemožnit,“ dodává poslanec Jan Farský (STAN).
 
Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN
 

Autor: Tiskové STAN