Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Odmítáme kritiku starosty Uherského Brodu ze strany ministra vnitra

STAN: Odmítáme kritiku starosty Uherského Brodu ze strany ministra vnitra

25. 2. 2015

Hnutí Starostové a nezávislí cítí potřebu postavit se za starostu Patrika Kunčara (KDU-ČSL), kterého ministr vnitra Milan Chovanec kritizoval za jeho údajnou „upovídanost“ v době včerejší tragické střelby v Uherském Brodě. Stav, kdy je starosta obce odkázán na kusé, neoficiální a zmatečné informace, místo aby jej informovala v zájmu občanů sama policie, je podle STAN zcela nepřijatelný a nebezpečný.
STAN: Odmítáme kritiku starosty Uherského Brodu ze strany ministra vnitra

STAN: Odmítáme kritiku starosty Uherského Brodu ze strany ministra vnitra

„Apeluji na ministra Chovance, aby se nyní pokusil přístup policie změnit a odpustil si neoprávněnou kritiku samosprávných orgánů. Neinformovat starostu a pak ho veřejně kritizovat je laciné,“ říká Petr Gazdík, 1. místopředseda hnutí Starostové a nezávislí a místopředseda Poslanecké sněmovny.

„V zahraničí je obvyklé, že starostové jsou do krizových situací vtaženi naprosto automaticky a jsou plnohodnotnou součástí jejich řešení,“ dodává Jan Horník, starosta Božího Daru a předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí.

Starostové a nezávislí připomínají, že včerejší případ není zdaleka prvním. Stejným způsobem policie selhala i v případě dvou výbuchů ve skladech v katastru obce Vlachovice Vrbětice.

Podle Petra Gazdíka by se teď mělo vedení ministerstva vnitra, policejní prezident i širší vedení policie zamyslet a nastavit mechanismy, jak v podobných případech zlepšit informovanost a spolupráci s představiteli obecních samospráv. Starostu by měla policie vždy neprodleně informovat o povaze zákroku.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN