Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Antimonopolní úřad začal šetřit miliardovou zakázku pro Kapsch

STAN: Antimonopolní úřad začal šetřit miliardovou zakázku pro Kapsch

12. 9. 2016

Antimonopolní úřad (ÚOHS) zahájil na podnět Starostů a nezávislých správní řízení ve věci pokračování správy mýtného systému s firmou Kapsch, úřad totiž shledává pochybnosti o souladu postupu ministerstva se zákonem. Pětimiliardová zakázka bude proto úřadem přezkoumávána, STAN rovněž v podnětu navrhuje předběžné zakázání plnění uzavřené smlouvy.
STAN: Antimonopolní úřad začal šetřit miliardovou zakázku pro Kapsch

STAN: Antimonopolní úřad začal šetřit miliardovou zakázku pro Kapsch

„Postup ministerstva od počátku kritizujeme. Není možné, aby vláda mohla zadávat veřejné zakázky bez transparentní soutěže, zatímco starostové obcí jsou pro něco podobného kriminalizováni. Rozhodnutí ÚOHS vítáme a navrhujeme předběžné zakázání plnění uzavřené smlouvy,“ říká předseda STAN Petr Gazdík.

ÚOHS ve výsledku šetření přímo uvádí: „Po přezkoumání dokumentace o veřejné zakázce uveřejněné na profilu zadavatele a informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek získal Úřad pochybnosti o souladu postupu zadavatele se zákonem, a proto zahájil správní řízení z moci úřední vedené pod sp. zn. S0600/2016/VZ.“

Hnutí Starostové a nezávislí bere na vědomí, že firma Kapsch dala státu třetinovou slevu. To ale na situaci, kdy ministerstvo dopravy nebylo schopno vypsat řádný tendr včas, příliš nemění. “Domníváme se, že úspora by při řádném transparentním výběrovém řízení mohla být ještě větší,” dodává Petr Gazdík.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN
 

Autor: Tiskové STAN