Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Mlácení lidí není normální. Naším cílem musí být podpora svobody v Bělorusku

Rakušan: Mlácení lidí není normální. Naším cílem musí být podpora svobody v Bělorusku

19. 8. 2020

Hnutí STAN navrhuje projednání společného usnesení, které vyjádří podporu občanům Běloruska, kteří v současné době bojují za možnost svobodných voleb. Poslanci Starostů a nezávislých dnes v Poslanecké sněmovně podpoří také možnosti volebního práva pro lidi v karanténě či změnu školského zákona pro distanční výuku.

Rakušan: Mlácení lidí není normální. Naším cílem musí být podpora svobody v Bělorusku

Rakušan: Mlácení lidí není normální. Naším cílem musí být podpora svobody v Bělorusku

„Naše země má historické zkušenosti s odporem vůči totalitnímu režimu a vzhlížením směrem na západ s nadějí o podporu. Právě proto bychom měli nyní my aktivně podpořit snahy občanů Běloruska o svobodu a demokracii a budeme usilovat o to, aby se tak stalo již dnes,“  řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
 
Jakkoli je podpora Poslanecké sněmovny potřebným symbolickým gestem, nemělo by zůstat pouze u usnesení. Ale Česká republika by měla aktivně prosazovat i konkrétní kroky.
 
„Nejen, že bychom měli odsoudit bití lidí na ulici bezpečnostními složkami a opozičním Bělorusům symbolicky vyslovit podporu, ale musíme také podniknout náležité kroky. Být aktivní na půdě Evropské unie, podpořit lidskoprávní organizace působící na území Běloruska nebo třeba umožnit konferenční dialog mezi stávajícím režimem a aktivní opozicí,“ dodává Rakušan.

Navrhované změny pro nadcházející krajské a senátní volby hnutí STAN podpoří.
 
„Jako opoziční politik musím pochválit ministra vnitra Jana Hamáčka za společná konstruktivní jednání napříč spektrem nad možností volit v podzimních volbách pro osoby v karanténě. Je vidět, že to je správná cesta k řešení zásadních problémů. Dle nás by navrhovaná řešení měla doplňovat ještě korespondenční volba. Zkušenosti z posledních týdnů naznačují, že je nejvyšší čas korespondenční volbu zavést,“ upozorňuje předseda STAN.
 
Starostové a nezávislí podpoří také návrh na změnu školského zákona, která má umožnit flexibilnější řešení distanční výuky v krizovém období.
 
„Navrhovaná úprava školského zákona je potřebná a má naši podporu. Máme ale výhradu k tomu, že by se Parlament měl scházet vždy při problému s maturitami v lokálním ohnisku. Ředitelé škol často znají prostředí školy daleko lépe a flexibilně nastavit vhodné podmínky pro distanční výuku. Proto budeme stále bránit princip subsidiarity i v oblasti školství,“ říká Petr Gazdík, člen školského výboru.
 

Autor: Filip Reinöhl