Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Prosadili jsme komplexní revizi statutu Ústředního krizového štábu

Prosadili jsme komplexní revizi statutu Ústředního krizového štábu

11. 2. 2022

Na návrh ministr vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana vláda schválila komplexní změny statutu a jednacího řádu Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) v řízení a řešení krizových situací včetně covidové pandemie. Revizi připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Úřadem vlády ČR, Ministerstvem obrany a dalšími vybranými zástupci, na základě zkušeností s fungováním štábu v uplynulých dvou letech za vlády Andreje Babiše. Jde o dokončení jednoho ze slibů, který před vstupem do úřadu předseda Vít Rakušan avizoval.

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN: Prosadili jsme komplexní revizi )středního krizového štábu

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN: Prosadili jsme komplexní revizi )středního krizového štábu

Podle Rakušana ztratil v minulých letech Ústřední krizový štáb důležitost, která mu náleží. „Bývalá vláda vytvářela jiné struktury, aby řídila pandemii. A ukázalo se, že z toho vyplýval obrovský zmatek. S tím je konec a v krizovém řízení je jasně nastavená struktura,” vysvětluje šéf resortu vnitra. 

Jednou ze zásadních změn, které se povedlo zapracovat, je na pozici vedení ÚKŠ. Post šéfa bude automaticky zastávat ministr vnitra, případně podle charakteru krizové suituace ministr obrany. Současná vláda se tímto krokem vrací k původním pravidlům, které během svého funkčního období přetvořil Babišův kabinet. Šéfa ÚKŠ dosud jmenoval podle svého uvážení premiér. 

„Jde o jeden z velkých splněných slibů. A my teď samozřejmě doufáme, že covidová epidemie už nás opouští. Ale pro jakýkoliv další typ krize, bude mít Ústřední krizový štáb jasný význam a důležitost, který si zaslouží. Řízení krize bude jednotné, přehledné a jasné. To bylo od začátku mým cílem,” komentuje Rakušan.

Nově v ÚKŠ zasednou také ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a na žádost Kanceláře prezidenta republiky i její zástupce. Členem už naopak nebude ředitelka Státního zdravotního ústavu. 

Již na konci loňského roku se na návrh ministra Rakušana podařilo zrušit Radu vlády pro zdravotní rizika, kterou zřídila rovněž Babišova vláda. „Pouze vytvářela konkurenci Ústřednímu krizovému štábu a lidé často nevěděli, která z navržených opatření vlastně platí,” uvedl už dříve předseda hnutí. Tento krok, stejně jako nynější změny ve fungování Ústředního krizové štábu, pomohl k vytvoření přehledných struktur v boji s pandemií. 

 

Autor: Sára Beránková