Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Polčák: Hrozby italského premiéra zemím V4 nemají právní základ

Polčák: Hrozby italského premiéra zemím V4 nemají právní základ

25. 2. 2016

Italský premiér Matteo Renzi se jednoznačně v rozhovoru pro deník Právo přihlásil ke krácení evropských fondů zemím V4. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) tento návrh jako rozporný s evropským právem odmítá.
Polčák: Hrozby italského premiéra zemím V4 nemají právní základ

Polčák: Hrozby italského premiéra zemím V4 nemají právní základ

“V kohezní politice sice existují nástroje, jak tok evropských peněz omezit. Uplatní se však jen v případě pečlivě specifikovaných případů – a stávající situace mezi ně v žádném případě nepatří,” říká Stanislav Polčák, místopředseda Výboru pro regionální rozvoj, který patří mezi europoslance vyzdvihující solidaritu mezi státy EU. „Podporoval jsem poskytnutí konkrétních závazků solidarity Řecku a Itálii, případně dalším státům v první linii náporu běženců. Solidaritu však nelze vymáhat ultimáty,“ míní Polčák. 
 
“Klást ultimativní požadavky vůči členským státům z východu Evropy, je v rozporu se zásadami, na nichž je Evropská unie založena. Mezi ně bezesporu patří i požadavek na věcné a konstruktivní jednání. Vyhrožování seškrtáním evropských dotací, pro které neexistuje právní základ, nepřinese žádný pokrok, naopak postaví jedny členské státy EU proti jiným,” vysvětluje své obavy Polčák. 
 
Podle europoslance Polčák by naopak měl italský premiér vysvětlit, proč Itálie nepřijala nabízenou pomoc ze strany Česka. „Ministr vnitra Chovanec mně v osobní rozhovoru potvrdil, že česká strana nabízela Itálii pomoc jak materiální, tak pomoc příslušníků českých bezpečnostních složek, avšak bez odezvy. Bylo by naopak zajímavé slyšet od italského premiéra odůvodnění proč,“ uzavírá Stanislav Polčák.
 
Stanislav Polčák, europoslanec STAN

Autor: Stanislav Polčák