Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Podpora EET se v regionech drolí, proti hlasují krajští zastupitelé ČSSD

Podpora EET se v regionech drolí, proti hlasují krajští zastupitelé ČSSD

1. 6. 2016

Liberecký kraj včera schválil zákonodárnou iniciativu, která vyjímá ze zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) malé živnostníky, jejichž obrat je menší než 10 milionů korun za rok. Iniciativu, kterou teď musí projednat vláda, překvapivě podpořili i dva krajští zastupitelé za ČSSD.
Podpora EET se v regionech drolí, proti hlasují krajští zastupitelé ČSSD

Podpora EET se v regionech drolí, proti hlasují krajští zastupitelé ČSSD

„V regionech nemá EET podporu ani občanů, se kterými jsou naši starostové v každodenním styku, a dokonce už ani některých krajských zastupitelů, kteří jsou příslušní vládnoucí koalici. Při včerejším hlasování v Libereckém kraji se postavili dva zastupitelé za ČSSD proti své straně a náš návrh na vynětí malých živnostníků podpořili,“ říká předseda STAN Petr Gazdík.

Starostové a nezávislí se proto i v ostatních krajích pokusí dostat na jednání krajských zastupitelstev zákonodárnou iniciativu, která má podporu napříč politickým spektrem.

„Úsilí o snížení objemu daňových úniků ze strany ministerstva financí považujeme za oprávněné, nicméně se obáváme, že dopad zákona především na malé živnostníky a poskytovatele služeb může být až likvidační. To bude mít přímý dopad na úpadek rozvoje a vylidňování měst a obcí, kterému musíme zabránit,“ říká liberecký hejtman Martin Půta, který iniciativu úspěšně předložil.

Cílem novely je nově definovat účastníky EET tak, že se bude jednat pouze o poplatníky daně z příjmu fyzických a právnických osob, kteří jsou zároveň plátci DPH, a jejich zdaňovacím obdobím pro příslušný kalendářní rok je kalendářní měsíc. Měsíční plátci totiž mají roční obrat nad 10 milionů korun, zatímco čtvrtletní plátci mají obrat nižší – a právě jich by se tato povinnost podle STAN týkat neměla.

„Už dlouho upozorňujeme na to, že zákon o EET bude mít velmi negativní dopad na život v obcích a městech. Vedení vládních stran by si to měla uvědomit dřív, než narazí na odpor nejen občanů, ale i vlastních straníků v regionech, jako se to stalo včera v Libereckém kraji,“ dodává Gazdík. 

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

Autor: Tiskové STAN