Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí

Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí

21. 3. 2018

Naši poslanci píší otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí ohledně ruských diplomatů:

Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí

Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí

Vážený pane ministře,

podle informací týdeníku Respekt Spojené království neoficiálně vyzvalo Českou republiku, aby se k němu připojila, a stejně jako ono vyhostila část ruských diplomatů ze své země kvůli útoku nervovým plynem, který s vysokou pravděpodobností pochází z Ruské federace. Ruská federace přitom obratem kontrovala označením České republiky jako jednou ze zemí, ze které plyn může pocházet.

Vítáme Vaše pozvání velvyslance Ruské federace pro vysvětlení incidentu, ale Česká republika by jako člen Severoatlantické aliance neměla zůstat jen u slov, ale svůj postoj by měla demonstrovat konkrétními kroky.

Podle včerejších informací Respektu jste připraven vyhostit část ruských diplomatů, ale vyčkáváte na rozhodnutí Německa, Francie či Polska. Se vší úctou, Česká republika je suverénní země, která by se neměla pohybovat jen ve stínech ostatních a čekat na jejich rozhodnutí.

Vážený pane ministře,

v situaci, kdy Spojené království vyhostilo ruské diplomaty, kdy nás samotná Ruská federace označuje jako možného původce nervového plynu, je podle našeho názoru jedinou adekvátní reakcí vyhoštění části ruských diplomatů z České republiky.

 

S úctou poslanci a poslankyně poslaneckého klubu Starostové a nezávislí

Jan Farský, předseda v. r.

Vít Rakušan, místopředseda v. r.

Věra Kovářová, místopředsedkyně v. r.

Petr Gazdík, člen v. r.

Jana Krutáková, členka v. r.

Petr Pávek, člen v. r.