Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Novela státního rozpočtu je kompromisem v mimořádné době. Musíme pomáhat českým občanům a firmám

Novela státního rozpočtu je kompromisem v mimořádné době. Musíme pomáhat českým občanům a firmám

18. 10. 2022

Poslanci dnes na mimořádné schůzi schvalují v závěrečném třetím čtení novelu státního rozpočtu pro rok 2022. Ta pracuje s navýšením schodku státního rozpočtu na ​​375 miliard korun. Novela počítá se schválením i dvou navržených změn, které se pojí s přímou pomocí lidem, firmám i veřejnému sektoru například s cenami energií. Vyrovnané veřejné finance jsou i nadále jednou z našich priorit při tvoření rozpočtů na další roky.

Novela státního rozpočtu je kompromisem v mimořádné době. Musíme pomáhat českým občanům a firmám

Novela státního rozpočtu je kompromisem v mimořádné době. Musíme pomáhat českým občanům a firmám

„Předpokládám, že dnes schválíme novelu státního rozpočtu pro letošní rok i s pozměňovacími návrhy koaličních poslanců, který počítá s navýšením schodku na 375 miliard korun. V současné situaci, kdy celá Evropa čelí válce na Ukrajině a jejím přímým dopadům i na naši zemi, ale nevidím jiné řešení. Strukturální deficit přijde na pořad dne v následujících letech. Výdaje, které souvisí s navyšováním rozpočtu, jsou primárně věnovány na pokrytí dopadů energetické krize pro naše občany a firmy - když budu jmenovat nejvýznamnější položky - jedna se o energetický tarif plus 16,8 mld, pomoc uprchlíkům plus 10 mld, nákup zemního plynu do zásob 8,5 mld a valorizace penzí 7,8 mld. K té poslední položce připomínám, že v letošním roce jsme penze zvýšili v průměru o 2500 korun, v lednu plánujeme další navýšení v průměru o 850 korun,” řekl na tiskové konferenci předseda rozpočtového výboru Josef Bernard z hnutí STAN.  

 
Rozpočtová odpovědnost zůstává pro hnutí STAN zásadní, za stejně důležitou však v současné mimořádné době považuje pomoc občanům. „Pokud bychom ji neposkytli, riskujeme narušení sociálního smíru v zemi, jehož  by ohrozilo soudržnost naší společnosti a její odolnost proti ruské hybridní válce. Tento státní rozpočet je z tohoto pohledu rozumný kompromis, proto ho jako hnutí STAN podpoříme,” dodal Josef Bernard.

Autor: Sára Beránková