Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Navrhujeme kandidáty do Senátu v polovině obvodech

Navrhujeme kandidáty do Senátu v polovině obvodech

20. 10. 2015

Starostové a nezávislí mají návrhy svých kandidátů pro senátní volby v roce 2016 v polovině volebních obvodech. Nyní budou jednat s TOP 09 o jejich podpoře.
Navrhujeme kandidáty do Senátu v polovině obvodech

Navrhujeme kandidáty do Senátu v polovině obvodech

„Tradičně jsme měli pro senátní volby kolem pěti kandidátů a z toho většinou dva byli úspěšní. Nyní se kandidáti hlásí sami, pro nadcházející volby jsme získali jména pro polovinu volebních obvodů, o kterých v tuto chvíli vyjednáváme s TOP 09. A protože se pohybujeme na středopravé škále politického spektra, jeví se jako logické získat podporu pro naše kandidáty i od KDU-ČSL a ODS, abychom zbytečně netříštili hlasy,“ říká zastupující předseda STAN Petr Gazdík.

Mezi návrhy na kandidáty patří například předseda senátorského klubu Starostů a nezávislých Jan Horník a starosta Chrastavy Michael Canov.

STAN rovněž řeší předvolební spolupráci pro krajské volby. V tuto chvíli jsou dohodnutí ve většině krajů. „Chceme být hlasem i těch, kteří dnes nemají dostatečné zastoupení na úrovni krajů. A jsme rádi, že se středová hnutí napříč republikou dokázala dohodnout. V řadě krajích přitom s partnery už dlouhodobě spolupracujeme, dostatečně se tedy známe a nepůjdeme do rizika. Smyslem našich partnerství je vytvořit kraje, které budou nekorupční, finančně soběstačné a transparentní,“ říká místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

V krajských volbách STAN a TOP 09 nebudou nikde kandidovat v koalici. „Spolupráce s TOP 09 si velmi vážíme, a proto jsme ji ve všech krajích oslovili jakožto našeho dlouholetého partnera. Krajské organizace TOP 09 i STAN se však dohodly, že zvolí samostatný postup. To už TOP 09 uplatnila v komunálních volbách, kde naši nabídku koaliční kandidátky odmítla v Hlavním městě Praze. Ale protože podaná ruka starosty platí, naši smlouvu o spolupráci hodláme dodržet,“ dodává Petr Gazdík.

Programové priority a kompletní partnerství pro krajské volby Starostové a nezávislí představí na konferenci 20. listopadu 2015 v Praze.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

 

Uzavřené předvolební spolupráce

Karlovarský

KDU-ČSL, Karlovarská občanská alternativa

Královéhradecký

Východočeši, Patrioti

Liberecký kraj

Starostové pro Liberecký kraj

Moravskoslezský

Ostravak

Olomoucký

Nezávislá volba, ProOlomouc

Pardubický

menší místní sdružení

Plzeňský

Občané Patrioti

Středočeský

menší místní sdružení

Ústecký

KDU-ČSL, jednání s SNK ED

Vysočina

SNK ED

Zlínský

ZVUK 12, Zlínské hnutí nezávislých

Jihočeský

jednání s Hnutím Občané pro Budějovice a KDU-ČSL

Jihomoravský

jednání s KDU-ČSL