Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Stavba domů bude pro rodiny levnější

Kovářová: Stavba domů bude pro rodiny levnější

11. 3. 2016

Postavit si dům by už brzy mělo být pro rodiny snazší a také levnější. Díky změně, kterou do novely o ochraně zemědělského půdního fondu navrhli poslanci klubu top 09 a starostové, občané zaplatí státu méně peněz za vynětí půdy z tohoto fondu. Novelu dnes schválila poslanecká sněmovna.
Kovářová: Stavba domů bude pro rodiny levnější

Kovářová: Stavba domů bude pro rodiny levnější

„Chtěli jsme, aby lidé, kteří stavějí rodinný dům, neplatili za vynětí půdy vůbec. S tím ale koaliční většina poslanců ve sněmovně nesouhlasila. Ve výsledku se nyní rodinám sice finančně uleví, ale méně, než jsme si představovali. V každém případě ale je to krok vstřícný k rodinám,“ říká poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové).

Při projednávání zákona nakonec neuspěl ani původní návrh poslanců klubu TOP 09 a Starostové, který měl snížit nebo zrušit poplatky státu a usnadnit tak výstavbu veřejně prospěšných staveb. Koaliční poslanci opět trvali na tom, že se za vynětí půdy obce musí státu zaplatit, tentokrát zůstal poplatek ve stávající výši. Obce tak například v případě výstavby škol budou muset hradit neúměrně vysoké částky.

Nový systém rozdělení vybraných odvodů ve prospěch Státního fondu životního prostředí a opatření na podporu životního prostředí v obcích koaliční poslanci také odmítli. „Je to absurdní. Koalice se v průběhu projednávání návrhu zaklínala ochranou životního prostředí, ale posílit její financování, které můj návrh znamenal, bez srozumitelného zdůvodnění odmítla,“ uvedl Petr Gazdík (klub TOP 09 a Starostové).

„Úspěchem na druhé straně je, že obce a také kraje nově už nebudou nuceny platit státu za vynětí půdy pro výstavbu pozemních komunikací. Jejich diskriminace je minulostí,“ dodal poslanec Herbert Pavera (TOP 09).  Výjimka z této povinnosti se totiž dosud vztahovala pouze na silnice, které stavěl sám stát.

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

Autor: Martina Macková