Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Dobrovolných dárců krve si vážíme, motivujme další vyššími odpočty z daní

Kovářová: Dobrovolných dárců krve si vážíme, motivujme další vyššími odpočty z daní

14. 6. 2016

Poslanci z klubu TOP 09 a Starostové dnes, v Mezinárodní den dárců krve, navrhli lepší ohodnocení dobrovolných dárců krve a kostní dřeně. Předložili novelu zákona o daních z příjmů, která po dvaceti letech zvýší odečty z daní pro dárce krve a kostní dřeně a nově zavede tuto možnost také za vstup do registrů. Novinka by mohla začít platit už příští rok.
Kovářová: Dobrovolných dárců krve si vážíme, motivujme další vyššími odpočty z daní

Kovářová: Dobrovolných dárců krve si vážíme, motivujme další vyššími odpočty z daní

„Částka, kterou si dobrovolní dárci krve mohou odečíst od daňového základu, se nezměnila od roku 1996. Tehdy ale byla průměrná hrubá mzda přibližně 10 tisíc korun, což už nepovažujeme v dnešních ekonomických podmínkách za dostatečné,“ říká předkladatelka novely poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové). Poslanci proto navrhují tuto částku zvýšit z 2 na 3 tisíce korun.
 
Dárců krve je v Česku stále nedostatek. Nemocnice evidují zhruba 270 tisíc dárců, což je zhruba polovina doporučeného počtu Světovou zdravotnickou organizací WHO (4-5 % populace). Poslanci chtějí také pomoci většímu rozšíření registrů potenciálních dárců, kde je v současnosti zapsaných asi 90 tisíc lidí. Proto navrhují nově jen za vstup do Českého národního registru dárců kostní dřeně a Českého registru dárců krvetvorných buněk možnost odečíst si z daňového základu 8 tisíc korun.
 
„V Německu připadá jeden potenciální dárce krvetvorných buněk na 16 obyvatel, v Česku už je to jeden na přibližně 110. Je potřeba se nad tím zamyslet a my navrhujeme motivovat veřejnost už k samotnému vstupu do registrů dárců,“ dodala poslankyně Věra Kovářová
 
Stejně jako dárci krve by pak měli mít možnost odečíst si určitou část daňového základu v případě odběru také dárci kostní dřeně. Poslanci klubu TOP 09 a Starostové navrhují částku 20 000 korun. „Dárců krve i kostní dřeně si velmi vážíme, stejně tak jejich nezištnosti. Víme, že to nejsou ekonomické motivy, které je k dárcovství vedou. Přesto bychom jim alespoň takto chtěli vyjít vstříc a poděkovat,“ uvedl další z předkladatelů novely, místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví a exministr Leoš Heger (TOP 09). 
 
Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

Autor: Martina Macková