Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Dárci krve si zaslouží podporu. Pouštět kvůli tomu žilou zaměstnavatelům ale není potřeba

Kovářová: Dárci krve si zaslouží podporu. Pouštět kvůli tomu žilou zaměstnavatelům ale není potřeba

4. 9. 2020

V České republice chybí až 70 tisíc dárců krve. O důvodech je možná spekulovat, odborná veřejnost se ale shoduje na tom, že významnou příčinou jsou regulativní překážky, které potenciálním dárcům komplikují život.  Poslanci z klubu Starostů a nezávislých nyní navrhují odstranění pravidla, podle kterého zaměstnavatelé musí svým zaměstnancům - bezpříspěvkovým dárcům krve  v den odběru poskytnout náhradu mzdy z vlastních zdrojů.

Kovářová: Dárci krve si zaslouží podporu. Pouštět kvůli tomu žilou zaměstnavatelům ale není potřeba

Kovářová: Dárci krve si zaslouží podporu. Pouštět kvůli tomu žilou zaměstnavatelům ale není potřeba

„A právě to může ve vztazích mezi zaměstnavateli a zaměstnanci vyvolávat sváry. Podstata našeho návrhu, který chce tyto konflikty v zájmu bezpříspěvkového dárcovství krve eliminovat, je jednoduchá: náklady by nadále již nenesli zaměstnavatelé, ale veřejné rozpočty, konkrétně veřejné zdravotní pojištění. Co zaměstnavatelé zaplatí na náhradě mzdy, si strhnou z odvodu na zdravotní pojištění,“ vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (STAN). 
 
„Tuto předlohu vítáme, ostatně do její přípravy jsme se sami intenzivně zapojili. V praxi jsou časté případy, kdy se zaměstnavatelé dívají na uvolňování svých zaměstnanců pro účely bezpříspěvkových odběrů negativně. Jednak v daný den postrádají zaměstnance, jednak mu jsou povinni poskytnout náhradu mzdy, aniž by jim dnes byl tento výdaj jakkoli kompenzován. Ano, dělá to zlou krev. Novela tento problematický stav odbourává,“ konstatuje Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže. 
 
„Dárci krve si jednoznačně zaslouží podporu, pouštět kvůli tomu žilou zaměstnavatelům ale skutečně není potřeba. Byli bychom rádi, kdyby ke změně pravidel došlo od poloviny příštího roku, na kdy navrhujeme účinnost novely,“ uzavírá Kovářová, která se tématu věnuje dlouhodobě. 
 
V roce 2017 s kolegy prosadila návrh, podle kterého si bezúplatní dárci krve mohou snížit daňový základ za každý odběr krve o 3 000 Kč namísto částky 2 000 Kč, která platila od roku 1996. Díky zmíněné novele si mohou nově odečíst 20 000 Kč od daňového základu také dárci kostní dřeně.

 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN