Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Konec nekalým praktikám energošmejdů. Poslanci schválili změny iniciované hnutím STAN

Konec nekalým praktikám energošmejdů. Poslanci schválili změny iniciované hnutím STAN

16. 7. 2021

Poslanecká sněmovna dnes po dlouhém projednávání schválila novelu energetického zákona, která zahrnuje i regulaci nekalých praktik podomních prodejců energií. Hnutí Starostové a nezávislí představilo úpravu tohoto zákona již v listopadu roku 2019, která počítala s omezením praktik, jenž často překračovaly hranici zákona. Vláda ale později představila vlastní návrh novely zákona, k němuž poslanci hnutí STAN připravili několik pozměňovacích návrhů. Z nich dnes poslanci přijali mimo jiné ten, který bude umožňovat zákaz na území obce právě podomní prodej energií i prostřednictvím zprostředkovatelů nařízením obce.

Konec nekalým praktikám energošmejdů. Poslanci schválili změny iniciované hnutím STAN

Konec nekalým praktikám energošmejdů. Poslanci schválili změny iniciované hnutím STAN

Dnes se nám podařilo prosadit k novele energetického zákona mimo jiné jeden z našich pozměňovacích návrhů, který konečně skoncuje s nepoctivými praktikami, přes které nabízeli tzv. energošmejdi zejména seniorům nevýhodné smlouvy a tahali z nich peníze. Koronavirová krize navíc dala tomuto problému zcela nový rozměr - “výhodná změna dodavatele energií a roušky zdarma”, to byla jejich taktika. Ať už se jedná o prodej hrnců, energií, dezinfekce, čínských roušek či testů, stát musí své občany dostatečně chránit. Nyní budou mít obce ve své gesci možnost zakázat podomní prodej na svém území a ochránit tak obyvatele před podvodnými praktikami. Jsme rádi, že se našla shoda napříč politickým spektrem, která definitivně zmaří tyto aktivity,” okomentoval předseda hnutí Vít Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN