Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Evropská komise zaspala, krize v odvětví mléka se prohlubuje. Na tahu jsou členské státy

Evropská komise zaspala, krize v odvětví mléka se prohlubuje. Na tahu jsou členské státy

26. 5. 2016

Evropský parlament se na dnešním plenárním zasedání v Bruselu věnoval pokračující krizi v odvětví mléka. Mezi země, jejichž zemědělci v současnosti produkují mléko za neudržitelných podmínek, patří i ČR.
Evropská komise zaspala, krize v odvětví mléka se prohlubuje. Na tahu jsou členské státy

Evropská komise zaspala, krize v odvětví mléka se prohlubuje. Na tahu jsou členské státy

"Cena mléka vyráběného v ČR klesá již od r. 2014 a od dubna 2015 se pohybuje dokonce pod výrobními náklady. Situace u nás je o to závažnější, že na rozdíl od některých jiných států EU nemají naši zemědělci vytvořený „polštář“, který by alespoň po přechodnou dobu jejich problémy řešil,“ vysvětluje Stanislav Polčák (TOP 09/STAN), jediný český zástupce ve výboru EP pro zemědělství. 
 
„Dosavadní aktivita Evropské komise s ohledem na vážnost situace není dostačující. Komise nutně musí otevřít dveře novým možnostem podpory zemědělských producentů jak z národního, tak evropského rozpočtu. Pokud to neudělá sama, musí ji k tomu vyzvat ministři zemědělství na svých červnových zasedáních. Od českého ministra zemědělství a českého premiéra očekávám, že v tomto směru vyvinou náležitou aktivitu, aby byl maximálně ochráněn zájem českých zemědělců,“ doplňuje Polčák. 
 
Evropská komise podnikla některé kroky na podporu trhu s mléčnými výrobky (otevření soukromého skladování pro máslo, sušené mléko a některé druhy sýrů, mimořádná cílená finanční kompenzace pro výrobce v odvětví živočišné výroby v celkové výši 420 mil. EUR, dřívější výplata záloh na přímé platby, navýšení množstevních stropů pro nákupy za pevnou cenu ve veřejné intervenci u másla a sušeného mléka, podpora vývozu mléka a mléčných výrobků mimo EU, mimořádná státní podpora ve výši 15 000 EUR na zemědělce a rok), tyto kroky ale nevedly ke zlepšení situace. 
 
Na vině je navyšování produkce zejména v některých členských státech v souvislosti s ukončením režimu mléčných kvót v květnu 2015 (v lednu až březnu 2016 vzrostla produkce v EU meziročně o 6,4%, přičemž 68% tohoto objemu připadalo na tři členské státy - Německo, Irsko a Polsko), přetrvávající ruské embargo a ztráta důležitých trhů mimo EU.
 
V červnu se uskuteční jak zasedání Rady ministrů zemědělství, tak zasedání Evropské rady (summitu EU). 
 
Jan Bartonička, asistent
 

Autor: Jan Bartonička