Hlavní stránka Info a média Komentáře Změna plánu. Církvím se vrátí hlavně majetek

Změna plánu. Církvím se vrátí hlavně majetek

2. 5. 2011

PRAHA - Více vráceného majetku místo peněz. I v takovéto podobě připraví vládní komise nový návrh majetkového vyrovnání s církvemi. Hotový by měl být do konce května.

 

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) včera v České televizi zopakoval, že vláda nechce znovu otevírat otázku ocenění církevního majetku zabaveného komunistickým režimem. Změnit by se ale podle něj mohl poměr mezi vráceným majetkem a finančním narovnáním tak, aby stát vyplácel církvím méně peněz, než jak s tím počítal někdejší návrh vlády Mirka Topolánka.
„Doba nahrává řešení, že by se církvím vydalo více majetku a méně finančního odškodnění,“ řekl Besser. Vyrovnání se týká především lesů či zemědělských pozemků a podle Bessera je to jedna z uvažovaných variant. „Zasedání komise je 5. května a poté za čtrnáct dní až tři týdny budeme mít připraven materiál tak, abychom ho mohli projednat ve sněmovně s opozičními kluby a aby to mohli členové komise projednat ve svých klubech,“ řekl Besser. 
Církev souhlasí Pražský arcibiskup Dominik Duka navrácení více majetku uvítal. „Ze strany občanské společnosti je spíše ochota restituovat věci naturálně, protože stát nemusí měnit rozpočtová pravidla,“ řekl. Podle něj hospodářská krize ukázala, že lidi z církví se nemohou spoléhat pouze na finanční hodnotu. Duka věří, že dohoda je letos možná. 
Variantu vracet více majetku a méně peněz podporuje i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS. 
Naopak sociální demokracii se změna nezamlouvá. Vítězslav Jandák, jeden z Besserových předchůdců ve funkci, se bojí, jak by církve zvládaly hospodaření s majetkem a zda by o něj nepřišly. Proto by raději volil třeba zvláštní fond či nadaci. Besser navíc naznačil, že koaliční strana Věci veřejné zatím ne se všemi jeho návrhy souhlasí. 
Besser klade důraz na rychlost, protože obce nemohou s blokovanými pozemky nakládat. Podle návrhu vlády Mirka Topolánka z roku 2008 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty. Zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. 

Autor: Lidové noviny