Hlavní stránka Info a média Komentáře Vládní poslanec Gazdík: Řečni a zdržuj, ČSSD. My počkáme

Vládní poslanec Gazdík: Řečni a zdržuj, ČSSD. My počkáme

3. 5. 2011

Sociální demokraté se spolu s komunisty dohodli, že se pokusí zabránit přijetí dvou návrhů koalice - sociálních škrtů a zvyšení zdravotnických poplatků. Zabránit tomu chtějí za každou cenu, a tak si v den plánovaného projednávání všech 56 oranžových poslanců připraví k návrhům prý svůj projev. Jednání, které by se mělo uskutečnit dnes a zítra, tak může být doslova nekonečné. Petr Gazdík (TOP 09) však říká: "Ať mluví, aby neřekli, že nedostali prostor k vyjádření jako minule."

 

To, zda skutečně přednese své projevy všech 56 poslanců z ČSSD, jisté dosud úplně není. Klub ČSSD se o tom radí právě v tomto čase - tedy na úterním dopoledním jednání. Jisté však je, že projevy, jež znamenají obstrukci, chtějí opoziční zákonodárci zabránit tomu, aby navrhované změny v zákoně prošly. Podpořit je mají i poslanci z KSČM a těch je 27. A to už by byla obstrukce pořádného kalibru.
 
K programu schůze sněmovny:
 
Poslanci se vrátí k Hegerovým návrhům. Minulý týden se o nich pohádali
 
"Abychom ukázali dobrou vůli, plánujeme je nechat vymluvit. Jsme ochotni nechat prodloužit jednání po sedmé hodině večerní i po deváté, klidně budeme sedět ve sněmovně do tří, čtyř hodin do rána několik týdnů. Bude to náročné, ale vyhovíme jim, pokud bude třeba," řekl ParlamentnímListům.cz Petr Gazdík. Dodal, že v úterý se bude jednat o tom, zda budou v bodu projednávání sociání škrty i poplatky ve zdravotnictví, kvůli kterým se mají obstrukce dít. Přiznal také, že nevěří moc tomu, že by nakonec projednávájí bylo odloženo. "Každopádně velmi důležité je to, aby se zítra projednávala malá důchodová reforma. Pokud by totiž nebyla schválená a nemohla začít být aplikována do praxe 1. říjnem letošního roku, znamenalo by to, že by lidé dostávali výměry pouze na 3000 korun penze. K tomu nesmí dojít," upozornil dále Gazdík.
 
Poslankyně Jana Černochová (ODS) pro ParlamentníListy.cz připustila, že obstrukcím se nelze nijak účinně bránit. "Je to legitimní politický boj. Musí se tedy prostě přežít," zareagovala. 
 
 
Obstrukce využívají všechny strany 
 
Vloni například použil tento postup tehdejší místopředseda ODS a dnešní premiér Petr Nečas. Sněmovnu zablokoval víc než dvouhodinovým projevem, čímž zabránil jednání o třech návrzích zákonů podaných KSČM. Šlo o změnu v zákoníku práce, která se týkala zrušení takzvané karenční doby (tří dnů nemocenské zdarma), ale také o zrušení stropů na sociální i zdravotní pojištění.
 
Nyní je tedy míč na straně levicových stran a poslanců, kteří by si měli připravovat to, s čím vystoupí. Jak ParlamentníListy.cz zjišťovaly, příliš si s tím, co budou u řečnického půltu říkat, si však hlavou nelámou.
 
 
 
URL http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1332&clanek=196042

Autor: ParlamentniListy.cz